<brak>

Ten termin ma: 31.
Oglądasz: 1 - 25


09.08.2018 | Gazeta Lekarska

#MuzeumHistoriiMedycynyIFarmacji poszukuje eksponatów dotyczących ekspozycji - #Apteka z początku XX wieku. Osoby chcące udostępnić pasujące rzeczy proszone są o kontakt: Katarzyna B. Fulbiszewska, tel. (32) 60 44 263, e-mail: odh@izba-lekarska.org.pl.

Więcej szczegółów

18.10.2017 | GFK

Jak wynika z analizy wykonanej przez GfK Polonia w 2016 roku liczba aptek w Polsce wzrosła o około 7,2 proc. W przypadku 35 proc. polskich gmin na jedną gminę przypada jedna #Apteka.

Czytaj więcej

Zobacz mapę aptek

07.09.2017 | Rynek Aptek

Po miesiącach, kiedy liczba aptek w naszym kraju zwiększała się, w sierpniu nastąpił spadek ich liczby. Według danych na 6 września, w Polsce funkcjonowały 13 524 #apteka. To o 273 placówki mniej niż miesiąc wcześniej.

Czytaj więcej

29.08.2017 | Rynek Aptek

Z początkiem września rusza kolejny sezon #szczepienia przeciw #grypia. Nowe szczepionki trafiły już do zakładów opieki zdrowotnej oraz do #apteka. W Polsce po raz pierwszy będzie możliwe skorzystanie ze #szczepionka czterowalentnych, które w swoim składzie zawierają dwa szczepy wirusa grypy typu A i dwie linie wirusa grypy typu B.

Czytaj więcej

29.08.2017 | Rynek Aptek

Grupa #Neuca wzmocniła swoją pozycję rynkową osiągając blisko 29% udziałów w branży hurtu aptecznego wobec 28% w I połowie 2016 roku. Z kolei w segmencie #apteka niezależnych udziały Neuca sięgnęły 31,9% vs 30,1% w analogicznym okresie przed rokiem.

Czytaj więcej

16.08.2017 | OIA w Warszawie

W najnowszym Biuletynie Informacyjnym warszawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej #oiawarszawa, Michał Byliniak stwierdza, iż nic z założenia nie jest dane na zawsze i kwestia utrzymania obecnych regulacji jest w rękach samorządu aptekarskiego. Dla części naszego środowiska #farmaceuta prowadzących apteki nowa ustawa #prawofarmaceutyczne jest szansą na przetrwanie. Dla drugiej części, szansą na rozpoczęcie prowadzenia #apteka w warunkach względnej stabilizacji.

Czytaj więcej

14.08.2017 | Rynek Aptek

Pod koniec minionego tygodnia policjanci powiadomieni zostali o zdarzeniu na terenie jednej z bialskich aptek. Z relacji zgłaszającej wynikało, że nieznany mężczyzna wszedł do #apteka i zażądał sprzedaży leku na receptę, który tego dnia już kupował. Pracownice apteki odmówiły sprzedaży, z tego właśnie powodu. Wówczas sprawca stał się agresywny. W pewnym momencie podbiegł do jednej z kobiet i ukuł ją igłą, krzycząc, że skoro nie chciała sprzedać mu leku to teraz zaraził ja wirusem #WZW po czym uciekł z apteki.

Czytaj więcej

08.08.2017 | Rynek Aptek

Najwięcej, bo 30 aptek, może jeszcze powstać w 139-tysięcznej Rudzie Śląskiej. Tuż za nią jest Warszawa (25 apteki), Zabrze, Rybnik (po 24 apteki) i Chorzów - 2. Po wejściu w życie znowelizowanego #prawofarmaceutyczne, są mniejsze szanse na otwarcie nowych #apteka. Mogą to uczynić tylko #farmaceuta. Po drugie obowiązują kryteria geograficzno-demograficzne.

Czytaj więcej

07.08.2017 | Rynek Aptek

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia #mz z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych #NFZ #apteka ma obowiązek przekazywać dane dotyczące #lekrecepturowy . W zakresie atrybutu „składnik leku”, dane należy sprawozdawać w jednostkach miary przyjętych dla składowych kosztowych leku recepturowego wprost określonych w rozporządzeniu, to jest w gramach, mililitrach lub sztukach. 

Czytaj więcej

26.07.2017 | Puls Farmacji

Za pomocą pisma #farmaceuta mogą informować prokuraturę o " uzasadnionej możliwości popełnienia czynu zabronionego przez wnioskodawcę składającego wniosek o otwarcie #apteka ''.Samorząd zawodowy farmaceutów chce w ten sposób walczyć z placówkami, których właściciele złożyli wnioski o wydanie pozwolenia na aptekę w budynku znajdującym się w budowie lub dopiero w planach budowalanych.
 

Czytaj więcej 

24.07.2017 | Rynek Aptek

Dzisiejsze uwarunkowania w aptekach, choćby te lokalowe, utrudniają skoordynowaną #opiekafarmaceutyczna. Pacjenci nie mają możliwości porozmawiania z #farmaceuta na osobności, #apteka nie zapewnia żadnej intymności - zauważa dr Anna Staniszewska, prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani. Opieka farmaceutyczna jest pozytywnym trendem, dlatego warto kibicować pracom nad wypracowaniem jej kształtu. Przyniesie wiele ważnych zmian, przyczyniając się przede wszystkim samym pacjentom.

Czytaj więcej

05.07.2017 | Rynek Aptek

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę spółki prowadzącej apteki na decyzję #GIF, który nałożył na firmę karę 15 tys. zł za prowadzenie #reklama #apteka w postaci programu lojalnościowego. Właściciel apteki próbował udowodnić, że to, co GIF zakwalifikował jako niezgodną z prawem reklamę, było w rzeczywistości #opiekafarmaceutyczna 

Czytaj więcej

05.07.2017 | Rynek Aptek

W kwestii finansowania #dyżuryaptek. Pytany o to przedstawiciel resortu zdrowia ocenia, że prowadzenie #apteka jest wykonywaniem działalności gospodarczej na własny rachunek i odpowiedzialność. 

Czytaj więcej

30.06.2017 | OIA w Katowicach

Sprawa dotyczy dostarczania do #apteka zrzeszonych w #oiakatowice niezamówionych paczek z perfumami o nazwie „Verset Perfums”. Spółka Yodeyma Polonia wyjaśnia, że „w żadnej mierze nie działała z zamiarem wprowadzenia właścicieli aptek w błąd. 

Czytaj więcej

22.06.2017 | Rynek Aptek

Sejm uchwalił w czwartek (22 czerwca) ustawę, która ma umożliwić chorym dostęp do preparatów z #konopie - będą mogły być wytwarzane w #apteka na podstawie #recepta od lekarza; surowiec ma być sprowadzany z zagranicy. Za ustawą opowiedziało się 440 posłów, dwóch było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Czytaj więcej

20.06.2017 | Rynek Aptek

Jak podaje Dziennik Łódzki - prokuratura w Łodzi oskarżyła sześć osób o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudziła z #NFZ prawie 500 tys. zł poprzez fikcyjny obrót lekami refundowanymi. W sprawę zamieszani są: lekarz wystawiający fałszywe #recepta, właścicielka #apteka i jej pracownicy. 

Czytaj więcej

12.06.2017 | Rynek Aptek

Gazeta Wyborcza: Poselski projekt ustawy #aptekadlaaptekarza zawiera luki, które paradoksalnie najbardziej uderzają w drobnych aptekarzy. Bo nowe #apteka mogą powstawać, ale będą do tego potrzebne duże pieniądze.

Czytaj więcej

02.06.2017 | Narodowy Fundusz Zdrowia

Centrala #NFZ publikuje schemat parsowania (XSD) wykorzystywany w procesie importu komunikatu LEK 2.4, służący do przekazania danych dotyczących realizacji #recepta  przez #apteka do oddziałów wojewódzkich NFZ.

Czytaj więcej

31.05.2017 | Puls Farmacji

W związku z licznymi wątpliwościami związanymi z realizacją #receptatransgraniczna resort zdrowia wystosował pismo, w którym przypomina jak powinny być one wystawione i zrealizowane w #apteka.
#MZ przypomniało, że receptę transgraniczną wprowadzono by zapewnić pacjentowi prawo do otrzymania leku na terenie Unii Europejskiej na podstawie recepty wystawionej w innym państwie członkowskim niż państwo jej realizacji.

Czytaj więcej

 

 

26.05.2017 | Rządowe Centrum Legislacji

25 maja Minister Zdrowia podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie informacji gromadzonych przez #apteka oraz informacji przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia #NFZ. Na chwilę obecną jest ustalana data ogłoszenia tego rozporządzenia. Rozporządzenie ma obowiązywać od dnia 1 czerwca br. i będzie dotyczyć m.in. #recepturaapteczna i zmian w przekazywaniu danych dotyczących #lekirecepturowe.

Czytaj rozporządzenie

 

26.05.2017 | Rynek Aptek

Śląska Izba Aptekarska informuje, że 25 maja br. do Izby wpłynął wniosek Urzędu Miejskiego w Bytomiu z prośbą o zaopiniowanie projektu uchwały Rady Miejskiej w Bytomiu ws. określenia rozkładu godzin pracy #apteka ogólnodostępnych działających na terenie Miasta Bytomia.

Czytaj więcej

18.05.2017 | Rynek Aptek

Jak informuje Wirtualna Polska, Amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe Amazon trudniące się sprzedażą wysyłkową, zamierza dostać się na #rynekfarmaceutyczny i zostać internetową #apteka. Wszystko ze względu na prognozy, które przewidują znaczny wzrost wydatków konsumentów na leki.

Czytaj więcej

17.05.2017 | Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska

W listach skierowanych do parlamentarzystów z Wielkopolski, którzy 7 kwietnia 2017 roku głosowali za przyjęciem ustawy o zmianie ustawy – #Prawofarmaceutyczne #aptekadlaaptekarza prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej mgr farm. Alina Górecka, dziękując za okazane poparcie, napisała: „Wielkopolscy aptekarze mają nadzieję, że przyjęta ustawa będzie podstawą dalszych działań mających na celu porządkowanie polskiego rynku farmaceutycznego i wzmacnianie roli #apteka jako placówki ochrony zdrowia publicznego. 

Czytaj więcej

16.05.2017 | Rynek Aptek

#Neuca skoncentruje się w tym roku na uspójnianiu zasad i standardów medycznych w przejętych przychodniach. Chce też zwiększyć do ok. 800 liczbę #apteka na swojej platformie Apteline.pl do końca roku - poinformowali przedstawiciele spółki.

Czytaj więcej

05.05.2017 | Rynek Aptek

Jedna z aptek w Gołubiu-Dobrzyniu zakończyła działalność. W tej sytuacji władze powiatu odbyły spotkania z właścicielami #apteka by wypracować propozycję nowego harmonogramu #dyżuryaptek Władze samorządowe przychylają się do stanowiska, by dyżury miała apteka zlokalizowana w miejscu, gdzie jest izba przyjęć.

Czytaj więcej

Strony