Leki naturalne w ciąży

Maciej Birecki

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiet. Wiele z nich chce odżywiać się prawidłowo i stosować wszelkie produkty z myślą o dobru dziecka. Jednymi z takich preparatów są leki roślinne, które pomagają w wielu dolegliwościach, a dodatkowo są powszechnie uznawane przez społeczeństwo za bezpieczne. Niestety wiele z nich może być szkodliwych, przez co nie mogą być stosowane przez kobiety ciężarne.

Zioła to leki

Należy na samym początku zdać sobie sprawę, że leki roślinne mogą być tak samo niebezpieczne dla organizmu matki oraz dla rozwijającego się dziecka jak niektóre preparaty syntetyczne. Łożysko, które stanowi barierę dla szkodliwych substancji, niestety może być przepuszczalne dla niektórych trujących składników ziół. Kobieta w ciąży przychodząca do apteki po leki powinna zostać przez nas zapytana, czy konsultowała ten fakt ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeśli nie, wtedy my jesteśmy zmuszeni poinformować ją o istniejącym niebezpieczeństwie wynikającym ze stosowania niektórych ziół.

Drugą kwestią jest fakt, iż wiele przyszłych mam, właśnie w ciąży rozpoczyna eksperymentowanie z ziołami, a to ze z względu na fakt poszukiwania skutecznego rozwiązania dla nowych, wcześniej nieznanych dolegliwości. Niestety, ale wiele składników leków roślinnych uczula, w związku z czym należy poinformować przyszłe mamy, że zastosowanie ziół po raz pierwszy, właśnie w okresie ciąży jest ryzykowne i lepiej tego nie robić, a przyjmować jedynie takie, które były wcześniej przez nie stosowane.

Których ziół nie stosować w ciąży?

Lista leków roślinnych, które przyszłe mamy powinny omijać szerokim łukiem jest całkiem długa. Preparaty, które się na niej znajdują mogą spowalniać rozwój płodu, działać kurcząco na macicę, powodując poronienia.Również mogą być one przyczyną odwodnienia ciężarnych, co może prowadzić do biegunki oraz wymiotów. Na takiej liście ziół, których stosowanie musimy odradzać kobietom w ciąży znajdują się: szałwia, jemioła, piołun, krwawnik pospolity, wrotycz, muszkatołowiec, aloes, jałowiec, żeń-szeń, rozmaryn, dziurawiec, tymianek, chmiel, cząber, kruszyna pospolita.

Strony

Oferty pracy z Twojej okolicy

Te sieci mają oferty w Twojej okolicy