<brak>

Ten termin ma: 41.
Oglądasz: 1 - 25


08.08.2018 | wyborcza.pl

#Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego zaprojektowali i wydrukowali na drukarce 3D specjalny prototyp ustnika, który bedzie służył do diagnostyki chorób układu oddechowego. Specjalna konstrukcja ustnika pozwala na wyłapanie wiekszej ilości markerów nowotworowych niż do tej pory za pomocą worka Tedlara. #Badania ustnikiem będą szybkie i wygodne.

Więcej informacji

07.08.2018 | wyborcza.pl

#Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute na łamach pisma "eLife" przedstawili wyniki badań naukowych dotyczących mechanizmu powstawania fokomelii. #Badania wykazały, że #Talidomid powoduje degradację czynnika transkrypcyjnegojest SALL4 co leżało u podstaw degradacji kończyn rozwijających się dzieci.

Więcej informacji

06.08.2018 | Rynek Aptek

Brytyjscy #Naukowcy prowadzili #BadaniaKliniczne dotyczące wpływu zanieczyszczonego powietrza na funkcjonowanie układu krwionośnego pacjentów. Okazało się, że podniesione stężenie pyłów oraz tlenku azotu we wdychanym powietrzu powodowało powiększenie komór serca co prowadzi do zwiększonego ryzyka niewydolności serca. 

Więcej szczegółów

12.03.2018 | Rynek Aptek

#Naukowcy z University of California w San Francisco przeprowadzili #Badania na podstawie których dowiedziono, że w dorosłym ludzkim hipokampie nie dochodzi do produkcji nowych komórek nerwowych w ciągu całego życia. Wcześniej specjaliści uważali, że nowe neurony powstają w dorosłym, ludzkim mózgu.

Czytaj dalej

22.01.2018 | Rynek Aptek

Amerykańscy #Naukowcy zidentyfikowali dwie kolejne mutacje genetyczne zwiększające blisko dwukrotnie ryzyko rozwoju raka piersi przed 60. rokiem życia. 

Czytaj więcej

16.01.2018 | Rynek Aptek

#Naukowcy wskazali, że wziewne leki steroidowe stosowane u osób z ostrą astmą mają związek z 10-krotnie większym prawdopodobieństwem występowania w płucach podwyższonego poziomu kropidlaka - grzyba z rodzaju Aspergillus.

Czytaj więcej

10.01.2018 | Rynek Aptek

Hiszpańscy #Naukowcy dowodzą, że coroczne szczepienia przeciwko grypie znacząco zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu tej choroby oraz śmierci z jej powodu. To kolejne #Badania wskazujące, że coroczne szczepienia mogą łagodzić przebieg choroby - nawet wówczas, gdy powoduje ją podtyp wirusa, przed którym szczepionka nie chroni.

Czytaj więcej

15.12.2017 | Interia

#Naukowcy z Iranu przeprowadzili badania kliniczne, w których wykazano, że stosowanie suplementów witaminy D poprawia jakość snu, zmniejsza latencję snu i wydłuża jego czas. Były to jedne z pierwszych badań klinicznych tego rodzaju, które miały na celu zbadanie wpływu witaminy D na zaburzenia snu. 

Czytaj więcej

14.12.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z University of Cincinnati opublikowali na łamach "The Journal of Pediatrics" wyniki swojej pracy, z której wynika, że kobiety  narażone na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem tuż przed zapłodnieniem lub w pierwszym miesiącu ciąży mają zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi, takimi jak rozszczep wargi lub podniebienia oraz wady serca.

Czytaj więcej

05.12.2017 | dw.com

Brytyjscy #Naukowcy badający skuteczność preparatów stosowanych w terapiach antynowotworowych opublikowali raport, z którego wynika, że połowa z dostępnych w Europie leków przeciwnowotworowych nie pomaga.

Czytaj więcej

11.10.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy ze Szwecji ustalili, że suplementacja żelazem może zapobiegać problemom behawioralnym w wieku szkolnym. Dotyczy to zwłaszcza dzieci o niskiej masie urodzeniowej.

Czytaj więcej

06.10.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder wykazali, że stosując kropki kwantowe, można sprawić, że #Antybiotyki zaczynają ponownie działać na infekcje wywoływane przez pewne szczepy bakterii opornych na antybiotyki.

Czytaj więcej

06.10.2017 | Rynek Aptek

Amerykańscy #Naukowcy dowiedli, że korzeń ashwagandhy - indyjskiego żeń-szenia - zawiera witanolidy o działaniu bakteriobójczym i antynowotworowym. Okazało się także, że to naturalny sposób na stres i depresję.

Czytaj więcej

25.09.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z UM w Łodzi pracują nad stworzeniem programu komputerowego do pomiaru i modyfikacji stężenia glukozy we krwi w czasie rzeczywistym. Ma on umożliwiać przetwarzanie danych z czujników stosowanych przez pacjentów chorych na #Cukrzyca typu I i pomagać w ustabilizowaniu zmienności glikemii.

Czytaj więcej

21.09.2017 | Rynek Aptek

Amerykańscy #Naukowcy dowodzą, że #Probiotyki wytwarzające histaminę redukują stan zapalny oraz hamują rozwój raka jelita grubego u myszy.

Czytaj więcej

21.09.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opracowali metodę na skuteczniejsze przyswajanie tadalafilu, preparatu stosowanego u mężczyzn borykających się z problemami z erekcją. Udało im się stworzyć wysoce stabilną, amorficzną formę tej substancji.

Czytaj więcej

20.09.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu McMaster na łamach pisma Psychotherapy and Psychosomatics ostrzegają, że popularne leki przeciwdepresyjne - selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny - zwiększają ryzyko zgonu.

Czytaj więcej

08.09.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z Uniwersytetu w Tsukubie w Japonii odkryli, że występujący w dużych ilościach m.in. w trzcinie cukrowej oktakosanol pomaga zwalczyć stres i porządnie się wyspać.

Czytaj więcej

07.09.2017 | Rynek Aptek

Czasopismo "Translational Psychiatry" donosi, że niedostateczne spożycie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 we wczesnym etapie ciąży może skutkować rozwojem schizofrenii u potomstwa. Badanie przeprowadzili #Naukowcy z RIKEN Brain Science Institute w Japonii.

Czytaj więcej

31.08.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z Kanady wykorzystali związek pozyskany z szałwii czerwonej w celu selektywnego blokowania enzymu o nazwie katepsyna K, który odgrywa kluczową rolę w procesie rozpadu kolagenu towarzyszącemu osteoporozie.

Czytaj więcej

28.08.2017 | Rynek Aptek

Pismo "Journal of Clinical Oncology" opbulikowało pracę, w którym #Naukowcy dowodzą, że długotrwałe stosowanie wysokich dawek witamin z grupy B, tj. witamin B6 i B12, ma związek z dwu-czterokrotnym wzrostem ryzyka zachorowania na raka płuca u mężczyzn.

Czytaj więcej

24.08.2017 | Rynek Aptek

Okuliści z Polski i Niemiec stworzyli pierwszy na świecie preparat wspomagający dotychczasowe metody walki z #Jaskra. Prace nad związkiem o nazwie cytykolina trwały 20 lat. Substancja ta odżywia i ochrania te części oka, które uszkadza jaskra. Lekarze i #Naukowcy udowodnili, że albo spowalnia ona postęp choroby, albo wręcz całkowicie ją hamuje.

Czytaj więcej

10.08.2017 | Rynek Aptek

#Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie przekonują, że dzięki składnikom obecnym w arbuzie może on działać na męskie naczynia krwionośne podobnie jak Viagra. Za ten efekt odpowiada cytrulilna, która poprzez procesy enzymatyczne przekształcana jest w argininę co prowadzi do zwiększenia stężenia tlenku azotu w organizmie. 

Czytaj więcej

03.08.2017 | Rynek Aptek

Amerykańscy #Naukowcy usunęli z DNA ludzkich embrionów mutację genetyczną powodującą chorobę serca. Być może dzięki temu dokonaniu w przyszłości uda się zapobiec rozwojowi wielu chorób genetycznych.

Czytaj więcej

25.07.2017 | Rynek Aptek

Fińscy #Naukowcy są bliscy wynalezienia szczepionki, która może powstrzymać rozwój cukrzycy typu 1. Nie bez powodu badania są prowadzone właśnie w tym kraju. Statystyki wskazują, że w Finlandii jest największy odsetek chorych na cukrzycę typu 1.

Czytaj więcej

Strony