<brak>

Ten termin ma: 12.
Oglądasz: 1 - 12


29.08.2018 |

Postać leku a skuteczność terapii u dziecka

W dzisiejszym tekście poruszymy bardzo ważna kwestię, mianowicie wpływu postaci leku na skuteczności terapii u najmłodszych pacjentów. Warto sobie zdać sprawę, że nie tylko wybór właściwej substancji leczniczej, ale i również sposobu jej podania zagwarantuje sukces leczniczy. Serdecznie zachęcam do lektury artykułu.

Wybór właściwej postaci leku dla dziecka

Najczęściej wybieranymi przez rodziców i oferowanymi przez farmaceutów postaciami leków dla kilkuletnich dzieci są te, które występują w postaci płynnej: syropy, zawiesiny, krople, roztwory. Przyjmuje się, że od 6. roku życia można podawać maluchom stałe postacie leków, takie jak kapsułki czy tabletki. Jednak jest to kwestia bardzo indywidualna, bo nawet i starsze dziecko może mieć problemy z połykaniem i ta czynność może kończyć się zadławieniem. Coraz częściej koncerny farmaceutyczne wypuszczają na rynek preparaty, które występują w postaci żelek, gum do żucia, tabletek rozpuszczających się w jamie ustnej czy lizaków. Najczęściej w tej formie spotykane są medykamenty zawierające witaminy, minerały oraz podnoszące odporność dziecka. Są one najbardziej akceptowalną przez najmłodszych formą podania.

Prawidłowe dawkowanie a efektywność terapii

Przy podawaniu leków dzieciom należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe dawkowanie substancji leczniczej. Z jednej strony łatwy, jednak precyzyjny sposób podawania leku zapewnia zarówno wysoką skuteczność jak i bezpieczeństwo jego stosowania. Warto abyśmy wytłumaczyli rodzicom w jaki sposób korzystać ze specjalnych dozowników, które odmierzają pojedyncze dawki leków (często w sprayu, atomizerach, bądź do inhalacji) lub ze skalowanych strzykawek, kieliszków, czy łyżeczek, które z kolei są dołączane najczęściej do preparatów w formie płynnej.

Właściwy smak preparatu to sukces w terapii dziecka! 

Nawet najlepsza substancja lecznicza nie zadziała, gdy dziecko nie będzie chciało przyjmować leku, który ją zawiera. Podawanie preparatów dziecku na siłę, dodawanie ich do posiłków zdecydowanie zmniejsza ich skuteczność, gdyż mały pacjent zazwyczaj nie otrzymuje pełnej dawki. Z tego względu koncerny farmaceutyczne prześcigają się w coraz to nowszych smakach oferowanym najmłodszym. Obok, tradycyjnych: truskawkowego, malinowego, pomarańczowego można znaleźć smak coli, gumy balonowej czy nawet białej czekolady. Dodawane substancje słodzące, emulgatory kwasowości nie wpływają w żaden sposób na bezpieczeństwo i skuteczność terapii, a znacznie ułatwiają podanie dziecku preparatu. Zmysły dziecka są bardzo wrażliwe dlatego obok smaku należy również zwrócić uwagę na przyjemny zapach. Stąd do wielu produktów ich producenci dodają esencje zapachowe, które wywołują korzystne skojarzenia u dziecka.

Podczas zakupów w aptece, preparatów przeznaczonych dla dziecka warto wziąć pod uwagę jego zdanie, a nawet pozwolić mu samemu wybrać dany produkt. Wszystko po to, by dziecko chciało przyjmować to, co rodzic mu podaje. Jeśli samo wybierze smak, bądź formę podania będzie ono zafascynowane tym faktem i istnieje duże prawdopodobieństwo, że współpraca pomiędzy nim a rodzicem w kwestii podania leku będzie się układała po myśli tego drugiego. Musimy pamiętać, że również my jako osoby doświadczone, stojące na końcu łańcucha dystrybucji leków do pacjenta, powinniśmy służyć radą, również w kwestii doboru smaków, bądź łatwości i dokładności dozowania produktów które oferujemy.

#PostaćLeku

#KoncernFarmaceutyczny

#EmulgatorKwasowości

#SubstancjaSłodząca

#DawkowanieLeku

12.03.2018 | Instytut Monitorowania Mediów

#KoncernFarmaceutyczny w lutym na same reklamy wydały ponad 400 mln zł. Stanowi to 48% wydatków na reklamę we wszystkich branżach. 

Czytaj więcej

18.01.2018 | Polityka Zdrowotna

Aż 45 % #KoncernFarmaceutyczny produkujących na terenie Polski wykazuje innowacyjność produkcji- wynika z danych #GUS. Ponadto te same badania podkreślają, że te firmy nie mogą liczyć na publiczne wsparcie. 

Czytaj więcej

07.12.2017 | Puls Farmacji

Aż 38% całości wydatków na reklamę w Polsce pochodzi z branży farmaceutycznej. Na #ReklamaLeków #KoncernFarmaceutyczny wydały tylko w listopadzie przeszło 470 mln zł. Specjaliści twierdzą, że jest to wynikiem początku sezonu grypowego w naszym kraju. 

Czytaj więcej. 

11.08.2017 | mgr.farm

Za 20 leków, które są najczęściej przepisywane na świecie przez lekarzy odpowiada 14 #KoncernFarmaceutyczny. Najczęściej wypisywane są leki na choroby autoimmunologiczne (na 1. miejscu znalazła się #Humira zawierająca w składzie #Adalimumab). 

Zobacz listę najczęściej przepisywanych leków na receptę

30.06.2017 | Polityka Zdrowotna

#KoncernFarmaceutyczny #Astellas został zawieszony przez Brytyjskie Stowarzyszenie Przemysłu Farmaceutycznego #APBI za wykazane nieprawidłowości. 

Zobacz szczegóły. 

29.06.2017 | mgr.farm

#MinisterstwoZdrowia prowadzi pracę nad nową #UstawaRefundacja, w której jednym z elementów ma być #Payback, a więc zwrot kosztów refundacji przez #KoncernFarmaceutyczny do budżetu państwa. 

Czytaj więcej. 

02.05.2017 | Puls Farmacji

Niemiecki #koncernfarmaceutyczny  #BoehringerIngelheim zamknął 2016 rok sprzedażą na poziomie 15,9 mld euro i 2,9 mld euro zysku netto. Zdaniem władz spółki tak dobre wyniki to efekt wzrostu zarówno w segmencie preparatów leczniczych, jak również w segmencie weterynaryjnym.

 

Czytaj więcej

26.04.2017 | mgr.farm

Małgorzata Adamkiewicz przekonuje, że w badaniach in vitro i in vivo, pierwszy biotechnologicznie innowacyjnie #lek onkologiczny w Polsce, nad którym pracuje #koncernfarmaceutyczny Adamed, wykazał wysoką skuteczność. W ciągu dwóch lat zostanie uruchomiona pierwsza faza #badaniakliniczne.

Czytaj więcej

13.03.2017 | Polityka Zdrowotna

#KoncernFarmaceutyczny podnoszą ceny swoich leków. W porównaniu z rokiem ubiegłym już 5,5 procent produktów zdrożało o 10%. Za kolejnymi podwyżkami idzie efekt domina, który doprowadza do tego, że kolejne firmy famraceutyczne podnoszą ceny swoich leków. 

Czytaj całość.

04.01.2017 | Rzeczpospolita

Władze USA oskarżyły sześciu producentów leków z USA, Indii i Australii o zmowę cenową. Mylan, Heritage Pharmaceuticals, Teva Pharmaceutical USA i Citron Pharma z USA oraz Aurobindo Pharma z Indii i australijski Mayne Pharmaceuticals zostały oskarżone o ustalenie zawyżonych cen na jeden z antybiotyków (doksycyklina) i jednego z leków na cukrzycę (glibenklamid). #KoncernFarmaceutyczny Mylan oraz Teva zaprzeczają, by brały udział w zmowie - informuje Reuters. Reszta firm odmawia komentarza.

Link do artykułu

30.12.2016 | Warszawska Izba Aptekarska

Rodziny pacjentów chorych na #ChorobyRzadkie wywalczyły możliwość udziału w negocjacjach z #KoncernFarmaceutyczny w sprawie refundacji leków na te schorzenia. Sprawa dotyczy dokładnie kilkudziesięciu chorych na chorobę Fabry’ego, którzy już w niedługim czasie mogą doczekać się szansy na leczenie. Sądy administracyjne stwierdziły, że leczenie pacjentów chorych na choroby rzadkie jest w interesie całego społeczeństwa, gdyż obniżane zostaną w ten sposób koszty hospitalizacji i ich leczenia.