<brak>

Ten termin ma: 359.
Oglądasz: 1 - 25


16.08.2018 | Rynek Aptek

#MinisterstwoZdrowia będzie finansować zakup sprzętu niezbędnego do wystawienia #ERecepta dla gabinetów Podstawowej Opieki Zdrowotnej #POZ. Finansowanie ma objąć 60% wartości niezbędnego sprzętu. 

Zobacz szczegóły

14.08.2018 | Rynek Aptek

#MinisterstwoZdrowia ogłosiło, że zamierza wprowadzić na #ListaRefundacyjna więcej preparatów zawierających #InhibitorKinazyTyrozynowej, które znajdują zastosowanie w leczenie nowotworów tarczycy. 

Zobacz szczegóły

14.08.2018 | Telewizja Republika

#MinisterstwoZdrowia twierdzi, że wiele koncernów farmaceutycznych wykorzystuje media do nacisku resortu i urzędników w nim pracujących do podejmowania trudnych decyzji, które są korzystne dla firm farmaceutycznych. 

Zobacz więcej

14.08.2018 | Twoje Zdrowie RMF

#MinisterstwoZdrowia poinformowało, że do końca br. w każdym województwie rozpocznie się pilotaż #ERecepta. Do tej pory odbywał się on w Skierniewicach oraz w Siedlcach, a już niedługo pojawi się w Polanicy- Zdrój, Krynicy-Zdrój oraz w Pleszewie. 

Zobacz szczegóły

13.08.2018 | Rynek Aptek

#MinisterstwoZdrowia podsumowuje pilotaż #ERecepta, jaki odbył się w Skierniewicach i Siedlcach od maja br. W obu miastach wystawiono ponad 9 tys. recept przez 40 lekarzy. W pilotażu brało udział 60 aptek. 

Zobacz szczegóły

27.07.2018 | Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie

#MinisterstwoZdrowia publikuje wyjaśnienie jakim tytułem w myśl nowego rozporządzenia ws. recept lekarskich może tytułować się osoba wystawiająca recepty. 

Zobacz pismo MZ

26.07.2018 | Gazeta Wyborcza

Szczepionka #VaxigripTeva po wpisaniu 1 lipca br.na #ListaRefundacyjna przez #MinisterstwoZdrowia kosztuje aż 45,36 zł. Wcześniej ta sama szczepionka kosztowało ok. 25 zł. Przypomnijmy, że owe szczepionki znalazły się również na darmowej #Lista75+. 

Zobacz więcej

25.07.2018 | Rynek Aptek

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego #PZPPF lobbuje za zmianami w #PolitykaLekowaPaństwa na lata 2018-2022. Jednym z negowanych rozwiązań jest brak wpływu koncernów farmaceutycznych na decyzję #MinisterstwoZdrowia ws. #ListaRefundacyjna

Zobacz szczegóły

24.07.2018 | Rynek Aptek

#MinisterstwoZdrowia stwierdza, że na farmaceutach będzie spoczywał obowiązek właściwego zabezpieczenia produktów leczniczych, które będą przeznaczone dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. 

Zobacz więcej

21.07.2018 |

W jaki sposób zapewnić pacjentowi leki?

Walka o pacjenta na rynku aptecznym rozgorzała na dobre. Pojawiające się coraz to nowe promocje na produkty OTC, dumping cenowy na najpopularniejsze preparaty, stosowanie technik sprzedażowych takich jak sprzedaż komplementarna czy przykasowa mają za zadanie przyciągnąć pacjenta do danej apteki. Jednak coraz częściej odwiedzają je takie osoby, które mają zgoła odmienne oczekiwania. Mianowicie liczą na to, że przychodząc do danej placówki otrzymają oni „od ręki” preparaty, które zamierzają kupić.

Leki deficytowe

Choć #MinisterstwoZdrowia zapewnia o prowadzeniu walki z nielegalnym wywozem leków, proceder ten kwitnie coraz prężniej. #OdwróconyŁańcuchDystrybucji jest zarobkiem dla mafii lekowych i nic nie wskazuje, na to że jego zasięg zostanie w jakiś sposób ograniczony. Co miesiąc MZ publikuje listy leków deficytowych, które zamiast maleć są coraz to dłuższe. 

Mieć na stanie magazynu aptecznego kilka opakowań leków zagrożonych wywozem, to tak jakby wygrać w totolotka. Pacjenci doceniają fakt, że mogą zrealizować receptę na te leki i nie muszą uprawiać turystyki lekowej, chodząc po całym mieście od apteki do apteki.  Tylko pytanie jak zrobić, aby te leki zdobyć? Po pierwsze, wymagane jest dużo cierpliwości ze strony osoby zamawiającej. Warto aby wyznaczyć w aptece pracownika, który będzie odpowiedzialny za ten proceder. Powinien on dzwonić na infolinie leków deficytowych oraz  wysyłać mnóstwo maili do hurtowni działających przy koncernach farmaceutycznych, od których można najłatwiej otrzymać poszukiwany lek.

Brak usystematyzowanego modelu zamawiania leków

Nie ma nic gorszego dla apteki niż to, żeby nie zamówić leków pod odłożoną pod pacjenta receptę. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że w aptece nie ma ujednoliconego systemu zamówień, a każda z osób pracujących wprowadza swoje zasady. Stąd należy wprowadzić jednolite zasady wobec których powinni się stosować wszyscy pracownicy. Istnieje kilka sposobów na to, aby zamówienia „pod pacjenta” przebiegały bez większych problemów. Mowa tutaj chociażby o możliwości stosowania funkcji programów aptecznych: „priorytet”, notatnik, bądź klasycznie- korzystać z tzw. „koszyczka”, czyli miejsca, w którym są składane recepty, z których to leki muszą być zamówione, a gdy dane preparaty przyjdą do apteki, wtedy z koszyczka wyciąga się receptę i odkłada na nią lek. Ważne, aby wybrać tylko jeden model zamawiaia i się do niego stosować.

Autorytarny kierownik vs. personel apteki

            Inną przyczyną tego, że potrzeby pacjentów w danej aptece są niezaspokajane jest autorytarność kierownika apteki. Gdy zamawia on towar, tylko z pozycji osoby siedzącej na zapleczu i spoglądającej na słupki sprzedażowe w systemie aptecznym od razu można powiedzieć, że nic dobrego z tego nie będzie. Kierownik powinien wyjść do ludzi, dowiedzieć się jakie są ich potrzeby, których produktów oczekują, a których w ogóle nie chcą kupować. Może się okazać, że pacjenci kupują duże ilości danego preparatu, tylko ze względu na fakt, że innego, którego oczekują nigdy nie ma w aptece. Kierownik tego nie wie, gdyż słupki mu o tym nie powiedzą… W tym miejscu należy również wspomnieć o tym, że osoba zamawiające towar musi konsultować swoje działania z podwładnymi. To oni wiedzą naprawdę dużo w kwestii potrzeb pacjentów.

Strach przed zamawianiem leków

            Inną kwestią jest strach wielu menadżerów aptek przed zamawianiem leków. Dotyczy to zarówno tych tanich jak i droższych. Trzymanie się sztywno tylko i wyłącznie rotacji magazynowej, co się wiąże z bardzo zachowawczym zamawianiem towaru nie jest wcale korzystne dla apteki. Może się okazać, że do placówki, w której popularne leki na nadciśnienie, na cholesterol, czy na cukrzycę sprzedają się jak „świeże bułeczki”, przychodzi ich z hurtowni po prostu za mało. Pacjenci co raz częściej nie chcą czekać do kolejnego dnia aż otrzymają leki, więc jeśli taka sytuacja w danej aptece zdarza się coraz częściej zaczynają ją omijać szerokim łukiem.

            Wielu z kierowników aptek nie chce mieć na stanie również bardzo drogich leków. Obawiają się ich przeterminowania, dlatego tego typu preparaty zamawiają tylko i wyłącznie pod pacjenta. Jest to o tyle nierozsądne dlatego, że jeśli dany preparat sprzedał się w danej aptece, to jest szansa, że pacjent wróci po niego na dalszą część terapii. Wtedy warto by było  dany lek mieć w sprzedaży „od ręki”. Zwroty do hurtowni farmaceutycznych są coraz łatwiejsze, również istnieje możliwość wykonywania przesunięć między aptekami będących na tym samym NIP-ie, stąd decyzja o zamówienie drogiego leku nie powinna być trudna.

            Ta sama zasada powinna obowiązywać podczas zamawiania leków narkotycznych. Na danym terenie tego typu preparaty zazwyczaj przepisuje jeden i ten sam lekarz i są to leki, które regularnie się powtarzają. Apteki powinny się postarać i mieć przynajmniej jedno- dwa opakowania takiego leku na stanie, aby pacjenci, którzy naprawdę ich potrzebują nie musieli czekać na dostawę z hurtowni.

Nie śledzenie nowości na rynku farmaceutycznym

            Rynek farmaceutyczny zmienia się w sposób bardzo dynamiczny, praktycznie codziennie pojawiają się nowe preparaty. Pracując w aptece trzeba śledzić, co nowego pojawia się w reklamach, gdyż na tej wiedzy bardzo często opierają się pacjenci. Również warto poświęcić chwilę na rozmowę z przedstawicielami farmaceutycznymi, którzy zawsze wspomną o tym, co nowego dana firma „wypuszcza w świat”. 

            Jak widać, walka o pacjenta nabiera ciągłego rozpędu. Nie wystarczy już tylko obniżać cen do granic możliwości, ale również należy dać „coś od siebie”, tak abyśmy pacjentowi pokazali, ze zależy nam na jego terapii, a w efekcie na jego zdrowiu. Natomiast jako minimum działania należy przyjąć zapewnienie naszym pacjentom aby bez problemu otrzymali  podstawowe leki.  

#SprzedażKomplementarna

#SprzedażPrzykasowa

#LekiDeficytowe

#KierownikApteki

#ZamawianieLeków

#MafiaLekowa

19.07.2018 | Polityka Zdrowotna

#MinisterstwoZdrowia planuje umożliwienie sprzedaży wysyłkowej leków na receptę. Tego typu sprzedaż miałaby być możliwa tylko i wyłącznie dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. 

Zobacz szczegóły

19.07.2018 | Rynek Aptek

Na dzisiaj zaplanowano spotkanie  Związku Zawodowego #TechnikFarmaceutyczny z przedstawicielami Naczelnej Izby Aptekarskiej #NIA i przedstawicielami #MinisterstwoZdrowia. Technicy chcą wznowienia kształcenia w tym zawodzie.

17.07.2018 | Apteka Szpitalna

Jak podaje portal #AptekaSzpitalna, #MinisterstwoZdrowia powoła na stanowisko #KrajowyKonsultantWDziedzinieFarmacjiSzpitalnej, panią Krystynę Chma-Jagiełło, która dotychczas była konsultantem w województwie małopolskim. 

Zobacz szczegóły

16.07.2018 | Ministerstwo Zdrowia

#MinisterstwoZdrowia podaje najnowszą listę leków zagrożonych brakiem dostępności. W porównaniu z ostatnią aktualizacją z listy ubyły 3 pozycje i obecnie jest to 205 leków. 

Zobacz listę

12.07.2018 | Rynek Aptek

#MinisterstwoZdrowia wyjaśnia przycyzny podwyżki refundowanego leku #Xarelto po 1 lipca br. Przycyzną takiej decyzji było utrymanie dostępności leku dla polskich pacjentów. Jednocześnie resort zapewnia, że od października br. nastąpi spadek cen Xarelto o 25%. 

Zobacz szczegóły

12.07.2018 | Gazeta Prawna

#MinisterstwoZdrowia w odpowiedzi na problemy związane z wycofaniem leków zawierających #Valsartanum  planuje wprowadzenie ustawowej procedury wycofywania leków z poziomu pacjenta. Ujednoliciło by to kwestie związane z przyjmowanie wycofywanych leków od pacjentów. 

Zobacz szczegóły

10.07.2018 | Rynek Aptek

#MinisterstwoZdrowia przedstawiło zmiany jakie mają zajść #PolitykaLekowaPaństwa. Resort zakłada, m.in publikowanie #ListaRefundacyjna co 3 miesiące, więcej świadczeń udzielanych przez farmaceutów, czy zwiększenie zakresu refundacji szczepień. 

Zobacz szczegóły

10.07.2018 | Polityka Zdrowotna

#MinisterstwoZdrowia prostuje błędy zawarte na najnowsza #ListaRefundacyjna, która obowiązuje od 1 lipca br. Dotyczą one zarówno leków wydawanych bezpośrednio pacjentom w aptekach jak i #ProgramLekowy

Zobacz szczegóły

03.07.2018 | Rynek Aptek

#MinisterstwoZdrowia i #MinisterstwoCyfryzacji pracują nad połączeniem e-bankowości z #InternetoweKontoPacjenta. Dzięki temu za pomocą "jednego kliknięcia" pacjent będzie mógł się zalogować do swojego konta internetowego w banku, a także sprawdzić e-recepty, czy umówione wizyty u lekarza. 

Zobacz szczegóły

29.06.2018 | Ministerstwo Zdrowia

Na stronie #MinisterstwoZdrowia opublikowano obwieszczenia ws. zmian na #ListaRefundacyjna. Zmiany wchodzą w życie 1 lipca br. 

Zobacz nową listę refundacyjną

27.06.2018 | Ministerstwo Zdrowia

#MinisterstwoZdrowia opublikowało projekt najnowszej #ListaRefundacyjna, która będzie obowiązywać od 1 lipca br. Na liście znajdzie się, m.in. #SzczepionkaPrzeciwkoGrypie, która będzie refundowana dla osób pow. 65 r.ż. 

Zobacz projekt

25.06.2018 | Rynek Aptek

Na najnowszej #ListaRefundacyjna, która zostanie opublikowana 1 lipca br. pojawią się #SzczepinkaPrzeciwkoGrypie, która zostanie zrefundowana dla osób powyżej 65 r.ż. Refundacji będą również podlegać nowe leki stosowane, m.in. w leczeniu #Schizofrenia oraz #WirusoweZapalenieWątrobyTypuC. #MinisterstwoZdrowia zapowiada, że na najnowszą listę szykowane są jeszcze inne zmiany. 

Zobacz szczegóły

21.06.2018 | Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie

#MinisterstwoZdrowia wydało interpretacje ws. najnowszego rozporządzenia ws. recept lekarskich dot. uzupełniania danych pacjenta przez farmaceutę. Stricte chodzi o kod pocztowy, który zdaniem resortu farmaceuta może uzupełnić na podstawie posiadanych danych. 

Zobacz interpretację

20.06.2018 | NTO

Placówki opieki zdrowotnej mają możliwość skierowania wniosku do #MinisterstwoZdrowia o możliwość zrefundowania leczenia pacjenta w ramach Ratunkowego Dostępu do Terapii Lekowych #RDTL. Jednak, jak wynika z danych robią to bardzo niechętnie. 

Zobacz więcej

19.06.2018 | Legislacja

#MinisterstwoZdrowia opublikowało znowelizowane rozporządzenie ws. wymagań dot. oznakowania opakowań produktu leczniczego i treści ulotki. Zmiany dotyczą aktualizacji obowiązujących przepisów związanych z unijną dyrektywą.

Zobacz szczegóły

Strony