Składowanie leków w domu, czyli pomagamy pacjentowi

Maciej Birecki
0

Właściwe przechowywanie leków w domu przez naszych pacjentów ma istotne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa farmakoterapii. My, jako osoby, które znajdują się na końcu „łańcucha” przekazywania leków choremu mamy obowiązek poinformować pacjenta o tym w jaki sposób dany preparat powinien przechowywać. Każdy producent na opakowaniu, wyprodukowanego przez siebie preparatu ma obowiązek umieścić stosowną informację, w związku z czym nie musimy znać wszystkiego na pamięć, a jedynie umiejętnie odczytywać zapiski. Ponadto powinniśmy służyć pacjentom radą w kwestii przechowywania wszelkich farmaceutyków w domu, tak aby nie traciły one swoich właściwości.

Przechowywanie leków w domu, czy to takie oczywiste?

Gdzie przechowywać leki w domu? Z takim pytaniem spotkałem się już nie raz za pierwszym stołem. Pacjenci są coraz bardziej świadomi i sami chcą zadbać o wysoką jakość stosowanej przez siebie farmakoterapii. Chyba Was nie zaskoczę, ale większość z pacjentów przechowuje leki w najmniej do tego przystosowanym miejscu, tj. w łazience albo kuchni. Niestety, ale oba te pomieszczenia są najbardziej narażone na zmiany temperatury oraz wilgotności. Preparaty tam przechowywane mogą pęcznieć, tracić swoją postać. Wysoka wilgotność i temperatura sprzyja rozwojowi bakterii oraz grzybów. Wszystko to, może się przełożyć na obniżenie bezpieczeństwa stosowanej farmakoterapii.
W takim razie gdzie przechowywać leki? Wydaje się, że dobrym wyborem jest wygospodarowanie półki w szafie w sypialni. Należy wybrać takie miejsce, aby nie miały tam dostępu dzieci, które niestety lubią eksperymentować, a spożycie przez nich farmaceutyków może się skończyć ciężkim zatruciem. Dobrym rozwiązaniem jest również podzielenie domowej apteczki na kategorie. Każda kategoria to osobne pudełko - np. jedno na tabletki przeciwbólowe, drugie na preparaty na przeziębienie, trzecie na leki mamy, itd. Pozwala to na usystematyzowanie leków w domu i ich szybkie odnalezienie w razie nagłej potrzeby.
Jeśli chodzi o lodówkę to wybór w niej miejsca do przechowywania leków jest niezwykle istotny. Niewłaściwe jest umieszczenie ich na jej drzwiach, na których to leki są narażone na częste zmiany temperatur. Warto wygospodarować część półki w środku urządzenia, a leki umieścić w osobnym pudełku, aby nie miały styczności z żywnością.

Strony

Aby dodać komentarz zaloguj się