Moja pierwsza praca w aptece

Maciej Birecki

Stres, strach przed nieznanym, ale jednocześnie chęć sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce. Te wszystkie cechy pojawiają się tuż przed rozpoczęciem pierwszej pracy w aptece. Kto z nas ma ten okres jeszcze przed sobą po przeczytaniu niniejszego tekstu może odpowiednio się do niego przygotować. Te osoby, które swoje pierwsze lata pracy mają za sobą również zachęcam do lektury, aby móc pomóc młodszym kolegom/koleżankom wejść w nowy rozdział ich życia zawodowego.

Jaką aptekę wybrać?

Młody farmaceuta tuż po skończeniu studiów farmaceutycznych zmaga się z trudem wyboru apteki, w której będzie sprawował swoją pierwszą pracę. Po pierwsze musi dokonać selekcji pomiędzy aptekami indywidualnymi, a sieciowymi. W tych pierwszych musi być przygotowany na ciągły kontakt z ich właścicielami, którzy będą oczekiwać jak najlepszej obsługi, jak najwyższych obrotów, jednocześnie przy poniesieniu jak najniższych kosztów. Muszę Was pozbawić złudzeń. Apteki, która by była nastawiona tylko na dobro pacjenta bez patrzenia na osiągnięcie własnych korzyści na polskim rynku nie spotkałem. Natomiast wybierając drugą opcję może on liczyć na dużo większą swobodę w pracy. Nie będzie mieć nad sobą właściciela, a rozliczany będzie w głównej mierze z przestrzegania procedur. To właśnie według nich przebiega praca w aptece sieciowej, dlatego jest ona bardzo schematyczna, co jednych nudzi, a drugim ułatwia wykonywanie powierzonych obowiązków.

Druga kwestia w sferze wyboru apteki to jej lokalizacja. Na początku pojawia się dylemat pomiędzy małym miasteczkiem a dużą metropolią. Pierwsza opcja wyboru wiąże się ze spokojną pracą, druga to dużo większa wielorakość zadań do wykonania i dużo większa różnorodność pacjentów. Ponadto w naszym zawodzie z reguły praca w mniejszej miejscowości, wiąże się z wyższymi zarobkami. Również im bliżej zachodniej granicy naszego kraju tym pensja jest większa, chociaż Warszawa jest tutaj wyjątkiem potwierdzającym regułę (Im większa sieć, tym wyższe zarobki farmaceuty - mgr.farm).

Kolejny krok to wybór pomiędzy apteką osiedlową, w której absolwent farmacji z reguły spotykać będzie tych samych pacjentów, a apteką w centrum miasta czy w centrum handlowym. W drugim przypadku pacjenci są z reguły przypadkowi i dużo większy odsetek stanowi tutaj sprzedaż preparatów OTC, suplementów diety czy dermokosmetyków.

Poznaj współpracowników

Po wyborze swojej pierwszej apteki, na początku pracy należy poznać  swoich współpracowników. Od tego w jaki sposób nowy farmaceuta zaprezentuje się pierwszego dnia w dużej mierze zależy odbiór jego osoby. Powinien on zadbać o bardzo dobre kontakty zarówno z kierownikiem apteki, technikami farmaceutycznymi jak i pomocą apteczną. Kontakt z przełożonym powinien mieć charakter partnerski. Młody magister powinien pokazać, że chce się wiele nauczyć, jednocześnie licząc na pomoc „opiekuna”. To on wdroży go we wszystkie czynności niezbędne do funkcjonowania apteki. Od niego nauczy się w jaki sposób przyjąć towar oraz jak go zamówić. To on przedstawi zasady retaksacji recept, a także inne procedury obowiązujące w aptece. W stosunku do techników, nowy pracownik nie może wprowadzać dystansu. Chociaż nie ukończyli oni studiów tak jak młody magister farmacji to z pewnością posiadają dużo większe doświadczenie, z którego na początku pracy powinien on korzystać. Nieoceniona w pracy w aptece staje się rola pomocy aptecznej. Każdy młody farmaceuta powinien wiedzieć, że właśnie z osobą sprawującej tą funkcję trzeba żyć w zgodzie. To ona wie, gdzie w aptece należy szukać danego leku. Zna świetnie wszelkie zakamarki, szafki i półki na magazynie. Z jej pomocą można rozwikłać naprawdę wiele zagadek, na które inni nie znają odpowiedzi.

Strony

Oferty pracy z Twojej okolicy

Te sieci mają oferty w Twojej okolicy