Monotonia w pracy w aptece

Maciej Birecki

Monotonia w aptece- przyczyny, skutki, rozwiązanie

Codziennie te same obowiązki. Poczynając od wprowadzenia towaru na stan apteki, sprawdzeniu specyfikacji fakturowych ze stanem faktycznym, poprzez pracę przy pierwszym stole, czynności związane z analizą magazynu, retaksacją recept, kończąc na zamawianiu towaru z hurtowni. Krótko mówiąc - można się znudzić. W dzisiejszym tekście napiszemy o tym jakie są efekty monotonii w naszej pracy oraz w jaki sposób przeciwdziałać negatywnym skutkom cyklicznych czynności.

Monotonia - a co to takiego?

Monotonia jest stanem zredukowania naszej aktywności, zarówno psychicznej jak i fizycznej, która rozwija się powoli, w wyniku długotrwałego wykonywania takich samych, bądź podobnych czynności.

Monotonne zajęcia mogą ujawniać się jako objawy psychiczne.Zaliczymy do nich najczęściej obniżenie zainteresowania pracą, spadek jej efektywności, a także jakiejkolwiek motywacji. Również częstym efektem jest przecenienie ilości czasu pracy jaki nam pozostał, wobec wykonywanej czynności. Niejednokrotnie wykonywaliśmy jakieś zadanie, uważając, że robimy to po raz „n-ty”, uznaliśmy, że czasu mamy wystarczająco dużo, a jednak zabrakło go nam w ostatecznym rozrachunku.

Poważniejsze, które mają odbicie w pacjentach, naszych współpracownikach, a także w funkcjonowaniu apteki są objawy fizyczne. Obniżeniu ulega jakość udzielanych przez nas usług. Po pierwsze nie umiemy się skupić na pomocy pacjentom, nie wykazujemy zainteresowania wobec ich schorzeń, a także stosowanej farmakoterapii. Jakość obsługi chorych ulega znacznemu pogorszeniu, co później może mieć przełożenie na ilość stałych pacjentów i ogólny wynik finansowy apteki. Monotonia może przejawić się jako popełniane błędy w naszej pracy (o błędach w sztuce aptekarskiej pisaliśmy już wcześniej- tutaj link do artykułu). Niestety, ale może mieć on negatywny skutek wobec zdrowia, a nawet życia pacjentów. Spadek wydajności w wykonywanych przez nas czynnościach może być odbierany negatywnie przez współpracowników oraz przełożonych, którzy mogą nam mieć za złe, że nie wykonujemy swoich obowiązków z pełnym zaangażowaniem.

Innymi skutkami monotonnej pracy, o których niewielu z nas sobie zdaje sprawę są zaburzenia fizjologiczne naszego organizmu. Najczęściej jest to powolna praca serca, przez co dochodzi do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszenia dopływu tlenu do komórek naszego organizmu. Skutkiem takich objawów może być przewlekłe zmęczenie, bóle i zawroty głowy oraz ospałość.Innymi niekorzystnymi objawami zdrowotnymi są dolegliwości ze strony układu ruchu. Stanie przy okienku, rozkładanie towaru, częste kucanie, korzystanie z drabiny, przy tym wszystkie te ruchy wykonywane w sposób bardzo dynamicznym mogą skutkować przeciążaniem jednej grupy mięśniowej oraz stale tych samych stawów, co się objawia bólami ortopedycznymi.

Strony

Oferty pracy z Twojej okolicy

Te sieci mają oferty w Twojej okolicy