SzortyFarmaceutyczne - termin #leki

Ten termin ma: 27.
Oglądasz: 1 - 10


09.10.2017 | Rynek Aptek

Wraz z początkiem listopada w życie wejdzie nowa lista leków refundowanych. Pacjenci po przeszczepach obawiają się kolejnych podwyżek #leki i konieczności stosowania tańszych odpowiedników. Z nieco większym dystansem do tej kwestii podchodzi dr Szymon Pawlak ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który wskazuje, że w najgorszym przypadku tańszy #odpowiednik drogiego leku może prowadzić do infekcji lub nawet do rozwoju nowotworu. 

Czytaj więcej

09.10.2017 | Rynek Aptek

Polska stała się państwem buforowym w zakresie zjawiska sfałszowanych produktów leczniczych. W tej chwili wykrywamy w obrocie produkty i #leki, które wędrują do państw Europy Zachodniej, ale nie dotyczą polskich aptek – mówi Zbigniew Niewójt, p.o. #GIF. Jak wynika z oficjalnych statystyk, w 2016 roku #GłównyInspektoratFarmaceutyczny otrzymał 58 zgłoszeń dotyczących nielegalnego obrotu produktami leczniczymi.

Czytaj więcej

04.10.2017 | Rynek Aptek

Od 19 sierpnia do 19 września 2017 roku funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie w ramach międzynarodowej operacji o kryptonimie „Pangea”, wymierzonej w #handel nielegalnymi lub podrabianymi #leki oraz sprzętem medycznym, ujawnili próby wprowadzenia do obrotu na obszar UE 100 tys. sztuk produktu zgłoszonego jako preparaty witaminowe. Okazało się, że importowany towar zawierał w swym składzie #tadalafil, czyli substancję stosowaną w leczeniu zaburzeń erekcji.

Czytaj więcej

14.09.2017 | Rynek Aptek

Każda #recepta od lekarza z Polski jest ważna we wszystkich krajach UE. Przy czym unijne przepisy nie gwarantują ani nie wymagają, by w aptekach różnych państw dało się kupić te same #leki pod jednakowymi nazwami i w takiej samej postaci. Z myślą o wykupowaniu leków w różnych częściach UE powstało wprawdzie pojęcie #receptatransgraniczna, ale jej format nie został precyzyjnie określony.

Czytaj więcej

05.09.2017 | Centralne Biuro Śledcze Policji

Śledczy z CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani o wyprowadzanie #leki z legalnego obrotu, odzyskiwanie z nich #pseudoefedryna produkcję #metamfetamina . Zatrzymano 44 osoby na terenie Polski, Ukrainy, Czech i Słowacji, zlikwidowano 3 laboratoria metamfetaminy i plantację #marihuana .

Czytaj więcej

21.08.2017 | Rynek Aptek

Nowe #leki stosowane w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej oraz chłoniaków złośliwych znalazły się w projekcie #lisarefundacyjna, która będzie obowiązywać od września. Ogółem na listę dopisano 89 leków. Od września refundacją ma zostać objęty lek Imbruvica (ibrutinibum), także lek Pixuvri (pixantroni dimaleas) oraz  lek Rixubis (nonacogum gamma (rDNA)).

Czytaj więcej

16.08.2017 | Rynek Aptek

Z raportu #pexpharmasequence w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. zwiększyła się wartość segmentu sprzedaży odręcznej, która osiągnęła wzrost o 62 mln PLN (+6,6%). Sprzedaż leków pełnopłatnych była wyższa o 27 mln PLN (+5%), a leków refundowanych wzrosła o 18 mln PLN (+2%). Średnia marża apteczna dla wszystkich leków w lipcu br. wyniosła 24,80%. W lipcu refundacja #leki przez #NFZ osiągnęła wartość 675 mln PLN, tj. o 7,7% więcej niż w analogicznym okresie 2016 r.

Czytaj więcej

14.08.2017 | Rynek Aptek

W związku z brakiem dostępności na polskim rynku produktów leczniczych: Vesanoid, tretinoinum, kapsułki miękkie 10 mg oraz Myocet, doxorubicinum liposomanum nonpegylatum, proszek, dyspersja i rozpuszczalnik do koncentratu do sporządzania dyspersji do infuzji, 50 mg, Minister Zdrowia #mz wydał zgodę na stosowanie produktów leczniczych sprowadzanych w ramach #importdocelowy. Zmiany mają ma celu zapewnienie dostępu do #leki stosowanych w ramach #chemioterapia, a czasowo niedostępnych na terytorium Polski.

Czytaj więcej

27.07.2017 | dziennik.pl

W ciągu dwóch lat liczba potwierdzonych przez prokuraturę czynów polegających na podrabianiu produktów leczniczych wzrosła niemal czterokrotnie. Z danych #GIF wynika, że połowa #leki dostępnych za pośrednictwem Internetu to produkty sfałszowane.

Czytaj więcej

21.07.2017 | Rynek Aptek

#Leki #przeciwpadaczkowe mogą doprowadzić do powstania wad rozwojowych płodu w okresie ciąży. Dlatego kobiety chorujące na padaczkę powinny stosować skuteczną #antykoncepcja, by nie doszło do nieplanowanej ciąży. Preparaty przeciwpadaczkowe mają jeszcze jedną wadę – przyspieszają metabolizm wątrobowy estrogenów z tabletek antykoncepcyjnych, na skutek czego dochodzi do ich szybkiego rozkładu i tym samym zmniejszenia ich skuteczności.

Czytaj wiecej

Strony