SzortyFarmaceutyczne - termin #opiekafarmaceutyczna

doz
Ten termin ma: 20.
Oglądasz: 1 - 10


15.02.2018 | Okręgowa Izba Aptekarska w Lublinie

#OIALublin zapraszają na #szkolenie dot. #OpiekaFarmaceutyczna, które odbędzie się 3 marca br.  w Lublinie. Za udział w szkoleniu będzie można otrzymać 8 #PunktyEdukacyjne

Zobacz szczegóły

12.02.2018 | Okręgowa Izba Aptekarska we Wrocławiu

#OIAWrocław zaprasza na #szkolenie dot. #OpiekaFarmaceutyczna, który dbędzie się 17 lutego br. Za udział w szkoleniu będzie można otrzymać 10 #PunktyEdukacyjne

Zobacz szczegóły

30.01.2018 | Puls Farmacji

Przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej #NIA spotkają się z nowym Minsitrem Zdrowia. Tematem spotkania będzie, m.in. wprowadzenie #OpiekaFarmaceutyczna oraz #UstawaOZawodzieFarmaceuty

Zobacz szczegóły

13.12.2017 | Rynek Aptek

Związek Pracodawców Aptecznych #PharmaNET został zaproszony do uczestnictwa w pracach zespołu ds. #OpiekaFarmaceutyczna oraz zespołu ds. opracowania projektu #UstawaOZawodzieFarmaceuty

Czytaj więcej. 

13.12.2017 | Rynek Aptek

Piotr Brukiewicz- członek ministerialnego zespołu roboczego ds. wdrożenia #OpiekaFarmaceutyczna wyjaśnia jakie kroki muszą jeszcze zostać podjęte, aby w wybranych aptekach ruszył pilotażowy program opieki farmaceutycznej. 

Czytaj więcej. 

22.11.2017 |

 Społeczeństwo europejskie jest coraz starsze. Najnowsze dane wskazują, że w Polsce ok. 25 % społeczeństwa stanowią osoby powyżej 65 r.ż. Pojawiające się u nich polipatię sprawiają, że wymagają oni leczenia wieloma lekami jednocześnie. W związku z tym seniorzy stanowią znaczący procent pacjentów odwiedzających aptekę.

Polipatia = polipragmazja

Pacjenci, którzy odwiedzają naszą aptekę to w większości pacjenci geriatryczni. Charakteryzują się oni występowaniem wielu chorób jednocześnie. Mowa tutaj głównie o chorobach serca, miażdżycy, cukrzycy, osteoporozie, chorobach degeneracyjnych OUN, a nawet depresji. Do tego dochodzą współistniejące dolegliwości, które znacząco obniżają ich komfort życia. Skarżą się oni przede wszystkim na problemy z zasypianiem, zatwardzenie, osłabienie mięśnie- zwieraczy, zaburzenia narządów wzroku i słuchu, problemy z pamięcią oraz chodzeniem, wynikające z przewlekłego bólu kończyn dolnych. Efektem pojawiania się tych chorób jest konieczność stosowania wielu substancji leczniczych przez osoby starsze.

Osoba starsza wyzwaniem dla farmaceuty

Zadaniem służby medycznej, w tym nas- farmaceutów, którzy otrzymujemy często od jednego pacjenta recepty wypisane przez różnych lekarzy jest dobór jak najmniejszej ilości leków, które będą wykazywać jak najlepsze działanie. Jeśli zauważymy, że pacjent ma przepisaną substancje lecznicze o podobnych efektach działania, przez różnych lekarzy, ważne jest, aby skonsultować ten fakt z nimi. Takie działania powalają wyeliminować potencjalne działania niepożądane oraz interakcje pomiędzy przyjmowanymi preparatami.

Drugą istotną kwestią, jeśli chodzi o przyjmowanie tak dużej ilości leków przez jednego pacjenta jest zadbanie o to, aby stosował je zgodnie z przyjętymi schematami dawkowania. Duża w tym nasza rola, ponieważ powinniśmy wytłumaczyć choremu na jakie schorzenia stosuje dany lek i w jaki sposób ma go przyjmować. Jest tu ważna zarówno ilość, częstotliwość, jak i pora dnia oraz to czy ma przyjąć daną substancję z posiłkiem, czy na czczo. W tym celu możemy założyć seniorowi jego małe kompendium leków, w którym zawrzemy wszystkie ważne informacje na temat przyjmowanych preparatów. Poza zapewnieniem komfortu w stosowaniu leków przez pacjenta, taka książeczka umieszczona w widocznym miejscu mieszkania, np. na lodówce może mieć uratować życie w kryzysowych sytuacjach, chociażby interwencji służb ratowniczych. Dobrym rozwiązaniem mogą być również #lekolepki, które dopiero raczkują w naszym kraju. (więcej o lekolepkach możesz przeczytać w szortach: link).

Ważnym aspektem jest również sfera ekonomiczna. Nie powinna ona wpływać na zakup leków ratujących zdrowie i życie seniora. Powinniśmy zadbać, aby wykupywał on najpierw ważne dla niego preparaty, a nie te uzupełniające dietę, które są znane, przede wszystkim z reklam telewizyjnych. Wszelkie preparaty, które mogą zostać zastąpione zmodyfikowaną dietę, powinny zostać usunięte z apteczki starszej osoby. Koszty farmakoterapii seniorów możemy również obniżyć poprzez zaproponowanie tańszych zamienników leków (pamiętajcie, że nie każda zamiana może być korzystna dla pacjenta; więcej o zamiennikach leków w naszym wcześniejszym artykule: link). Ponadto, jeśli pacjent powyżej 75 r.ż. ma przepisaną receptę bez uprawnień seniora, a leki na niej widniejące należą mu się za darmo, również musimy zareagować w takiej sytuacji, poinformować pacjenta o możliwości otrzymania darmowych leków, jeśli tylko lekarz rodzinny wypisze te leki z właściwym uprawnieniem.

Bardzo ważnym tematem, który należy również poruszyć z pacjentem- seniorem są właściwe warunki przechowywania leków. Należy mu zaznaczyć, iż leki, które wymagają przechowywania w temperaturze pokojowej nie można wkładać do lodówki ani też umieszczać w pobliżu kaloryferów i na parapetach, gdzie w szczególności są narażone na promieniowanie słoneczne. Z drugiej strony analizując przyjmowane leki przez pacjenta, jeśli natrafimy na taki, który należy przechowywać w lodówce, trzeba to jednoznacznie zaznaczyć, najlepiej poprzez naklejenie stosownej informacji na opakowaniu zewnętrznym leku. Ponadto, trzeba seniorowi wyraźnie nakreślić wpływ warunków przechowywania preparatów leczniczych na ich jakość, co następnie przekłada się na skuteczność leczenia.

Ukierunkowanie pacjenta na właściwą dietę sprawi, że zmniejszona zostanie liczba dolegliwości, które go dopadają, chociażby zaparć, czy przeciwnie- biegunek, ale i także ograniczymy możliwość interakcji pomiędzy żywnością, a przyjmowanymi lekami. Ponadto korzystnie na funkcjonowanie wszystkich układów seniora wpłynie zmiana stylu życia. Rozumiemy przez to zwiększenie aktywności fizycznej, umysłowej, zmiany nawyków takich jak długie drzemki w trakcie dnia, wczesne pory zasypiania, czy też długotrwałe oglądanie telewizji.

Apteki zmieniają się dla seniorów

Wiele z aptek przystosowuje się do faktu, iż ich głównymi pacjentami są osoby starsze. W tym celu instalują w swoich placówkach wiele udogodnień, które znacząco upraszczają proces odnajdywania się seniora w rzeczywistości apteki. Są to, m.in. poręcze i półki przy ladach, które ułatwiają poruszanie się, a także umożliwiają oparcie ciężkich toreb. Aby uniknąć ryzyka poślizgnięcia montowane są specjalne wykładziny antypoślizgowe. Wychodząc naprzeciw osobom ze słabszym wzrokiem w pobliżu okienka umieszczane są szkła powiększające, w znaczący sposób ułatwiające odczyt recept, zaleceń lekarza lub farmaceuty oraz skontrolowanie paragonu. Natomiast, dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich przewiduje się specjalne stanowisko obsługi. Standardem są punkty darmowego mierzenia ciśnienia. Dodatkowo apteki rozdają dzienniczki, w których to senior może zapisywać wyniki swoich pomiarów. Nowością, którą wprowadza coraz więcej aptek w Polsce są specjalne pomieszczenia, służące do prowadzenia procesu opieki farmaceutycznej (więcej o opiece farmaceutycznej do przeczytania na naszym portalu: link).

Właściwa opieka całej służby medycznej nad seniorem zapobiega rozwojowi wielu jednostek chorobowych. Niezwykle istotne jest kładzenie nacisku na profilaktykę i prowadzenie zdrowego stylu życia. Również odpowiednia kontrola farmakoterapii osób starszych pozwala ograniczyć wystąpienie działań niepożądanych oraz interakcji międzylekowych. Ponadto, dla samej apteki, senior to pacjent, który generuje zysk tej placówki. Proponowanie mu wielu udogodnień, wspartych wiedzą i opieką farmaceutów na najwyższym poziomie jest kluczem do sukcesu apteki.

#SeniorWAptece

#Polipragmazja

#Geriatria

#OpiekaFarmaceutyczna

13.11.2017 | RynekAptek

W przyszłym roku ma ruszyć pilotaż #OpiekaFarmaceutyczna. Dr Agnieszka Skowron, prodziekan Wydziału Farmaceutycznego #CMUJ, członek ministerialnego zespołu do spraw jego wdrożenia przewiduje, że będzie on prowadzony m.in. w Małopolsce.

Czytaj więcej

07.11.2017 |

Po obronieniu pracy magisterskiej, przyszłego farmaceutę czeka jeszcze 6- miesięczny staż. Przynajmniej przez połowę tego okresu musi uczyć się do zawodu w aptece ogólnodostępnej, resztę stażu może spędzić w aptece szpitalnej, bądź w aptekach przyzakładowych. Z reguły większość studentów wybiera jednak opcję 6 miesięcy stażu w tej pierwszej placówce.

Jakie wymagania stawiane są aptece, aby mógł student odbyć w niej staż?

Apteka ogólnodostępna, w której farmaceuta może odbywać staż musi posiadać pozytywną opinię Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego #WIF oraz Okręgowej Rady Aptekarskiej #ORA. Ponadto, apteka musi prowadzić obrót lekami silnie działającymi, odurzającymi oraz psychotropowymi. Ważnym aspektem jest umożliwienie studentom sporządzania leków recepturowych, w tym jałowych, szczególnie ocznych (maści, krople). Ponadto opiekunem stażysty może być tylko i wyłącznie farmaceuta, który posiada specjalizację z zakresu farmacji aptecznej, bądź szpitalnej lub 5-letni staż pracy na stanowisku magistra farmacji. Co ważne, nie musi to być w cale kierownik tejże placówki.

Przychodzi student na staż i co dalej?

Odpowiednie zaplanowanie stażu studenta farmacji zapobiegnie zaburzeniu pracy w aptece, jednocześnie pozwali mu na skuteczną naukę. Opiekun stażu musi tak zaplanować i rozdysponować obowiązki w aptece by być również do dyspozycji stażysty. Ważne jest, aby każda osoba pracująca w placówce była zaangażowana w proces nauki młodego farmaceuty.

Pacjenci odwiedzający aptekę widzą jedynie naszą pracę na ekspedycji oraz mogą poznać efekty działań w recepturze farmaceutycznej. Z naszej strony wygląda to zupełnie inaczej. Zapanowanie nad magazynem aptecznym, prace biurowe, przestrzeganie zasad prawa farmaceutycznego oraz wszelkich wymogów dotyczących dystrybucji leków oraz wyrobów medycznych jak i obsługa pacjenta wymagają od nas połączenia logicznego myślenia i umiejętnego zorganizowania pracy. Dla ułatwienia, zarówno studentowi, jak i jego opiekunowi #MinisterstwoZdrowia wydało komunikat, który przewiduje skonkretyzowany plan stażu, podzielony na cztery główne części:

  • Wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz udzielanie informacji o lekach,
  • Sporządzanie produktów leczniczych w recepturze aptecznej,
  • Opieka farmaceutyczna,
  • Prawne, etyczne i administracyjne aspekty pracy farmaceuty,

Wymienione wyżej aspekty pracy są podstawowymi kwestiami w nauce młodego człowieka w aptece. Ponadto poznając różne obowiązki apteczne stażysta musi nabrać szacunku do pracy innych, chociażby pomocy aptecznej, bez której ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie apteki.

Podczas poznawania nowego stażysty należy dogłębnie identyfikować jego predyspozycje, przez cały czas uzupełniając deficyty. Nie można zamknąć studenta w komorze przyjęć, by przez cały dzień sprawdzał towar, a później ewentualnie go roznosił na ekspedycji. Nawet, jeśli takie zajęcie odpowiada stażyście, ponieważ nie czuje się komfortowo w kontakcie z pacjentem, trzeba pomóc przełamać mu stres i zmotywować do pracy przy pierwszym stole. Z drugiej strony mając stażystę komunikatywnego, który bez problemu nawiązuje kontakt z chorymi, nie można go zostawiać bez opieki, a nakreślać mu, co jest najważniejsze w dialogu na linii pacjent-farmaceuta. Również powinniśmy pomóc młodym farmaceutom w recepturze aptecznej. Chociaż to oni powinni mieć aktualniejszą wiedzę z racji niedawnego zakończenia studiów to i tak przedstawienie wskazówek, które usprawniają pracę w recepturze z pewnością podniesie ich komfort pracy.

Jak nas widzą, tak o nas piszą

To jaki stosunek będziemy prezentować wobec naszej pracy będzie wpływać niewątpliwie na autorytet zawodu jaki reprezentujemy. Stażysta ucząc się i obserwując z jaką starannością podchodzimy do codziennych obowiązków. Będzie wyrabiał swoje zdanie na temat środowiska zawodowego i w ten sposób może zadecydować o miejscu budowania swojej dalszej kariery. Pamiętajmy, że student będzie opowiadać kolegom na uczelni oraz innym farmaceutom o wrażeniach ze stażu. To niejednokrotnie wpływa na markę apteki oraz opinie o pracownikach. Jeśli stażyście była poświęcana duża uwaga oraz mógł liczyć na szacunek to będą one jak najbardziej pozytywne, a apteka będzie mogła liczyć, że w kolejnych latach kandydatów na staż będzie miała sporo.

Poznajmy naszego stażystę

Przed rozpoczęciem stażu, powinniśmy odbyć rozmowę ze studentem, pamiętając przy tym, że nie ma obowiązku przyjmowania każdej osoby na 6-miesięczną praktykę. Należy najpierw poznać przyszłego farmaceutę, dowiedzieć się o jego predyspozycjach, porównać wzajemne oczekiwania, przedstawić plan praktyk. Dopiero, gdy stwierdzimy, że widzimy go w zespole, to zdecydujmy o przyjęciu takiej osoby na proces edukacyjny do naszej apteki. Jest to bardzo ważne, bo nie ma sensu by przez pół roku jedna ze stron się męczyła, ze względu na wcześniejsze niedomówienia.

Korzyści płynące z przyjęcia studenta na staż

Przyjęcie studenta na staż do apteki wiąże się z odpowiedzialnością, ale i korzyściami płynącymi dla apteki. Placówka zyskuje kolejną parę rąk do pomocy na okres kilku miesięcy nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Wszelkie kwestie ubezpieczenia stażysty pokrywa  uczelnia, ze względu na to, że jest on nadal studentem. Apteka natomiast otrzymuje niewielkie wynagrodzenie za umożliwienie odbycia mu stażu. Student, który chce się dużo nauczyć będzie w pełni uzupełniał zespół apteki i na pewno pomoże w jej funkcjonowaniu.

Stażysta dla jego opiekuna jest wyzwaniem. Musi on oceniać jego postępy, eliminować błędy, chwalić za dobrze wykonane zadania. Decyzja, czy warto przyjąć danego studenta na staż jest indywidualna i zależna od pokładanych oczekiwań i możliwości danej placówki.

#StażFarmaceuty

#Farmaceutastażyta

#AptekaOgólnodostępna

#AptekaPrzyzakładowa

#AptekaSzpitalna

#LekiRecepturowe

#OpiekaFarmaceutyczna

12.10.2017 | Puls Farmacji

#MinisterstwoZdrowia powoła nowy zespół, który zajmie się wprowadzeniem pilotażowego programu  #OpiekaFarmaceutyczna.

Zobacz szczegóły

27.09.2017 | Polityka Zdrowotna

Wzmocnienie indywidualnych aptekarzy w rywalizacji z sieciami aptecznymi, #OpiekaFarmaceutyczna, utrzymanie zakazu reklamy, wprowadzenie ograniczeń w handlu lekami poza apteką i rozwiązanie kwestii dyżurów aptecznych, to główne postulaty #NIA

Czytaj więcej

Strony