Postać leku farmaceutycznego, a skuteczność terapii u dziecka

Maciej Birecki

Postać leku a skuteczność terapii u dziecka

W dzisiejszym tekście poruszymy bardzo ważna kwestię, mianowicie wpływu postaci leku na skuteczności terapii u najmłodszych pacjentów. Warto sobie zdać sprawę, że nie tylko wybór właściwej substancji leczniczej, ale i również sposobu jej podania zagwarantuje sukces leczniczy. Serdecznie zachęcam do lektury artykułu.

Wybór właściwej postaci leku dla dziecka

Najczęściej wybieranymi przez rodziców i oferowanymi przez farmaceutów postaciami leków dla kilkuletnich dzieci są te, które występują w postaci płynnej: syropy, zawiesiny, krople, roztwory. Przyjmuje się, że od 6. roku życia można podawać maluchom stałe postacie leków, takie jak kapsułki czy tabletki. Jednak jest to kwestia bardzo indywidualna, bo nawet i starsze dziecko może mieć problemy z połykaniem i ta czynność może kończyć się zadławieniem. Coraz częściej koncerny farmaceutyczne wypuszczają na rynek preparaty, które występują w postaci żelek, gum do żucia, tabletek rozpuszczających się w jamie ustnej czy lizaków. Najczęściej w tej formie spotykane są medykamenty zawierające witaminy, minerały oraz podnoszące odporność dziecka. Są one najbardziej akceptowalną przez najmłodszych formą podania.

Prawidłowe dawkowanie a efektywność terapii

Przy podawaniu leków dzieciom należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe dawkowanie substancji leczniczej. Z jednej strony łatwy, jednak precyzyjny sposób podawania leku zapewnia zarówno wysoką skuteczność jak i bezpieczeństwo jego stosowania. Warto abyśmy wytłumaczyli rodzicom w jaki sposób korzystać ze specjalnych dozowników, które odmierzają pojedyncze dawki leków (często w sprayu, atomizerach, bądź do inhalacji) lub ze skalowanych strzykawek, kieliszków, czy łyżeczek, które z kolei są dołączane najczęściej do preparatów w formie płynnej.

Właściwy smak preparatu to sukces w terapii dziecka! 

Nawet najlepsza substancja lecznicza nie zadziała, gdy dziecko nie będzie chciało przyjmować leku, który ją zawiera. Podawanie preparatów dziecku na siłę, dodawanie ich do posiłków zdecydowanie zmniejsza ich skuteczność, gdyż mały pacjent zazwyczaj nie otrzymuje pełnej dawki. Z tego względu koncerny farmaceutyczne prześcigają się w coraz to nowszych smakach oferowanym najmłodszym. Obok, tradycyjnych: truskawkowego, malinowego, pomarańczowego można znaleźć smak coli, gumy balonowej czy nawet białej czekolady. Dodawane substancje słodzące, emulgatory kwasowości nie wpływają w żaden sposób na bezpieczeństwo i skuteczność terapii, a znacznie ułatwiają podanie dziecku preparatu. Zmysły dziecka są bardzo wrażliwe dlatego obok smaku należy również zwrócić uwagę na przyjemny zapach. Stąd do wielu produktów ich producenci dodają esencje zapachowe, które wywołują korzystne skojarzenia u dziecka.

Podczas zakupów w aptece, preparatów przeznaczonych dla dziecka warto wziąć pod uwagę jego zdanie, a nawet pozwolić mu samemu wybrać dany produkt. Wszystko po to, by dziecko chciało przyjmować to, co rodzic mu podaje. Jeśli samo wybierze smak, bądź formę podania będzie ono zafascynowane tym faktem i istnieje duże prawdopodobieństwo, że współpraca pomiędzy nim a rodzicem w kwestii podania leku będzie się układała po myśli tego drugiego. Musimy pamiętać, że również my jako osoby doświadczone, stojące na końcu łańcucha dystrybucji leków do pacjenta, powinniśmy służyć radą, również w kwestii doboru smaków, bądź łatwości i dokładności dozowania produktów które oferujemy.

#PostaćLeku

#KoncernFarmaceutyczny

#EmulgatorKwasowości

#SubstancjaSłodząca

#DawkowanieLeku

Oferty pracy z Twojej okolicy

Te sieci mają oferty w Twojej okolicy