Lecznicza marihuana w polskich aptekach

Maciej Birecki

Najpierw 22 czerwca Sejm, a tydzień później Senat zagłosował za zmianami w Ustawie o Przeciwdziałaniu Narkomanii oraz w Ustawie o Refundacji Leków, Środków Spożywczych Specjalnego Przeznaczenia Żywieniowego oraz Wyrobów Medycznych, które umożliwią wydawanie leków recepturowych przygotowanych na bazie leczniczej marihuany. Podstawą tego działania będzie przepisana przez lekarza recepta Rpw., która jest stosowana w przypadku produktów leczniczych, które zawierają środki odurzające lub substancje psychotropowe. Przepisy wchodzą w życie już 1 listopada br. jednak nadal farmaceuci nie zostali w żaden sposób przeszkoleni w kwestii przygotowania medycznej marihuany. Czy to oznacza, że wprowadzone przepisy są wielką fikcją?

Jak działa marihuana?

Niezależnie od tego, kiedy marihuana trafi do polskich aptek, każdy farmaceuta powinien zapoznać się z mechanizmami jej działania oraz poznać obszary jej zastosowania. Jest ona prawdopodobnie jedną z najlepiej przebadanych roślin na świecie. Od około 25 lat pojawiło się już ponad 20 tysięcy publikacji obejmujących jej medyczne i pozamedyczne zastosowanie. Z konopi oraz produktów z niej pochodzących wyekstrahowano ponad 500 związków chemicznych. Do najbardziej znanych należą #THC, #flawonoidy, #terpeny, #alkaloidy. Należy sobie zdać sprawę, że wiele ze związków pozostaje do tej pory nie odkryta.

Liczne badania kliniczne, w których wzięło udział kilkanaście tysięcy chętnych wskazało na szeroki zakres działania marihuany. Począwszy od jej zastosowania jako środka przeciwbólowego, poprzez właściwość stymulującą apetyt oraz hamowanie wymiotów, a także leczenie spastyczności, jaka pojawia się przy stwardnieniu rozsianym. Ponadto najnowsze badania wskazują na jej zastosowanie w leczeniu chorób układu pokarmowego, uszkodzenia rdzenia kręgowego, stanów lękowych, padaczki, jaskry, a przede wszystkim niektórych rodzajów chorób nowotworowych. Badacze próbują znaleźć potwierdzenie na jej możliwe zastosowanie jako środka leczącego Alzheimera, Parkinsona, chorobę Leśniowskiego- Crohna, zespół jelita nadwrażliwego czy stwardnienie rozsiane. 

Mechanizm działania marihuany w głównej mierze opiera się na stymulacji receptorów kannabinoidowych. Wyróżnić można receptory #CB1, który są obecne przede wszystkim w układzie nerwowym, a także #CB2, które występują w układzie odpornościowym. Jak widać układ endokannabinoidowy jest rozmieszczony w całym ludzkim organizmie. Receptory kannabinoidowe należą do rodziny białek G. Po związaniu przez nie cząsteczki kannabinoidu następuje dysocjacja białka na podjednostki γ, β, i α. Ta ostatnia hamuje aktywność cyklazy adenylowej oraz blokuje aktywność kanałów wapniowych, jednocześnie pobudzając kanały potasowe oraz zmniejsza uwalnianie neuroprzekaźników. Kannabinoidy w całej tej układance działają jako neuroprzekaźnik wsteczny, co świadczy o tym, że układ nerwowy nie działa tylko i wyłącznie w sposób jednokierunkowy. (Źródło)

Strony

Oferty pracy z Twojej okolicy

Te sieci mają oferty w Twojej okolicy