Lek Rp bez recepty

Maciej Birecki
0

Praktycznie codziennie spotykamy się z sytuacjami, gdy pacjent prosi nas o wydanie leku na receptę bez posiadania jej. Argumentuje to różnymi powodami. Najczęściej przewijają się takie:

  • od lat biorę ten sam lek, a do lekarza długie kolejki
  • proszę dać mi antybiotyk, bo zawsze go dostaję, jak tylko coś mnie „zbiera”; przecież ten lek i tak jest na 100%, więc po co mi recepta’
  • w innej aptece nie robią takich problemów jak u was.

Te i inne racje pacjentów powracają do naszych aptek jak bumerang. Jak sobie radzić z takimi pacjentami i kiedy rzeczywiście możemy wydać lek o kategorii dostępności Rp. bez okazania recepty przez pacjenta przeczytacie w niniejszym tekście.

#ReceptaFarmaceutyczna- przywilej pacjenta czy farmaceuty?

O recepcie farmaceutycznej pisaliśmy już na naszym portalu: https://www.farmacjapraca.pl/czytelnia/recepta-farmaceutyczna Możecie tam znaleźć informację kto ją może wystawić, na jakie leki może zostać wystawiona oraz jakie informacje muszą być na niej zawarte. Teraz zastanówmy się czy jej wypisywanie jest przywilejem farmaceuty, a może pacjenta?

Recepta farmaceutyczna to niewątpliwy przywilej dla pacjenta. Wiedząc, że w aptece zawsze otrzyma lek, który będzie niezbędny do ratowania jego zdrowia bądź życia z pewnością może poczuć się w pełni bezpiecznie. W końcu pacjent może oczekiwać od apteki tego, że jest placówką ochrony zdrowia, w której to każdy chory znajduje pomoc i zrozumienie.

Strony

Aby dodać komentarz zaloguj się