<brak>

Ten termin ma: 40.
Oglądasz: 1 - 25


19.10.2018 | RMF FM

Radio #RMFFM informuje, ze na nowej lista #LekiRefundowane mają pojawić się preparaty dla chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów. 

Czytaj więcej

16.10.2018 | Ministerstwo Zdrowia

#MinisterstwoZdrowia wydało komunikat ws. wzrostu liczby #LekiRefundowane na listach refundacyjnych. Resort zwraca uwagę, na to, że dokłada wszelkich starań, aby stale zwiększać dostęp do nowoczesnych i bezpiecznych technologii. 

Zobacz szczegóły

24.09.2018 | Gazeta Prawna

#MinisterstwoZdrowia planuje wprowadzenie zmian do #UstawaRefundacyjna jeszcze w tym roku. Chodzi o zapis, że z każdego budżetu #NFZ co najmniej 16,5 proc. środków, zostanie przeznaczonych na #LekiRefundowane

Zobacz szczegóły

20.08.2018 | Ministerstwo Zdrowia

#MinisterstwoZdrowia wydalo ośiwadczenie ws. zarzutów dot. rzekomego zawyżania cen #LekiRefundowane. Chodzi, m.in. o leki #Gilenya, #Xarelto, #Pradaxa. Resort wyjaśnia, że podwyższenie cen ww. leków ma związek z zapewnieniem dostępności tych leków dla pacjentów. Ponadto wyjaśnia, że ceny te będą musiały spaść w przyszłości. 

Zobacz szczegóły

20.08.2018 | Partia Razem

#PartiaRazem doniosła do prokuratury na poczynania #MinisterstwoZdrowia w kwestii ustalania cen #LekiRefundowane. Jak donosi #Fakt, z resortu została zwolniona jedna z pracownic Departamentu Polityki Lekowej, która ujawniała, że Ministerstwo zawyżało ceny urzędowe wielu leków, m.in. chodzi o #Pradaxa i #Gilenya

Zobacz szczegóły

28.06.2018 | DATUM

#DATUM przedstawia opracowanie zmian w wykazie #LekiRefundowane, które wejdzie w życie 1 lipca br. 

Zobacz opracowanie

28.06.2018 | JWC

#JWC opracowało zmiany w wykazie #LekiRefundowane jakie zajdą 1 lipca br. 

Zobacz opracowanie

09.05.2018 | Polityka Zdrowotna

#NFZ przedstawił dane dot. kwot wydanych na #LekiRefundowane w I kwartale 2018 r. 

Zobacz dane

17.04.2018 | Ministerstwo Zdrowia

#MinisterstwoZdrowia opublikowało ostateczną wersję rozporządzenia ws. recept lekarskich. Uwzględniono w nim zmiany o które zabiegali farmaceuci. Osoby realizujące recepty nie będą musieli samodzielnie określać odpłatności za #LekiRefundowane, gdy tego nie zrobi lekarz. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 18 kwietnia br. 

Zobacz projekt rozporządzenia

13.04.2018 | mgr.farm

#MinisterstwoZdrowia poinformowało, że nie zamierza wprowadzać zmian w marżach na #LekiRefundowane. O takie działanie od dawna postuluje środowisko farmaceutów. 

Zobacz szczegóły

26.03.2018 | BCC

Business Centre Club #BCC zaprezentował uwagi do projektu rozporządzenia #MinisterstwoZdrowia ws. recept lekarskich z 8 marca br. Przypomnijmy, że jeden z kontrowersyjnych zapisów dotyczył ustalania przez farmaceutę odpłątności za #LekiRefundowane, gdy taka nie została okreslona przez lekarza. 

Zobacz szczegóły

19.03.2018 | Rzeczpospolita

Jak donosi Rzeczpospolita, zniesienie obowiązku ustalania odpłatności za #LekiRefundowane przez lekarzy jest efektem porozumienia #MinisterstwoZdrowia z rezydentami, w trakcie ich protestu. Zdaniem lekarzy czas poświęcany na ustalanie odpłatności za dany preparat lepiej przeznaczyć na leczenie pacjenta. Przypomnijmy, że resort zdrowia obowiązek ustalania odpłatności za leki chce przerzucić na farmaceutów. 

Czytaj więcej

05.02.2018 | Naczelna Izba Aptekarska

#MinistertwoZdrowia informuje, że leki, które znalazły się na liście leków refundowanych, mimo że od 1 stycznia 2018 roku nie podlegają refundacji, nie będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Błąd zostanie naprawiony dopiero przy publikacji kolejnego obwieszczenia ws. #LekiRefundowane

Zobacz pismo

05.01.2018 | Okręgowa Izba Aptekarska w Poznaniu

Prezes #OIAPoznań, Alina Górecka skierowała pismo do Rady Lekarskiej w Poznaniu z związku z informacjami jakie Izba otrzymała od #KierownikApteki o wystawianiu recept na #LekiRefundowane w formacie A4.

Zobacz pismo

02.01.2018 |

Właściwa kontrola magazynu aptecznego jest jednym z kluczowych elementów mających wpływ na sukces apteki. Skuteczna analiza zakupów pozwala na zaspokojenie potrzeb obsługiwanych pacjentów, ale i również uniknięcie ryzyka przeterminowania leków i w związku z tym koniecznością ich kosztownej utylizacji.  Istnieje kilka metod pozwalających prowadzić analizę stanów magazynowych, w tym te oferowane przez programy apteczne. 

Zasady zarządzania magazynem aptecznym

Aby we właściwy sposób zarządzać magazynem aptecznym należy racjonalizować zakupy w stosunku do sprzedaży preparatów w poszczególnych placówkach. W tym celu trzeba zbudować asortyment w oparciu o dane rynkowe i własne doświadczenia na danym obszarze. Ponadto niezwykle ważna jest kontrola wartości magazynu wobec wartości sprzedaży. Jedną z najczęściej stosowanych zasad przy jakiej tworzy się model magazynowania jest zasada #Pareto. Pozwala ona na wyróżnienie w asortymencie aptecznym trzech grup A, B i C, które są zależne od wartości oraz wielkości obrotów:

A: tutaj zaliczymy asortyment, który stanowi tylko 20% magazynu, jednak odpowiada on aż za 75-80% wartości sprzedażowej.
B: wyróżniamy w tej grupie preparaty, które stanowią 15-20% magazynu i odpowiadają za taki sam procent wartości sprzedażowej.
C: na tą grupę składa się asortyment odpowiadający zaledwie za 5% wartości sprzedażowej, ale stanowiący aż 60-70% magazynu.

Analizując te zestawienie należy przyjąć wysoki priorytet zamówień dla asortymentu należącego do grupy A. Powinniśmy dbać o to aby go nigdy nie brakowało w aptece, bo to on generuje najwyższe wartości obrotu. 
Aby podjąć prawidłowe decyzje w stosunku do magazynu i asortymentu, który się w nim znajduje, wszelkie wskaźniki sprzedażowe należy rozpatrywać w stosunku rocznym, który uwzględni chociażby zmiany sprzedażowe spowodowane sezonowością, czy trendami wynikającymi, np. z przeprowadzanej kampanii reklamowej.
Opracowując zamówienia apteczne musimy wziąć pod uwagę jakie ilości danego preparatu sprzedają się w ciągu dnia, czy jest to zmienna zależna od pory roku, czy chociażby miesiąca (np. większy popyt na leki stosowane w chorobach przewlekłych w okresie na początku miesiąca, ze względu na otrzymywanie w tym czasie emerytur przez naszych pacjentów). Analiza powinna również zawierać wybór preparatu- lidera z danej grupy terapeutycznej, który zawsze może stanowić substytut dla produktu wskazanego przez pacjenta.
Do analizy rentowności sprzedaży w aptekach wykorzystywany jest również #WspółczynnikRotacji. Jest to zależność pomiędzy wartością magazynu a średnim miesięcznym obrotem. Przyjmuje się, że prawidłowa wartość tego parametru powinna mieścić się w granicach 0,8-1,2. Jest ona zależna od charakteru apteki, jej umiejscowienia, a także obranego celu biznesowego. Jeśli wskaźnik ten jest większy oznacza to, że rotacja jest zbyt wolna i zalecane jest zawężanie asortymentu do najczęściej kupowanych preparatów. Natomiast wartość wskaźnika poniżej 0,8 zwraca uwagę na zbyt szybką rotację produktów i daje możliwość poszerzenia asortymentu chociażby o produkty, które są niedostępne u konkurencji, a są pożądane przez pacjentów apteki.

Właściwy asortyment magazynu = stały pacjent

Musimy pamiętać o tym, aby w aptece nigdy nie zabrakło leków, które sprzedają się stale. Zaliczymy tutaj podstawowe preparaty OTC, np. przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, itp. oraz leki na receptę, które są przepisywane chociażby przez lokalnych lekarzy. Dobrym wskaźnikiem analitycznym w tych przypadkach jest procent tzw. „recept do zamówienia”. Jeśli przekracza on wartość 1% wszystkich recept danego dnia, to mamy zdecydowanie za mały asortyment i musimy go zwiększać zgodnie z zapotrzebowaniem pacjentów. Niestety, ale niekompletny asortyment produktów w naszej aptece sprawia, w większości przypadków, że tracimy pacjenta. Jak wynika z przeprowadzonych badań, w takiej sytuacji ok. 45% chorych decyduje się na zakup odpowiednika, 15% godzi się na możliwość zamówienia danego produktu, a aż 40% rezygnuje z zakupów i udaje się do innej placówki. Może to mieć wymierne skutki w przyszłości, gdyż możemy stracić naszego stałego pacjenta, dla którego najważniejszą kwestią może okazać się dostępność leków.

Przeterminowane leki - wynik złego zarządzania apteką

Złe zarządzanie magazynem aptecznym może prowadzić do pojawienia się w naszej placówce leków przeterminowanych. Jedną z szans na zminimalizowanie takiej możliwości jest obniżanie cen takich preparatów do cen zakupu. Niestety taka sposobność istnieje tylko wobec produktów sprzedawanych bez recepty i tych ze 100% odpłatnością. Sztywne kwoty marży i limitów nałożone na #LekiRefundowane nie dają nam możliwości sprzedania ich taniej, nawet w obliczu zbliżającego się końca terminu ważności. Im apteka ma większy magazyn tym musi się liczyć z większą szansą, że będzie zmuszona utylizować przeterminowany towar. Niestety, ale nawet najlepszy strateg i menadżer nie jest w stanie przewidzieć przyszłości apteki i całego rynku farmaceutycznego.

Kwestia wyboru odpowiedniego modelu zarządzania magazynem aptecznym jest uzależniona od wielu czynników. Oprócz znajomości teorii niezwykle przydatne jest doświadczenie oraz umiejętność stałego oceniania sytuacji. Jeśli farmaceuta nie umie sobie poradzić z kwestią magazynu, warto zasięgnąć rady specjalistów, bądź wykorzystać oprogramowanie apteczne. Należy sobie zdać sprawę, że odpowiednio dopasowany asortyment apteki może znacznie zwiększyć obroty placówki, podnieść marżę, zminimalizować ilość leków przeterminowanych, co wszystko przekłada się na ostateczny sukces apteki.

#MagazynApteczny

22.12.2017 | Datum

Firma #Datum opracowała zmiany na podstawie obwieszczenia #MinisterstwoZdrowia z 21 grudnia 2017 r. w sprawie wykazu #LekiRefundowane, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2018 r.

Zobacz opracowanie. 

18.12.2017 | Rynek Aptek

#MinisterstwoZdrowia opublikowało projekt listy #LekiRefundowane jaki będzie obowiązywał od stycznia 2018 r. 

Czytaj więcej. 

08.12.2017 | NFZ

#NFZ opublikował nowe dane o wykorzystaniu pieniędzy na #LekiRefundowane. Więcej pieniędzy przeznaczono na refundację apteczną, natomiast mniej na #ProgramLekowy

Zobacz szczegóły. 

07.12.2017 | Rynek Aptek

#MinisterstwoZdrowia jest przeciwne aby ujawniać publicznie szczegóły dot. negocjacji #LekiRefundowane

Czytaj więcej. 

06.12.2017 | Wielkopolska Izba Lekarska

#WielkopolskaIzbaLekarska publikuje komunikat ws. wypisywania #LekiRefundowane na receptach o rżnych wymiarach. 

Zobacz szczegóły. 

16.11.2017 | Rynek Aptek

#MinisterstwoZdrowia podsumowało 2 lata rządów w obszarze farmacji. Wprowadzono prawie 40 nowych cząsteczek na listę #LekiRefundowane i ustanowiono 15 #ProgramLekowy między innymi w obszarze leczenia raka jelita grubego czy leczenia stwardnienia rozsianego. 

Czytaj więcej. 

15.11.2017 | Rynek Aptek

W orzeczeniu z 28 października 2016 r. (I C 863/16), utrzymanym w mocy przez #SądApelacyjny w Łodzi, Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim uznał, że cofanie zezwoleń w oparciu o przekroczenie 1% jest niedopuszczalne. Sprawa dotyczyła zwrotu za #LekiRefundowane.

Zobacz szczegóły. 

23.10.2017 | Puls Farmacji

#MinisterstwoZdrowia zaprezentowało projekt nowej listy #LekiRefundowane, która ma obowiązywać od 1 listopada br. Zmiany pojawiły się również w #ProgramyLekowe

Zobacz szczegóły.

12.09.2017 |

 Co miesiąc #MinisterstwoZdrowia publikuje listę leków zagrożonych wywozem, tzw. deficytowych. Regularnie pojawiają się na niej te same preparaty: przeciwastmatyczne, przeciwzakrzepowe, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe. Ich liczba w zależności od miesiąca waha się od 150 do 200. Mimo zapewnień producentów, że dostarczają dane produkty do hurtowni farmaceutycznych, ich dostępność dla pacjentów jest znikoma. Czemu mimo zapewnień wielu służb o podejmowaniu skutecznych działań dochodzi do takich sytuacji? Czy jest szansa, że w najbliższym czasie będziemy mogli zapewnić pacjentom wszystkie leki ratujące życie i zdrowie?

Nowoczesny odwrócony łańcuch dystrybucji

O klasycznym odwróconym łańcuchu dystrybucji słyszał już chyba każdy, kto jest związany z branżą farmaceutyczną. Apteka kupuje leki od hurtowni, po czym dokonuje zwrotu, a ta może swobodnie je eksportować za granicę (po szczegóły odsyłam do naszego wcześniejszego artykułu: https://www.farmacjapraca.pl/czytelnia/nielegalny-wywoz-lekow-aspekty-pr...). Gdy Główny Inspektorat Farmaceutyczny #GIF zażądał od hurtowni aby zgłaszały sprzedaż trudnodostępnych leków za granicę, przedsiębiorcy którzy z eksportu leków zrobili biznes postanowili poszukać kolejnego, legalnego sposobu na ich zdobycie. Na czym on polega? Mianowicie ów biznesmen zakłada przychodnię, zwykły Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej #NZOZ. Po stworzeniu pozorów na funkcjonowanie takiej placówki, zatrudnieniu kilku lekarzy, ewentualnym podpisaniu umowy na świadczenie usług z NFZ (chociaż i tak wiele takich placówek działa tylko i wyłącznie „na papierze”), rozsyłają oni do aptek ofertę handlową na zakup leków, po której zaakceptowaniu przedstawiają zapotrzebowanie na dane preparaty. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wartość tych preparatów opiewa często na kilka milionów złotych, a na liście można znaleźć przede wszystkim te, które pojawiają się również na tej publikowanej co miesiąc przez Ministra Zdrowia.

Proceder ten jest całkowicie legalny. NZOZ, w przeciwieństwie do hurtowni farmaceutycznych faktu sprzedaży leków za granicę nie musi nikomu zgłaszać. Również nie jest on w żadnym stopniu kontrolowany przez Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne #WIF. Oferty handlowe od takich NZOZ-ów spływają do aptek w całym kraju, a szukanie leków jest głównym spektrum działania ich właścicieli. Często posiadają oni również swoje własne hurtownie farmaceutyczne- najczęściej w innym województwie, aby nie wywoływać podejrzeń wśród NFZ-u, dzięki którym łatwiej jest im zbyć za granicę leki, które zakupili. Co ciekawe, w proceder ten zaangażowane są głównie małe, prywatne apteki, które ledwo wiążą koniec z końcem i taka współpraca jest dla nich szansą na ratunek rodzinnego biznesu.

Podrobione recepty również w naszych aptekach?

Chociaż na stronach WIF-u regularnie aktualizowane są informacje nt. sfałszowanych recept które pojawiają się w obiegu, wydaje się, że wykrywana jest tylko nieznaczna część procederu, który odbywa się na dużo większą skalę. Podrabiane recepty spotykane kiedyś były w dużej większości przepisywane na środki psychotropowe, anaboliki czy też silne środki przeciwbólowe. Chociaż nadal spotykane są takie fałszywki, dużo częściej dochodzi do drukowania „recept” na leki, które znajdują się na liście deficytów. Zajmują się tym wyspecjalizowane grupy, które nawet mają dostęp do niewykorzystanych numerów recept. Z tego względu my, jako osoby je realizujące nie jesteśmy w stanie stwierdzić, że dana recepta jest fałszywa. Osoby podszywające się pod pacjentów są w stanie cały dzień krążyć po aptekach w celu zakupienia leków, które następnie wywożą za granicę (albo tylko pośredniczą w tym procederze). Mają przygotowane recepty wypisane przez różnych lekarzy, na różne osoby, w różnych przychodniach, dlatego tak ciężko wykryć te nielegalne działania. Chociaż proceder jest zupełnie bezprawny, to kary za udział w nim nie przerażają. Kilka tysięcy grzywny, bądź do dwóch lat więzienia w porównaniu z kilku milionowymi zarobkami nie robią na fałszerzach wrażenia.

Czy jest szansa na rozwiązanie tego problemu?

Jedynym sensownym rozwiązaniem dla wyżej opisanego problemu jest podniesienie cen na #LekiRefundowane w naszym kraju, tak aby ich sprzedaż za granicę stawała się zupełnie nieopłacalna. Jednak należy znaleźć takie rozwiązanie, które nie uderzy bezpośrednio w pacjenta. Można liczyć, że w planowanej na jesień dużej nowelizacji Prawa Farmaceutycznego znajdą się odpowiednie zapiski dotyczące tego tematu.

Wydaje się jednak, że dopóki wiele podmiotów nie rozpocznie ze sobą współpracy, walka z odwróconym łańcuchem dystrybucji będzie trudna. Problem prokuratorów umarzających śledztwo wydaje się być rozwiązany, gdyż Prokurator Generalny wydał swoim podwładnym nakaz informowania WIF-ów, gdy tylko będą podejrzewać możliwość uczestniczenia apteki w procederze odwróconego łańcucha. Taka placówka natychmiast ma zostać pozbawiona pozwolenia na jej prowadzenie. Inspektorzy czekają jednak nadal na współpracę ze strony Kontroli Skarbowej, która umożliwiłaby udawadnianie nieuczciwym przedsiębiorcom ukrywania transakcji między apteką a hurtownią.

Ja jestem jednak przekonany, że wprowadzanie bardziej restrykcyjnych przepisów nie zniechęci przedsiębiorcy odpowiedzialnego za wywóz leków i będzie on szukać coraz to nowych sposobów na ominięcie przepisów. Nam natomiast pozostanie dzwonienie po infoliniach w poszukiwaniu kilku opakowań leków, aby ratować życie i zdrowie naszych pacjentów.

#SfałszowaneRecepty

#PrawoFarmaceutyczne

04.09.2017 | Polityka Zdrowotna

Koszt jaki poniósł #NFZ w lipcu br. na #LekiRefundowane wyniósł prawie 1 miliard złotych, natomiast od początku tego roku kwota ta przekroczyła już 6,7 mld złotych. 

Zobacz szczegóły. 

Strony