Zaparcia - przegląd leków OTC

Maciej Birecki

#Zaparcia są problemem, który dotyka dużą część społeczeństwa. Przyczyn ich powstawania może być wiele. Do najczęstszych należą: nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, czy stres. Do problemów z wypróżnianiem może prowadzić również stosowanie wielu środków leczniczych jednocześnie, w szczególności takich jak: preparaty żelaza, diuretyki, spazmolityki, leki przeciwbólowe, zwłaszcza opioidy. Problem ten narasta z wiekiem i dużo częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. #LekiPrzeczyszczające są jednymi z najczęściej nadużywanych przez pacjentów preparatów dostępnych bez recepty. 

Do najczęściej wybieranych preparatów ułatwiających wypróżnienie należą te, które zawierają #GlikozydyAntrachinowe, czyli liść senesu, korzeń kruszyny, korzeń rzewienia oraz aloes. Ich mechanizm działania polega na zwiększeniu wydzielania wody oraz elektrolitów przez błonę śluzową do światła jelita, a także na bezpośrednim pobudzaniu perystaltyki jelitowej. Niestety są one obarczone dużym prawdopodobieństwem wystąpienia działań niepożądanych. Długotrwałe oraz częste ich stosowanie prowadzi do hipokaliemii oraz „rozleniwienia jelit”. Ponadto mogą być przyczyną zapalenia jelita grubego, skurczy jelit oraz przedłużającego się krwawienia miesiączkowego. Efekt ich działania pojawia się po ok 8-12 h. Należy pamiętać by przekazać pacjentowi informację o tym, by w trakcie stosowania tych leków spożywał duże ilości płynów. Identyczny mechanizm, efekt, czas, a także skutki uboczne co glikozydy antrachinowe posiada #Bisakodyl. Nowym lekiem o podobnym mechanizmie działania, który pojawił się niedawno na polskim rynku aptecznym jest #PikosiarczanSodu.

Działanie drażniące na jelita posiada również #OlejRycynowy, a dokładniej powstający w wyniku jego strawienia- #KwasRycynolowy. Poprzez pobudzenie jelita cienkiego wzmaga perystaltykę, a także zwiększa wydzielanie gruczołów jelitowych przez co upłynnieniu ulega treść pokarmowa. Efekt ich działania pojawia się już po 2-4 godzinach od podania. 

Jednymi z najstarszych preparatów stosowanych jako leki przeczyszczające są te o działaniu osmotycznym. Zaliczymy tutaj sól gorzką, czyli #SiarczanMagnezu. Jego mechanizm działania polega na utrzymaniu zwiększonej objętości płynów w świetle jelita poprzez zatrzymywanie wody oraz zwiększeniu jej przenikanie przez błony. Prowadzi to do przyspieszenia perystaltyki, co w efekcie powoduje zwiększenie objętości treści pokarmowej dostającej się do okrężnicy i w ostateczności do przeczyszczenia. Początek działania pojawia się już po 2-3 h od podania doustnego. 

Podobne działanie jak sól gorzka wykazuje #Laktuloza, która występują w postaci syropu. Jej mechanizm działania jest identyczny jak soli magnezowych. Jednak wykazuje ona działanie dopiero po 1-3 dniach od podania. Niestety szybko rozwija się na nią tolerancja, a ponadto powoduje wzdęcia, wiatry, biegunki oraz zaburzenia elektrolitowe. 

Strony

Oferty pracy z Twojej okolicy

Te sieci mają oferty w Twojej okolicy