Interakcje leków z alkoholem

Maciej Birecki

Kto z nas się nie spotkał z sytuacją, gdy pacjent pyta nas o interakcje pomiędzy przyjmowanym preparatem leczniczym a alkoholem. Czy zawsze wiemy co wtedy odpowiedzieć? Nasza sugestia nie powinna jedynie być poparta argumentem: „proszę nie spożywać alkoholu w trakcie farmakoterapii lekiem, ponieważ lepiej nie łączyć tych dwóch substancji razem”. Pacjenci oczekują od nas konkretów. Ile mogą spożyć alkoholu, aby nie zaszkodzić swojemu organizmowi, jak długo po przyjęciu dawki leku można spożyć wysokoprocentowy napój, czy wreszcie, jakie efekty mogą być po jednoczesnym przyjęciu leku oraz alkoholu. Jako specjaliści musimy znać odpowiedzi na takie pytania, a nie jedynie improwizować. W tym celu przedstawiamy Wam przegląd najczęstszych leków przyjmowanych przez pacjentów wobec których pojawiają się interakcje z alkoholem. 

#Leki przeciwbólowe

Niestety nadal dość powszechne jest łączenie popularnych leków przeciwbólowych, np. paracetamolu, kwasu acetylosalicylowego z alkoholem. W szczególności ten proceder jest częsty, gdy nieprzyjemne odczucia po alkoholu sprawiają silny ból głowy i pacjenci sięgają po preparaty, które go zwalczają. Pierwsza ze wspomnianych substancji leczniczych w połączeniu z napojami wyskokowymi działa silnie hepatotoksycznie oraz najnowsze badania wskazują na efekt nefrotoksyczny. Natomiast podwyższone ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego może być wynikiem stosowania popularnej aspiryny i jednoczesnym spożywaniu alkoholu. Wykazują one wzajemne, niszczące działanie addytywne w stosunku do śluzówki żołądka. Identyczna zależność występują również wobec innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych #NLPZ

Leki przeciwdrobnoustrojowe

Alkohol w połączeniu z antybiotykami osłabia ich działanie, poprzez zaburzenie wchłaniania, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia ich stężenia w organizmie. Jednoczesne stosowanie leków p/grzybiczych oraz picie napojów wyskokowych prowadzi do zwiększenia hepatotoksyczności tych pierwszych. Dodatkowo przy stosowaniu innych leków przeciwbakteryjnych, np. metronidazolu, furaginy spożycie alkoholu może wywołać objawy podobne do reakcji disulfiramowej (bóle głowy, brzucha, nudności, wymioty). Dzieje się tak dlatego, że metabolizm etanolu jest spowolniony przez te leki i w organizmie gromadzą się większe ilości toksycznego aldehydu octowego. 

Strony

Oferty pracy z Twojej okolicy

Te sieci mają oferty w Twojej okolicy