SzortyFarmaceutyczne - termin #lekirefundowane

Ten termin ma: 22.
Oglądasz: 1 - 10


08.12.2017 | NFZ

#NFZ opublikował nowe dane o wykorzystaniu pieniędzy na #LekiRefundowane. Więcej pieniędzy przeznaczono na refundację apteczną, natomiast mniej na #ProgramLekowy

Zobacz szczegóły. 

06.12.2017 | Wielkopolska Izba Lekarska

#WielkopolskaIzbaLekarska publikuje komunikat ws. wypisywania #LekiRefundowane na receptach o rżnych wymiarach. 

Zobacz szczegóły. 

16.11.2017 | Rynek Aptek

#MinisterstwoZdrowia podsumowało 2 lata rządów w obszarze farmacji. Wprowadzono prawie 40 nowych cząsteczek na listę #LekiRefundowane i ustanowiono 15 #ProgramLekowy między innymi w obszarze leczenia raka jelita grubego czy leczenia stwardnienia rozsianego. 

Czytaj więcej. 

15.11.2017 | Rynek Aptek

W orzeczeniu z 28 października 2016 r. (I C 863/16), utrzymanym w mocy przez #SądApelacyjny w Łodzi, Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim uznał, że cofanie zezwoleń w oparciu o przekroczenie 1% jest niedopuszczalne. Sprawa dotyczyła zwrotu za #LekiRefundowane.

Zobacz szczegóły. 

23.10.2017 | Puls Farmacji

#MinisterstwoZdrowia zaprezentowało projekt nowej listy #LekiRefundowane, która ma obowiązywać od 1 listopada br. Zmiany pojawiły się również w #ProgramyLekowe

Zobacz szczegóły.

12.09.2017 |

 Co miesiąc #MinisterstwoZdrowia publikuje listę leków zagrożonych wywozem, tzw. deficytowych. Regularnie pojawiają się na niej te same preparaty: przeciwastmatyczne, przeciwzakrzepowe, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe. Ich liczba w zależności od miesiąca waha się od 150 do 200. Mimo zapewnień producentów, że dostarczają dane produkty do hurtowni farmaceutycznych, ich dostępność dla pacjentów jest znikoma. Czemu mimo zapewnień wielu służb o podejmowaniu skutecznych działań dochodzi do takich sytuacji? Czy jest szansa, że w najbliższym czasie będziemy mogli zapewnić pacjentom wszystkie leki ratujące życie i zdrowie?

Nowoczesny odwrócony łańcuch dystrybucji

O klasycznym odwróconym łańcuchu dystrybucji słyszał już chyba każdy, kto jest związany z branżą farmaceutyczną. Apteka kupuje leki od hurtowni, po czym dokonuje zwrotu, a ta może swobodnie je eksportować za granicę (po szczegóły odsyłam do naszego wcześniejszego artykułu: https://www.farmacjapraca.pl/czytelnia/nielegalny-wywoz-lekow-aspekty-pr...). Gdy Główny Inspektorat Farmaceutyczny #GIF zażądał od hurtowni aby zgłaszały sprzedaż trudnodostępnych leków za granicę, przedsiębiorcy którzy z eksportu leków zrobili biznes postanowili poszukać kolejnego, legalnego sposobu na ich zdobycie. Na czym on polega? Mianowicie ów biznesmen zakłada przychodnię, zwykły Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej #NZOZ. Po stworzeniu pozorów na funkcjonowanie takiej placówki, zatrudnieniu kilku lekarzy, ewentualnym podpisaniu umowy na świadczenie usług z NFZ (chociaż i tak wiele takich placówek działa tylko i wyłącznie „na papierze”), rozsyłają oni do aptek ofertę handlową na zakup leków, po której zaakceptowaniu przedstawiają zapotrzebowanie na dane preparaty. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wartość tych preparatów opiewa często na kilka milionów złotych, a na liście można znaleźć przede wszystkim te, które pojawiają się również na tej publikowanej co miesiąc przez Ministra Zdrowia.

Proceder ten jest całkowicie legalny. NZOZ, w przeciwieństwie do hurtowni farmaceutycznych faktu sprzedaży leków za granicę nie musi nikomu zgłaszać. Również nie jest on w żadnym stopniu kontrolowany przez Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne #WIF. Oferty handlowe od takich NZOZ-ów spływają do aptek w całym kraju, a szukanie leków jest głównym spektrum działania ich właścicieli. Często posiadają oni również swoje własne hurtownie farmaceutyczne- najczęściej w innym województwie, aby nie wywoływać podejrzeń wśród NFZ-u, dzięki którym łatwiej jest im zbyć za granicę leki, które zakupili. Co ciekawe, w proceder ten zaangażowane są głównie małe, prywatne apteki, które ledwo wiążą koniec z końcem i taka współpraca jest dla nich szansą na ratunek rodzinnego biznesu.

Podrobione recepty również w naszych aptekach?

Chociaż na stronach WIF-u regularnie aktualizowane są informacje nt. sfałszowanych recept które pojawiają się w obiegu, wydaje się, że wykrywana jest tylko nieznaczna część procederu, który odbywa się na dużo większą skalę. Podrabiane recepty spotykane kiedyś były w dużej większości przepisywane na środki psychotropowe, anaboliki czy też silne środki przeciwbólowe. Chociaż nadal spotykane są takie fałszywki, dużo częściej dochodzi do drukowania „recept” na leki, które znajdują się na liście deficytów. Zajmują się tym wyspecjalizowane grupy, które nawet mają dostęp do niewykorzystanych numerów recept. Z tego względu my, jako osoby je realizujące nie jesteśmy w stanie stwierdzić, że dana recepta jest fałszywa. Osoby podszywające się pod pacjentów są w stanie cały dzień krążyć po aptekach w celu zakupienia leków, które następnie wywożą za granicę (albo tylko pośredniczą w tym procederze). Mają przygotowane recepty wypisane przez różnych lekarzy, na różne osoby, w różnych przychodniach, dlatego tak ciężko wykryć te nielegalne działania. Chociaż proceder jest zupełnie bezprawny, to kary za udział w nim nie przerażają. Kilka tysięcy grzywny, bądź do dwóch lat więzienia w porównaniu z kilku milionowymi zarobkami nie robią na fałszerzach wrażenia.

Czy jest szansa na rozwiązanie tego problemu?

Jedynym sensownym rozwiązaniem dla wyżej opisanego problemu jest podniesienie cen na #LekiRefundowane w naszym kraju, tak aby ich sprzedaż za granicę stawała się zupełnie nieopłacalna. Jednak należy znaleźć takie rozwiązanie, które nie uderzy bezpośrednio w pacjenta. Można liczyć, że w planowanej na jesień dużej nowelizacji Prawa Farmaceutycznego znajdą się odpowiednie zapiski dotyczące tego tematu.

Wydaje się jednak, że dopóki wiele podmiotów nie rozpocznie ze sobą współpracy, walka z odwróconym łańcuchem dystrybucji będzie trudna. Problem prokuratorów umarzających śledztwo wydaje się być rozwiązany, gdyż Prokurator Generalny wydał swoim podwładnym nakaz informowania WIF-ów, gdy tylko będą podejrzewać możliwość uczestniczenia apteki w procederze odwróconego łańcucha. Taka placówka natychmiast ma zostać pozbawiona pozwolenia na jej prowadzenie. Inspektorzy czekają jednak nadal na współpracę ze strony Kontroli Skarbowej, która umożliwiłaby udawadnianie nieuczciwym przedsiębiorcom ukrywania transakcji między apteką a hurtownią.

Ja jestem jednak przekonany, że wprowadzanie bardziej restrykcyjnych przepisów nie zniechęci przedsiębiorcy odpowiedzialnego za wywóz leków i będzie on szukać coraz to nowych sposobów na ominięcie przepisów. Nam natomiast pozostanie dzwonienie po infoliniach w poszukiwaniu kilku opakowań leków, aby ratować życie i zdrowie naszych pacjentów.

#SfałszowaneRecepty

#PrawoFarmaceutyczne

04.09.2017 | Polityka Zdrowotna

Koszt jaki poniósł #NFZ w lipcu br. na #LekiRefundowane wyniósł prawie 1 miliard złotych, natomiast od początku tego roku kwota ta przekroczyła już 6,7 mld złotych. 

Zobacz szczegóły. 

28.08.2017 | Ministerstwo Zdrowia

#MinisterstwoZdrowia opublikowało obwieszczenie ws. wykazu #LekiRefundowane, które będzie obowiązywać od 1 lipca br. 

Zobacz obwieszczenie.

03.07.2017 | Rynek Aptek

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Famraceutycznego zwraca uwagę na wzrost dopłat pacjentów do #LekiRefundowane, które pojawiły się na najnowszej liście, obowiązującej od 1 lipca br. 

Czytaj więcej

26.06.2017 | Rynek Aptek

W związku z publikacją projektu obwieszczenia w sprawie wykazu #lekirefundowane, który będzie obowiązywał od 1 lipca 2017 r., Ministerstwo Zdrowia #mz opublikowało informacje dotyczące zmian w dopłatach za leki immunosupresyjne.

Czytaj więcej

Strony