Senior w aptece

Maciej Birecki

 Społeczeństwo europejskie jest coraz starsze. Najnowsze dane wskazują, że w Polsce ok. 25 % społeczeństwa stanowią osoby powyżej 65 r.ż. Pojawiające się u nich polipatię sprawiają, że wymagają oni leczenia wieloma lekami jednocześnie. W związku z tym seniorzy stanowią znaczący procent pacjentów odwiedzających aptekę.

Polipatia = polipragmazja

Pacjenci, którzy odwiedzają naszą aptekę to w większości pacjenci geriatryczni. Charakteryzują się oni występowaniem wielu chorób jednocześnie. Mowa tutaj głównie o chorobach serca, miażdżycy, cukrzycy, osteoporozie, chorobach degeneracyjnych OUN, a nawet depresji. Do tego dochodzą współistniejące dolegliwości, które znacząco obniżają ich komfort życia. Skarżą się oni przede wszystkim na problemy z zasypianiem, zatwardzenie, osłabienie mięśnie- zwieraczy, zaburzenia narządów wzroku i słuchu, problemy z pamięcią oraz chodzeniem, wynikające z przewlekłego bólu kończyn dolnych. Efektem pojawiania się tych chorób jest konieczność stosowania wielu substancji leczniczych przez osoby starsze.

Osoba starsza wyzwaniem dla farmaceuty

Zadaniem służby medycznej, w tym nas- farmaceutów, którzy otrzymujemy często od jednego pacjenta recepty wypisane przez różnych lekarzy jest dobór jak najmniejszej ilości leków, które będą wykazywać jak najlepsze działanie. Jeśli zauważymy, że pacjent ma przepisaną substancje lecznicze o podobnych efektach działania, przez różnych lekarzy, ważne jest, aby skonsultować ten fakt z nimi. Takie działania powalają wyeliminować potencjalne działania niepożądane oraz interakcje pomiędzy przyjmowanymi preparatami.

Drugą istotną kwestią, jeśli chodzi o przyjmowanie tak dużej ilości leków przez jednego pacjenta jest zadbanie o to, aby stosował je zgodnie z przyjętymi schematami dawkowania. Duża w tym nasza rola, ponieważ powinniśmy wytłumaczyć choremu na jakie schorzenia stosuje dany lek i w jaki sposób ma go przyjmować. Jest tu ważna zarówno ilość, częstotliwość, jak i pora dnia oraz to czy ma przyjąć daną substancję z posiłkiem, czy na czczo. W tym celu możemy założyć seniorowi jego małe kompendium leków, w którym zawrzemy wszystkie ważne informacje na temat przyjmowanych preparatów. Poza zapewnieniem komfortu w stosowaniu leków przez pacjenta, taka książeczka umieszczona w widocznym miejscu mieszkania, np. na lodówce może mieć uratować życie w kryzysowych sytuacjach, chociażby interwencji służb ratowniczych. Dobrym rozwiązaniem mogą być również #lekolepki, które dopiero raczkują w naszym kraju. (więcej o lekolepkach możesz przeczytać w szortach: link).

Ważnym aspektem jest również sfera ekonomiczna. Nie powinna ona wpływać na zakup leków ratujących zdrowie i życie seniora. Powinniśmy zadbać, aby wykupywał on najpierw ważne dla niego preparaty, a nie te uzupełniające dietę, które są znane, przede wszystkim z reklam telewizyjnych. Wszelkie preparaty, które mogą zostać zastąpione zmodyfikowaną dietę, powinny zostać usunięte z apteczki starszej osoby. Koszty farmakoterapii seniorów możemy również obniżyć poprzez zaproponowanie tańszych zamienników leków (pamiętajcie, że nie każda zamiana może być korzystna dla pacjenta; więcej o zamiennikach leków w naszym wcześniejszym artykule: link). Ponadto, jeśli pacjent powyżej 75 r.ż. ma przepisaną receptę bez uprawnień seniora, a leki na niej widniejące należą mu się za darmo, również musimy zareagować w takiej sytuacji, poinformować pacjenta o możliwości otrzymania darmowych leków, jeśli tylko lekarz rodzinny wypisze te leki z właściwym uprawnieniem.

Strony

Oferty pracy z Twojej okolicy

Te sieci mają oferty w Twojej okolicy