<brak>

Ten termin ma: 1.
Oglądasz: 1 - 1


09.04.2018 |

#Zaparcia są problemem, który dotyka dużą część społeczeństwa. Przyczyn ich powstawania może być wiele. Do najczęstszych należą: nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, czy stres. Do problemów z wypróżnianiem może prowadzić również stosowanie wielu środków leczniczych jednocześnie, w szczególności takich jak: preparaty żelaza, diuretyki, spazmolityki, leki przeciwbólowe, zwłaszcza opioidy. Problem ten narasta z wiekiem i dużo częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. #LekiPrzeczyszczające są jednymi z najczęściej nadużywanych przez pacjentów preparatów dostępnych bez recepty. 

Do najczęściej wybieranych preparatów ułatwiających wypróżnienie należą te, które zawierają #GlikozydyAntrachinowe, czyli liść senesu, korzeń kruszyny, korzeń rzewienia oraz aloes. Ich mechanizm działania polega na zwiększeniu wydzielania wody oraz elektrolitów przez błonę śluzową do światła jelita, a także na bezpośrednim pobudzaniu perystaltyki jelitowej. Niestety są one obarczone dużym prawdopodobieństwem wystąpienia działań niepożądanych. Długotrwałe oraz częste ich stosowanie prowadzi do hipokaliemii oraz „rozleniwienia jelit”. Ponadto mogą być przyczyną zapalenia jelita grubego, skurczy jelit oraz przedłużającego się krwawienia miesiączkowego. Efekt ich działania pojawia się po ok 8-12 h. Należy pamiętać by przekazać pacjentowi informację o tym, by w trakcie stosowania tych leków spożywał duże ilości płynów. Identyczny mechanizm, efekt, czas, a także skutki uboczne co glikozydy antrachinowe posiada #Bisakodyl. Nowym lekiem o podobnym mechanizmie działania, który pojawił się niedawno na polskim rynku aptecznym jest #PikosiarczanSodu.

Działanie drażniące na jelita posiada również #OlejRycynowy, a dokładniej powstający w wyniku jego strawienia- #KwasRycynolowy. Poprzez pobudzenie jelita cienkiego wzmaga perystaltykę, a także zwiększa wydzielanie gruczołów jelitowych przez co upłynnieniu ulega treść pokarmowa. Efekt ich działania pojawia się już po 2-4 godzinach od podania. 

Jednymi z najstarszych preparatów stosowanych jako leki przeczyszczające są te o działaniu osmotycznym. Zaliczymy tutaj sól gorzką, czyli #SiarczanMagnezu. Jego mechanizm działania polega na utrzymaniu zwiększonej objętości płynów w świetle jelita poprzez zatrzymywanie wody oraz zwiększeniu jej przenikanie przez błony. Prowadzi to do przyspieszenia perystaltyki, co w efekcie powoduje zwiększenie objętości treści pokarmowej dostającej się do okrężnicy i w ostateczności do przeczyszczenia. Początek działania pojawia się już po 2-3 h od podania doustnego. 

Podobne działanie jak sól gorzka wykazuje #Laktuloza, która występują w postaci syropu. Jej mechanizm działania jest identyczny jak soli magnezowych. Jednak wykazuje ona działanie dopiero po 1-3 dniach od podania. Niestety szybko rozwija się na nią tolerancja, a ponadto powoduje wzdęcia, wiatry, biegunki oraz zaburzenia elektrolitowe. 

W formie czopków na problemy z zaparciami jest dostępny glicerol. Jest to łagodny środek przeczyszczający, a jego mechanizm działania opiera się na rozmiękczaniu mas kałowych i pobudzaniu kurczliwości odbytnicy w wyniku czego dochodzi do wypróżniania. Podobne działanie wykazuje dostępna w formie doustnej parafina ciekła. 

Należy uświadamiać pacjentów, że stosowanie leków przeczyszczających powinno być ostatecznością. Na początku leczenia należy zmienić tryb życia, poprzez zwiększenie aktywności fizycznej oraz wprowadzenie nawyku podejmowania prób wypróżnienia się dwa razy dziennie, zawsze o tej samej porze. Ponadto należy wprowadzić do diety większe ilości płynów oraz #Błonnik. Jego działanie polega na chłonięciu wody, w efekcie czego pęcznieje, zwiększa masę stolca i przyspiesza perystaltykę jelit. Jego dobowe zapotrzebowanie wynosi 20- 40 gramów i może być uzupełniane za pomocą suplementów diety dostępnych w aptece. Należy być świadomym, że produkty błonnikowe trzeba popijać dużą ilością płynów, by mogły spęcznieć w jelitach. Efekt ich działania może pojawić się już w pierwszych dniach po zastosowaniu, jednak prawidłowa regulacja wypróżnień nastąpi dopiero po kilku tygodniach jej stosowania. #DietaBogatobłonnikowa nie jest wskazana dla każdego pacjenta. Powinniśmy być ostrożni w jej proponowaniu osobom, które przyjmują wiele leków. Błonnik ogranicza wchłanianie substancji leczniczych, a także składników pokarmowych. Pacjentów stosujących politpragmazję oraz będących na specjalistycznej diecie należy skierować bezwzględnie do lekarza specjalisty. 

Jako farmaceuci jesteśmy pierwszymi osobami, do których przychodzą o poradę osoby zmagające się z zaparciami. Przed poleceniem konkretnego preparatu powinniśmy przeprowadzić wywiad dotyczący stosowanych leków, diety, stopnia aktywności fizycznej oraz ogólnego stanu zdrowia. Wtedy dopiero możemy w pełni świadomie zaproponować odpowiedni schemat leczenia lub skierować pacjenta do lekarza specjalisty.