Szorty Farmaceutyczne - termin #naukowcy

Ten termin ma: 38.
Oglądasz: 1 - 25


12.03.2018 | Rynek Aptek

#Naukowcy z University of California w San Francisco przeprowadzili #Badania na podstawie których dowiedziono, że w dorosłym ludzkim hipokampie nie dochodzi do produkcji nowych komórek nerwowych w ciągu całego życia. Wcześniej specjaliści uważali, że nowe neurony powstają w dorosłym, ludzkim mózgu.

Czytaj dalej

22.01.2018 | Rynek Aptek

Amerykańscy #Naukowcy zidentyfikowali dwie kolejne mutacje genetyczne zwiększające blisko dwukrotnie ryzyko rozwoju raka piersi przed 60. rokiem życia. 

Czytaj więcej

16.01.2018 | Rynek Aptek

#Naukowcy wskazali, że wziewne leki steroidowe stosowane u osób z ostrą astmą mają związek z 10-krotnie większym prawdopodobieństwem występowania w płucach podwyższonego poziomu kropidlaka - grzyba z rodzaju Aspergillus.

Czytaj więcej

10.01.2018 | Rynek Aptek

Hiszpańscy #Naukowcy dowodzą, że coroczne szczepienia przeciwko grypie znacząco zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu tej choroby oraz śmierci z jej powodu. To kolejne #Badania wskazujące, że coroczne szczepienia mogą łagodzić przebieg choroby - nawet wówczas, gdy powoduje ją podtyp wirusa, przed którym szczepionka nie chroni.

Czytaj więcej

15.12.2017 | Interia

#Naukowcy z Iranu przeprowadzili badania kliniczne, w których wykazano, że stosowanie suplementów witaminy D poprawia jakość snu, zmniejsza latencję snu i wydłuża jego czas. Były to jedne z pierwszych badań klinicznych tego rodzaju, które miały na celu zbadanie wpływu witaminy D na zaburzenia snu. 

Czytaj więcej

14.12.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z University of Cincinnati opublikowali na łamach "The Journal of Pediatrics" wyniki swojej pracy, z której wynika, że kobiety  narażone na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem tuż przed zapłodnieniem lub w pierwszym miesiącu ciąży mają zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi, takimi jak rozszczep wargi lub podniebienia oraz wady serca.

Czytaj więcej

05.12.2017 | dw.com

Brytyjscy #Naukowcy badający skuteczność preparatów stosowanych w terapiach antynowotworowych opublikowali raport, z którego wynika, że połowa z dostępnych w Europie leków przeciwnowotworowych nie pomaga.

Czytaj więcej

11.10.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy ze Szwecji ustalili, że suplementacja żelazem może zapobiegać problemom behawioralnym w wieku szkolnym. Dotyczy to zwłaszcza dzieci o niskiej masie urodzeniowej.

Czytaj więcej

06.10.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder wykazali, że stosując kropki kwantowe, można sprawić, że #Antybiotyki zaczynają ponownie działać na infekcje wywoływane przez pewne szczepy bakterii opornych na antybiotyki.

Czytaj więcej

06.10.2017 | Rynek Aptek

Amerykańscy #Naukowcy dowiedli, że korzeń ashwagandhy - indyjskiego żeń-szenia - zawiera witanolidy o działaniu bakteriobójczym i antynowotworowym. Okazało się także, że to naturalny sposób na stres i depresję.

Czytaj więcej

25.09.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z UM w Łodzi pracują nad stworzeniem programu komputerowego do pomiaru i modyfikacji stężenia glukozy we krwi w czasie rzeczywistym. Ma on umożliwiać przetwarzanie danych z czujników stosowanych przez pacjentów chorych na #Cukrzyca typu I i pomagać w ustabilizowaniu zmienności glikemii.

Czytaj więcej

21.09.2017 | Rynek Aptek

Amerykańscy #Naukowcy dowodzą, że #Probiotyki wytwarzające histaminę redukują stan zapalny oraz hamują rozwój raka jelita grubego u myszy.

Czytaj więcej

21.09.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opracowali metodę na skuteczniejsze przyswajanie tadalafilu, preparatu stosowanego u mężczyzn borykających się z problemami z erekcją. Udało im się stworzyć wysoce stabilną, amorficzną formę tej substancji.

Czytaj więcej

20.09.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu McMaster na łamach pisma Psychotherapy and Psychosomatics ostrzegają, że popularne leki przeciwdepresyjne - selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny - zwiększają ryzyko zgonu.

Czytaj więcej

08.09.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z Uniwersytetu w Tsukubie w Japonii odkryli, że występujący w dużych ilościach m.in. w trzcinie cukrowej oktakosanol pomaga zwalczyć stres i porządnie się wyspać.

Czytaj więcej

07.09.2017 | Rynek Aptek

Czasopismo "Translational Psychiatry" donosi, że niedostateczne spożycie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 we wczesnym etapie ciąży może skutkować rozwojem schizofrenii u potomstwa. Badanie przeprowadzili #Naukowcy z RIKEN Brain Science Institute w Japonii.

Czytaj więcej

31.08.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z Kanady wykorzystali związek pozyskany z szałwii czerwonej w celu selektywnego blokowania enzymu o nazwie katepsyna K, który odgrywa kluczową rolę w procesie rozpadu kolagenu towarzyszącemu osteoporozie.

Czytaj więcej

28.08.2017 | Rynek Aptek

Pismo "Journal of Clinical Oncology" opbulikowało pracę, w którym #Naukowcy dowodzą, że długotrwałe stosowanie wysokich dawek witamin z grupy B, tj. witamin B6 i B12, ma związek z dwu-czterokrotnym wzrostem ryzyka zachorowania na raka płuca u mężczyzn.

Czytaj więcej

24.08.2017 | Rynek Aptek

Okuliści z Polski i Niemiec stworzyli pierwszy na świecie preparat wspomagający dotychczasowe metody walki z #Jaskra. Prace nad związkiem o nazwie cytykolina trwały 20 lat. Substancja ta odżywia i ochrania te części oka, które uszkadza jaskra. Lekarze i #Naukowcy udowodnili, że albo spowalnia ona postęp choroby, albo wręcz całkowicie ją hamuje.

Czytaj więcej

10.08.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie przekonują, że dzięki składnikom obecnym w arbuzie może on działać na męskie naczynia krwionośne podobnie jak Viagra. Za ten efekt odpowiada cytrulilna, która poprzez procesy enzymatyczne przekształcana jest w argininę co prowadzi do zwiększenia stężenia tlenku azotu w organizmie. 

Czytaj więcej

03.08.2017 | Rynek Aptek

Amerykańscy #Naukowcy usunęli z DNA ludzkich embrionów mutację genetyczną powodującą chorobę serca. Być może dzięki temu dokonaniu w przyszłości uda się zapobiec rozwojowi wielu chorób genetycznych.

Czytaj więcej

25.07.2017 | Rynek Aptek

Fińscy #Naukowcy są bliscy wynalezienia szczepionki, która może powstrzymać rozwój cukrzycy typu 1. Nie bez powodu badania są prowadzone właśnie w tym kraju. Statystyki wskazują, że w Finlandii jest największy odsetek chorych na cukrzycę typu 1.

Czytaj więcej

19.07.2017 | Rynek Aptek

Pismo "Molecular Psychiatry" informuje, że #Naukowcy z Northwestern University w Illinois w USA wykazali, że szkody wyrządzone przez alkohol w okresie prenatalnym można naprawić. Badaczom udało się zapobiec rozwojowi problemów z uczeniem się i zapamiętywaniem u młodych szczurów, które w okresie prenatalnym doświadczyły ekspozycji na działanie alkoholu. Rezultat ten osiągnięto dzięki zastosowaniu dwóch leków: metforminy i tyroksyny.

Czytaj więcej

07.07.2017 | Rynek Aptek

Pismo „Nature Communications” donosi, że #Naukowcy z USA zakończyli właśnie badania kliniczne nad urządzeniem, które pozwala szybko wykryć sepsę na podstawie badania jednej kropli krwi.

Czytaj więcej

07.07.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z Wydziału Farmacji UMB opracowali lek, który przyspiesza krzepliwość krwi. Prezentacja preparatu wzbudziła spore zainteresowanie w światowym przemyśle farmaceutycznym. Być może już niedługo Uniwersytet Medyczny może wzbogacić się o pieniądze ze sprzedaży praw do dalszych badań nad preparatem. Obecnie trwają rozmowy z dwoma amerykańskimi firmami farmaceutycznymi.

Strony