Wigilia w aptece okiem farmaceuty

Maciej Birecki

Wigilia świąt Bożego Narodzenia kojarzy się większości Polaków z rodzinną atmosferą, spokojem i ciszą. Jak ten czas wygląda okiem farmaceuty, który akurat spędza go w aptece? Zapraszam do dzielenia się Waszymi doświadczeniami. Czy jest nudno, spokojnie, nostalgicznie? A może wręcz przeciwnie, jest tak dużo pracy, że nie macie czasu na przemyślenia? W dzisiejszym wpisie przygotowałem opisy typów pacjenta, na których możemy się natknąć w ten dzień w naszej pracy. 

Pierwszy typ pacjentów, którzy odwiedzają aptekę w Wigilię, to tacy co szukają prezentów pod choinkę dla swoich bliskich. Trudno się nadziwić, ale stanowią one całe chmary pacjentów (klientów). Zostawiając kupowanie upominków na ostatnią chwilę ostatecznie na miejsce, w którym „coś” kupią wybierają aptekę. Jak usłyszałem w tamtym roku od jednej z takich osób, kupowanie prezentów dla zdrowia, jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Tutaj się muszę nie zgodzić, gdyż wiele preparatów kupowanych „w ciemno” może zagrozić osobom, szczególnie u których występują przewlekłe choroby. Jednak jest to temat do rozważań na osobny tekst. Co „króluje” w kwestii „prezentów z apteki”? Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju witaminy, a prawdziwym hitem są te, w postaci płynu, ponieważ są zapakowane w ładne pudełeczka. Również bardzo popularne są wszelkiego rodzaju dermokosmetyki. I tak z farmaceuty, specjalisty farmakoterapii stajemy się ekspertami w dziedzinie doradzania zakupu prezentów. 

Druga grupa pacjentów, którzy pojawiają się tuż przed Świętami Bożego Narodzenia są to osoby, które traktują dwa dni, które ich czekają jak prawdziwe nadejście apokalipsy, ewentualnie w mniej drastycznym odzwierciedleniu- wojny albo klęski żywiołowej. Dwa dni, przez które będzie pozamykanych większość aptek to dla tych pacjentów oznaka, że muszą wykupić całą domową apteczkę, gdyż wszystko może się przydać. Poczynając od leków przeciwbólowych, przez przeciwgrypowe, wzmacniające odporność, kończąc na prawdziwych rarytasach w tym okresie, czyli preparatach wspomagających trawienie. 

Strony

Oferty pracy z Twojej okolicy

Te sieci mają oferty w Twojej okolicy