Czy suplementacja witaminą C jest konieczna?

Maciej Birecki

Czas jesiennych przeziębień to również okres poszukiwania różnych metod chronienia przed niechcianymi wirusami. Jednym z licznych wyborów jest suplementacja dużymi dawkami witaminy C. Najlepiej by na opakowaniu zewnętrznym suplementowanej witaminy widniało krzykliwe hasło: MAX albo FORTE, a pacjent po zażyciu tego typu preparatu czuje się w pełni zabezpieczony przed różnego typu chorobami.

Witamina C jest znana od lat

Dobroczynne właściwości witaminy C były znane już od wieków. Kilkaset lat temu o kwasie askorbinowym nie mogli zapomnieć marynarze wybierający się w dalekomorską podróż. Zapasy cytrusów chroniły ich przed zachorowaniem na szkorbut. O witaminie C zrobiło się głośno w latach 30. ubiegłego wieku, kiedy to została ona zsyntetyzowana. Prof. Pauling w tym okresie głosił, że przyjmowanie kilkunastu gram witaminy C dziennie (co odpowiada ok. 100 pomarańczom) jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania białych krwinek w sferze fagocytowania przez nich drobnoustrojów. Jego nauka została przypomniana blisko pół wieku później, kiedy to liczni lekarze zalecali stosowanie bardzo dużych dawek kwasu askorbinowego w okresie przeziębienia i grypy.

Aktualna wiedza na temat suplementacji witaminą C

Liczne badania prowadzone w różnych zakątkach świata wskazały, że przyjmowanie kwasu askorbinowego w trakcie trwania przeziębienia nie skraca czasu jego trwania, ani też nie łagodzi objawów. Wskazano na zróżnicowanej grupie badanych, w której znaleźli się zarówno studenci, osoby pracujące, sportowcy, osoby poddawane różnym stresom, palące tytoń czy pijące alkohol, a także takie, które regularnie prowadziły suplementację witaminą C oraz te, które nigdy jej nie zażywały dodatkowo, że tylko regularne spożywanie kwasu askorbinowego skraca czas trwania choroby. Znacznie krócej przeziębienie trwało u osób, które były poddawane dużym stresom bądź dużemu wysiłkowi fizycznemu (maratończycy, kolarze) i zażywały regularnie witaminę C. Jednocześnie zostało wykazane, że okres trwania choroby jest taki sam zarówno u osób przyjmujących witaminę C w dawkach powyżej 1g, jak i u tych, których dzienne spożycie kwasu askorbinowego oscylowało w okolicach 30 mg. W tym momencie napomnę, że dzienne zapotrzebowanie na kwas askorbinowy zalecane przez #WHO wynosi 60 mg. 

Strony

Oferty pracy z Twojej okolicy

Te sieci mają oferty w Twojej okolicy