Merchandising w aptece

Maciej Birecki

Duża konkurencja na rynku aptek sprawia, że żadna z placówek nie może pozostać w tyle za inną. Wiąże się to z koniecznością rozwoju ekspedycji, która to głównie odpowiada za efekt odbierania  apteki przez pacjenta. Nieodzownym elementem staje się skorzystanie z opcji profesjonalnego merchandisingu. Jest to działalność marketingowa mająca na celu zwiększenie efektywności sprzedaży. Ma ona za zadanie wywierać na pacjencie zmianę jego zachowania w skutek właściwej prezencji apteki. W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy kilka pomysłów na rozmieszczenie elementów architektury oraz produktów w aptece, tak aby zwiększyć sprzedaż oraz zadowolenie samych pacjentów. 

Merchandising nie tylko w środku apteki

Właściciel apteki musi sobie zdać sprawę, że wszelkie działania merchandisingowenie nie mogą jedynie się ograniczać do wnętrza apteki. Aby pacjent znalazł się w jej środku, musi zostać czymś zachęcony. Nie może być to prosta reklama jak w przypadku innych podmiotów gospodarczych, gdyż takie działanie jest zakazane przez Ustawę PrawoFarmaceutyczne. Podstawowymi działaniami  są właściwe oznakowanie wejścia apteki, a także dróg dojściowych, zwłaszcza gdy znajduje się ona gdzieś na uboczu, w podwórku, itd. Istotny jest również fakt, posiadania odpowiedniej ilości miejsc parkingowych w jej bliskim sąsiedztwie. Przyciągająca dla pacjentów musi być również witryna samej apteki. Jej estetyka, a także powiązania do branży medycznej mogą świadczyć o profesjonalizmie i zachęcić właśnie do odwiedzenia tej konkretnej placówki. 

Przychodzi pacjent do apteki i…

….musi zobaczyć przestrzeń zagospodarowaną specjalnie dla niego. W aptece muszą się znaleźć takie elementy, które zatrzymają pacjenta w aptece nawet wtedy, gdy do okienek wije się kolejka, a czas oczekiwania jest naprawdę długi. Na pierwszy rzut oka ekspozycja apteki nie powinna być przeładowana, aby wszystko było jak najbardziej czytelne. Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę niezwykle ważna w aptece jest odpowiednia wentylacja powietrza. Utrzymywanie właściwej temperatury otoczenia, zapewnienie stałej wymiany świeżego powietrza oraz niwelowanie brzydkich zapachów sprawia, że dobre samopoczucie nie opuszcza pacjentów. Istotne jest również oświetlenie ekspedycji. Musi sprawiać wrażenie naturalności, a poza tym warto wykorzystać możliwość oświetlenia tych półek ekspedycyjnych, na których nam zależy aby pacjent skupił swoją uwagę. 

Dla wielu starszych osób, dla których oczekiwanie w długiej kolejce jest męczące niekwestionowaną zaletą może okazać się obecność w aptece miejsca do odpoczynku, np. krzesła, kanapy, stolika. W jego obrębie warto zainstalować aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego oraz udostępnić czasopisma, bądź broszury medyczne. Z myślą o rodzicach z dziećmi warto również zainwestować w kącik dla najmłodszych. Nie będą się one nudziły, gdy rodzic czeka w kolejce, a np. kolorowanki edukacyjne mogą poszerzyć ich wiedzę chociażby dotyczącą zdrowego stylu życia. 

Najważniejszą cechą apteki jest czystość. Nie ma tutaj na czym oszczędzać i zatrudnienie sprzątaczki, a nawet czasami profesjonalnej firmy sprzątającej powinno być na porządku dziennym. Czyste okna, podłogi, półki i lada świadczą o naszym szacunku wobec pacjenta, a także o tym, że świadczone przez nas usługi są najwyższej jakości. 

Strony

Oferty pracy z Twojej okolicy

Te sieci mają oferty w Twojej okolicy