SzortyFarmaceutyczne - termin #opiekafarmaceutyczna

Ten termin ma: 24.
Oglądasz: 1 - 10


16.04.2018 | mgr.farm

Na ostatnim posiedzeniu zespołu ds. #OpiekaFarmaceutyczna była rozważana możliwość włączenia pilotażu opieki farmaceutycznej do programu wprowadzające #ERecepta w Siedlcach oraz Skierniewicach. 

Zobacz szczegóły

16.03.2018 | BBC

#NHS England Pharmacy Fund przekaże w najbliższych dwóch latach ok. 20 milionów funtów na pracę 180 farmaceutów i 60 techników farmaceutycznych w domach opieki. Planowana #OpiekaFarmaceutyczna będzie polegała na racjonalizacji farmakoterapii znajdujących się tam osób oraz ograniczeniu liczby branych przez nich leków. Ma to przynieść oszczędności rzędu 249 funtów rocznie na każdego pacjenta.

Więcej informacji

16.03.2018 | Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi

Na ostatniej radzie Naczelnej Izby Aptekarskiej #NIA omawiano, m.in. #UstawaOZawodzieFarmaceuty, pilotaż #OpiekaFarmaceutyczna oraz przyczyny braków leków w aptekach. 

Zobacz szczegóły

28.02.2018 | Okręgowa Izba Aptekarska w Gdańsku

#OIAGdańsk zaprasza na #szkolenie dot #OpiekaFarmaceutyczna, które odbędzie się 21 kwietnia br. w Gdańsku. 

Zobacz szczegóły

15.02.2018 | Okręgowa Izba Aptekarska w Lublinie

#OIALublin zapraszają na #szkolenie dot. #OpiekaFarmaceutyczna, które odbędzie się 3 marca br.  w Lublinie. Za udział w szkoleniu będzie można otrzymać 8 #PunktyEdukacyjne

Zobacz szczegóły

12.02.2018 | Okręgowa Izba Aptekarska we Wrocławiu

#OIAWrocław zaprasza na #szkolenie dot. #OpiekaFarmaceutyczna, który dbędzie się 17 lutego br. Za udział w szkoleniu będzie można otrzymać 10 #PunktyEdukacyjne

Zobacz szczegóły

30.01.2018 | Puls Farmacji

Przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej #NIA spotkają się z nowym Minsitrem Zdrowia. Tematem spotkania będzie, m.in. wprowadzenie #OpiekaFarmaceutyczna oraz #UstawaOZawodzieFarmaceuty

Zobacz szczegóły

13.12.2017 | Rynek Aptek

Związek Pracodawców Aptecznych #PharmaNET został zaproszony do uczestnictwa w pracach zespołu ds. #OpiekaFarmaceutyczna oraz zespołu ds. opracowania projektu #UstawaOZawodzieFarmaceuty

Czytaj więcej. 

13.12.2017 | Rynek Aptek

Piotr Brukiewicz- członek ministerialnego zespołu roboczego ds. wdrożenia #OpiekaFarmaceutyczna wyjaśnia jakie kroki muszą jeszcze zostać podjęte, aby w wybranych aptekach ruszył pilotażowy program opieki farmaceutycznej. 

Czytaj więcej. 

22.11.2017 |

 Społeczeństwo europejskie jest coraz starsze. Najnowsze dane wskazują, że w Polsce ok. 25 % społeczeństwa stanowią osoby powyżej 65 r.ż. Pojawiające się u nich polipatię sprawiają, że wymagają oni leczenia wieloma lekami jednocześnie. W związku z tym seniorzy stanowią znaczący procent pacjentów odwiedzających aptekę.

Polipatia = polipragmazja

Pacjenci, którzy odwiedzają naszą aptekę to w większości pacjenci geriatryczni. Charakteryzują się oni występowaniem wielu chorób jednocześnie. Mowa tutaj głównie o chorobach serca, miażdżycy, cukrzycy, osteoporozie, chorobach degeneracyjnych OUN, a nawet depresji. Do tego dochodzą współistniejące dolegliwości, które znacząco obniżają ich komfort życia. Skarżą się oni przede wszystkim na problemy z zasypianiem, zatwardzenie, osłabienie mięśnie- zwieraczy, zaburzenia narządów wzroku i słuchu, problemy z pamięcią oraz chodzeniem, wynikające z przewlekłego bólu kończyn dolnych. Efektem pojawiania się tych chorób jest konieczność stosowania wielu substancji leczniczych przez osoby starsze.

Osoba starsza wyzwaniem dla farmaceuty

Zadaniem służby medycznej, w tym nas- farmaceutów, którzy otrzymujemy często od jednego pacjenta recepty wypisane przez różnych lekarzy jest dobór jak najmniejszej ilości leków, które będą wykazywać jak najlepsze działanie. Jeśli zauważymy, że pacjent ma przepisaną substancje lecznicze o podobnych efektach działania, przez różnych lekarzy, ważne jest, aby skonsultować ten fakt z nimi. Takie działania powalają wyeliminować potencjalne działania niepożądane oraz interakcje pomiędzy przyjmowanymi preparatami.

Drugą istotną kwestią, jeśli chodzi o przyjmowanie tak dużej ilości leków przez jednego pacjenta jest zadbanie o to, aby stosował je zgodnie z przyjętymi schematami dawkowania. Duża w tym nasza rola, ponieważ powinniśmy wytłumaczyć choremu na jakie schorzenia stosuje dany lek i w jaki sposób ma go przyjmować. Jest tu ważna zarówno ilość, częstotliwość, jak i pora dnia oraz to czy ma przyjąć daną substancję z posiłkiem, czy na czczo. W tym celu możemy założyć seniorowi jego małe kompendium leków, w którym zawrzemy wszystkie ważne informacje na temat przyjmowanych preparatów. Poza zapewnieniem komfortu w stosowaniu leków przez pacjenta, taka książeczka umieszczona w widocznym miejscu mieszkania, np. na lodówce może mieć uratować życie w kryzysowych sytuacjach, chociażby interwencji służb ratowniczych. Dobrym rozwiązaniem mogą być również #lekolepki, które dopiero raczkują w naszym kraju. (więcej o lekolepkach możesz przeczytać w szortach: link).

Ważnym aspektem jest również sfera ekonomiczna. Nie powinna ona wpływać na zakup leków ratujących zdrowie i życie seniora. Powinniśmy zadbać, aby wykupywał on najpierw ważne dla niego preparaty, a nie te uzupełniające dietę, które są znane, przede wszystkim z reklam telewizyjnych. Wszelkie preparaty, które mogą zostać zastąpione zmodyfikowaną dietę, powinny zostać usunięte z apteczki starszej osoby. Koszty farmakoterapii seniorów możemy również obniżyć poprzez zaproponowanie tańszych zamienników leków (pamiętajcie, że nie każda zamiana może być korzystna dla pacjenta; więcej o zamiennikach leków w naszym wcześniejszym artykule: link). Ponadto, jeśli pacjent powyżej 75 r.ż. ma przepisaną receptę bez uprawnień seniora, a leki na niej widniejące należą mu się za darmo, również musimy zareagować w takiej sytuacji, poinformować pacjenta o możliwości otrzymania darmowych leków, jeśli tylko lekarz rodzinny wypisze te leki z właściwym uprawnieniem.

Bardzo ważnym tematem, który należy również poruszyć z pacjentem- seniorem są właściwe warunki przechowywania leków. Należy mu zaznaczyć, iż leki, które wymagają przechowywania w temperaturze pokojowej nie można wkładać do lodówki ani też umieszczać w pobliżu kaloryferów i na parapetach, gdzie w szczególności są narażone na promieniowanie słoneczne. Z drugiej strony analizując przyjmowane leki przez pacjenta, jeśli natrafimy na taki, który należy przechowywać w lodówce, trzeba to jednoznacznie zaznaczyć, najlepiej poprzez naklejenie stosownej informacji na opakowaniu zewnętrznym leku. Ponadto, trzeba seniorowi wyraźnie nakreślić wpływ warunków przechowywania preparatów leczniczych na ich jakość, co następnie przekłada się na skuteczność leczenia.

Ukierunkowanie pacjenta na właściwą dietę sprawi, że zmniejszona zostanie liczba dolegliwości, które go dopadają, chociażby zaparć, czy przeciwnie- biegunek, ale i także ograniczymy możliwość interakcji pomiędzy żywnością, a przyjmowanymi lekami. Ponadto korzystnie na funkcjonowanie wszystkich układów seniora wpłynie zmiana stylu życia. Rozumiemy przez to zwiększenie aktywności fizycznej, umysłowej, zmiany nawyków takich jak długie drzemki w trakcie dnia, wczesne pory zasypiania, czy też długotrwałe oglądanie telewizji.

Apteki zmieniają się dla seniorów

Wiele z aptek przystosowuje się do faktu, iż ich głównymi pacjentami są osoby starsze. W tym celu instalują w swoich placówkach wiele udogodnień, które znacząco upraszczają proces odnajdywania się seniora w rzeczywistości apteki. Są to, m.in. poręcze i półki przy ladach, które ułatwiają poruszanie się, a także umożliwiają oparcie ciężkich toreb. Aby uniknąć ryzyka poślizgnięcia montowane są specjalne wykładziny antypoślizgowe. Wychodząc naprzeciw osobom ze słabszym wzrokiem w pobliżu okienka umieszczane są szkła powiększające, w znaczący sposób ułatwiające odczyt recept, zaleceń lekarza lub farmaceuty oraz skontrolowanie paragonu. Natomiast, dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich przewiduje się specjalne stanowisko obsługi. Standardem są punkty darmowego mierzenia ciśnienia. Dodatkowo apteki rozdają dzienniczki, w których to senior może zapisywać wyniki swoich pomiarów. Nowością, którą wprowadza coraz więcej aptek w Polsce są specjalne pomieszczenia, służące do prowadzenia procesu opieki farmaceutycznej (więcej o opiece farmaceutycznej do przeczytania na naszym portalu: link).

Właściwa opieka całej służby medycznej nad seniorem zapobiega rozwojowi wielu jednostek chorobowych. Niezwykle istotne jest kładzenie nacisku na profilaktykę i prowadzenie zdrowego stylu życia. Również odpowiednia kontrola farmakoterapii osób starszych pozwala ograniczyć wystąpienie działań niepożądanych oraz interakcji międzylekowych. Ponadto, dla samej apteki, senior to pacjent, który generuje zysk tej placówki. Proponowanie mu wielu udogodnień, wspartych wiedzą i opieką farmaceutów na najwyższym poziomie jest kluczem do sukcesu apteki.

#SeniorWAptece

#Polipragmazja

#Geriatria

#OpiekaFarmaceutyczna

Strony