SzortyFarmaceutyczne - termin #leki

Ten termin ma: 28.
Oglądasz: 1 - 10


11.01.2018 |

Kto z nas się nie spotkał z sytuacją, gdy pacjent pyta nas o interakcje pomiędzy przyjmowanym preparatem leczniczym a alkoholem. Czy zawsze wiemy co wtedy odpowiedzieć? Nasza sugestia nie powinna jedynie być poparta argumentem: „proszę nie spożywać alkoholu w trakcie farmakoterapii lekiem, ponieważ lepiej nie łączyć tych dwóch substancji razem”. Pacjenci oczekują od nas konkretów. Ile mogą spożyć alkoholu, aby nie zaszkodzić swojemu organizmowi, jak długo po przyjęciu dawki leku można spożyć wysokoprocentowy napój, czy wreszcie, jakie efekty mogą być po jednoczesnym przyjęciu leku oraz alkoholu. Jako specjaliści musimy znać odpowiedzi na takie pytania, a nie jedynie improwizować. W tym celu przedstawiamy Wam przegląd najczęstszych leków przyjmowanych przez pacjentów wobec których pojawiają się interakcje z alkoholem. 

#Leki przeciwbólowe

Niestety nadal dość powszechne jest łączenie popularnych leków przeciwbólowych, np. paracetamolu, kwasu acetylosalicylowego z alkoholem. W szczególności ten proceder jest częsty, gdy nieprzyjemne odczucia po alkoholu sprawiają silny ból głowy i pacjenci sięgają po preparaty, które go zwalczają. Pierwsza ze wspomnianych substancji leczniczych w połączeniu z napojami wyskokowymi działa silnie hepatotoksycznie oraz najnowsze badania wskazują na efekt nefrotoksyczny. Natomiast podwyższone ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego może być wynikiem stosowania popularnej aspiryny i jednoczesnym spożywaniu alkoholu. Wykazują one wzajemne, niszczące działanie addytywne w stosunku do śluzówki żołądka. Identyczna zależność występują również wobec innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych #NLPZ

Leki przeciwdrobnoustrojowe

Alkohol w połączeniu z antybiotykami osłabia ich działanie, poprzez zaburzenie wchłaniania, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia ich stężenia w organizmie. Jednoczesne stosowanie leków p/grzybiczych oraz picie napojów wyskokowych prowadzi do zwiększenia hepatotoksyczności tych pierwszych. Dodatkowo przy stosowaniu innych leków przeciwbakteryjnych, np. metronidazolu, furaginy spożycie alkoholu może wywołać objawy podobne do reakcji disulfiramowej (bóle głowy, brzucha, nudności, wymioty). Dzieje się tak dlatego, że metabolizm etanolu jest spowolniony przez te leki i w organizmie gromadzą się większe ilości toksycznego aldehydu octowego. 

Leki antykoncepcyjne

Jedno z najczęstszych pytań skierowanych do nas, jest o możliwość spożywania alkoholu podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Alkohol sam w sobie nie zmniejsza wchłaniania substancji leczniczej ww. leków, jednak jeśli dojdzie do wymiotów to nie wchłonie się ona do organizmu i ochrona przed niechcianą ciążą może okazać się nieskuteczna.

Leki psychotropowe, przeciwdepresyjne, uspokajające, nasenne, rozluźniające mięśnie, antyhistaminowe

Umieściłem wszystkie te leki w jednej grupie, gdyż w połączeniu z alkoholem wszystkie powodują nasiloną ospałość, uspokojenie oraz zaburzenia koordynacji. Ponadto mogą wywoływać niedociśnienie ortostatyczne. 

Leki przeciwcukrzycowe

Alkohol hamuje glukoneogenezę, co w połączeniu z lekami p/cukrzycowymi, których zadaniem jest obniżanie stężenia cukru we krwi, może prowadzić do niekontrolowanej hipoglikemii. Ta sama zależność dotyczy również insulin. Ponadto spożywanie etanolu wraz metforminą może prowadzić do nudności i osłabienia. Dodatkowo należy pamiętać, że alkohol jest wysokokaloryczny i kontrolowanie glikemii przez pacjenta może być bardzo utrudnione. 

Leki na nadciśnienie tętnicze

Spożywanie alkoholu łącznie z lekami mającymi na celu obniżanie ciśnienia tętniczego może powodować bardzo niebezpieczną hipotensję ortostatyczną, co może skutkować zawrotami głowy i omdleniami.

Statyny

Popularne leki obniżające stężenie cholesterolu w połączeniu z alkoholem mogą nasilać ich działanie hepatotoksyczne. 

Leki przeciwpadaczkowe

Okazjonalne i umiarkowane spożywanie alkoholu podczas zażywania leków przeciwpadaczkowych nie powinno być szkodliwe. Jednak zawsze powinniśmy poinformować pacjenta, że należy zachować kilkugodzinny odstęp pomiędzy przyjęciem leku a spożyciem etanolu, aby zapobiec ewentualnemu nadmiernemu efektowi sedatywnemu. 

Leki przeciwzakrzepowe

Połączenie alkoholu z popularnymi lekami p/zakrzepowymi jak #warfaryna, czy #acenokumarol nie wpływa na ich efekt działania. Jedynym problemem może być zwiększone ryzyko upadków po spożyciu alkoholu, co może skutkować problemem z zahamowaniem ewentualnego krwawienia podczas zażywania tych substancji leczniczych. 

Leki na dysfunkcje seksualne

Połączenie alkoholu z taką substancją leczniczą jak #sildenafil może powodować niedociśnienie ortostatyczne oraz przyspieszać bicie serca. Ryzyko jest duże zwłaszcza przy spożyciu dużych ilości etanolu. 

Jak widać interakcje alkoholu z różnymi lekami mogą przynosić różnorakie konsekwencje. Warto dodać, że spożycie niewielkich ilości alkoholu z wieloma substancjami leczniczymi może być bezpieczne. Mam nadzieję, że powyższy opis wykorzystacie w pracy i pomoże Wam w codziennych kontaktach z pacjentem. 

#InterakcjeZAlkoholem

#Paracetamol

#KwasAcetylosalicylowy

#Metronidazol

#Furagina

#ReakcjaDisulfiramowa

#Metformina

09.10.2017 | Rynek Aptek

Wraz z początkiem listopada w życie wejdzie nowa lista leków refundowanych. Pacjenci po przeszczepach obawiają się kolejnych podwyżek #leki i konieczności stosowania tańszych odpowiedników. Z nieco większym dystansem do tej kwestii podchodzi dr Szymon Pawlak ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który wskazuje, że w najgorszym przypadku tańszy #odpowiednik drogiego leku może prowadzić do infekcji lub nawet do rozwoju nowotworu. 

Czytaj więcej

09.10.2017 | Rynek Aptek

Polska stała się państwem buforowym w zakresie zjawiska sfałszowanych produktów leczniczych. W tej chwili wykrywamy w obrocie produkty i #leki, które wędrują do państw Europy Zachodniej, ale nie dotyczą polskich aptek – mówi Zbigniew Niewójt, p.o. #GIF. Jak wynika z oficjalnych statystyk, w 2016 roku #GłównyInspektoratFarmaceutyczny otrzymał 58 zgłoszeń dotyczących nielegalnego obrotu produktami leczniczymi.

Czytaj więcej

04.10.2017 | Rynek Aptek

Od 19 sierpnia do 19 września 2017 roku funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie w ramach międzynarodowej operacji o kryptonimie „Pangea”, wymierzonej w #handel nielegalnymi lub podrabianymi #leki oraz sprzętem medycznym, ujawnili próby wprowadzenia do obrotu na obszar UE 100 tys. sztuk produktu zgłoszonego jako preparaty witaminowe. Okazało się, że importowany towar zawierał w swym składzie #tadalafil, czyli substancję stosowaną w leczeniu zaburzeń erekcji.

Czytaj więcej

14.09.2017 | Rynek Aptek

Każda #recepta od lekarza z Polski jest ważna we wszystkich krajach UE. Przy czym unijne przepisy nie gwarantują ani nie wymagają, by w aptekach różnych państw dało się kupić te same #leki pod jednakowymi nazwami i w takiej samej postaci. Z myślą o wykupowaniu leków w różnych częściach UE powstało wprawdzie pojęcie #receptatransgraniczna, ale jej format nie został precyzyjnie określony.

Czytaj więcej

05.09.2017 | Centralne Biuro Śledcze Policji

Śledczy z CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani o wyprowadzanie #leki z legalnego obrotu, odzyskiwanie z nich #pseudoefedryna produkcję #metamfetamina . Zatrzymano 44 osoby na terenie Polski, Ukrainy, Czech i Słowacji, zlikwidowano 3 laboratoria metamfetaminy i plantację #marihuana .

Czytaj więcej

21.08.2017 | Rynek Aptek

Nowe #leki stosowane w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej oraz chłoniaków złośliwych znalazły się w projekcie #lisarefundacyjna, która będzie obowiązywać od września. Ogółem na listę dopisano 89 leków. Od września refundacją ma zostać objęty lek Imbruvica (ibrutinibum), także lek Pixuvri (pixantroni dimaleas) oraz  lek Rixubis (nonacogum gamma (rDNA)).

Czytaj więcej

16.08.2017 | Rynek Aptek

Z raportu #pexpharmasequence w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. zwiększyła się wartość segmentu sprzedaży odręcznej, która osiągnęła wzrost o 62 mln PLN (+6,6%). Sprzedaż leków pełnopłatnych była wyższa o 27 mln PLN (+5%), a leków refundowanych wzrosła o 18 mln PLN (+2%). Średnia marża apteczna dla wszystkich leków w lipcu br. wyniosła 24,80%. W lipcu refundacja #leki przez #NFZ osiągnęła wartość 675 mln PLN, tj. o 7,7% więcej niż w analogicznym okresie 2016 r.

Czytaj więcej

14.08.2017 | Rynek Aptek

W związku z brakiem dostępności na polskim rynku produktów leczniczych: Vesanoid, tretinoinum, kapsułki miękkie 10 mg oraz Myocet, doxorubicinum liposomanum nonpegylatum, proszek, dyspersja i rozpuszczalnik do koncentratu do sporządzania dyspersji do infuzji, 50 mg, Minister Zdrowia #mz wydał zgodę na stosowanie produktów leczniczych sprowadzanych w ramach #importdocelowy. Zmiany mają ma celu zapewnienie dostępu do #leki stosowanych w ramach #chemioterapia, a czasowo niedostępnych na terytorium Polski.

Czytaj więcej

27.07.2017 | dziennik.pl

W ciągu dwóch lat liczba potwierdzonych przez prokuraturę czynów polegających na podrabianiu produktów leczniczych wzrosła niemal czterokrotnie. Z danych #GIF wynika, że połowa #leki dostępnych za pośrednictwem Internetu to produkty sfałszowane.

Czytaj więcej

Strony