<brak>

Ten termin ma: 257.
Oglądasz: 1 - 25


15.10.2018 | Gazeta Prawna

Nowelizacja ustawy #PrawoFarmaceutyczne przewiduje karę więzienia do 5 lat dla osób opowiedzialnych za nieprawidłowe przechoywanie leków w #ObrótPozaapteczny. Chodzi o właścicieli sklepów wielkopowierzchniowych, małych sklepów, kiosków, czy stacji benzynowych. 

Zobacz szczegóły

08.10.2018 | MZ

#MZ opublikowało #ProjektUstawy o zmianie ustawy - #PrawoFarmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw. Został on skierowany do opiniowania. Projekt dotyczy m.in. kwestii zahamowania #OdwróconyŁańcuchDystrybucjiLeków, wzmocnienia Państwowej #InspekcjaFarmaceutyczna, sprzedaży wysyłkowej leków oraz wprowadza zmiany we wstrzymaniach i wycofaniach z obrotu.

Czytaj projekt

08.10.2018 | mgr.farm

W projekcie nowelizacji ustawy #PrawoFarmaceutyczne przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Sprawiedliwości znalazł się zapis mówiący o konieczności współpracy z #InspekcjaFarmaceutyczna Policji oraz Straży Granicznej. Współpraca ta ma się odbywać głównie podczas kontroli inspekcji w aptekach oraz hurtowniach farmaceutycznych. 

Zobacz szczegóły

04.10.2018 | RCL

W Rządowym Centrum Legislacyjnym #RCL opublikowano projekt nowelizacji ustawy #PrawoFarmaceutyczne. Umożliwi ono. m.in. informowanie pacjentów o Karcie Dużej Rodziny, czy wydawanie leków pacjentom z #AptekaSzpitalna. Ponadto za uchylanie się od kontroli apteki WIF będzie mógł wnioskować o cofnięcie pozwolenia na jej prowadzenie. 

Zobacz projekt ustawy

03.10.2018 |

Konkurencja na rynku aptecznym w Polsce sprawiła, że kolejne placówki szukają co raz to nowych rozwiązań w celu przyciągnięcia pacjentów właśnie do siebie. Stąd w aptekach pojawiły się stoiska dermokonsultacyjne, ciśnieniomierze, czy wagi nie tylko do zważenia masy ciała, ale nawet do obliczenia BMI. Czy wszystkie te działania są zgodne z Prawem Farmaceutycznym? Jak do nich odnoszą się Inspektoraty Farmaceutyczne w przypadku kontroli? O tym w dzisiejszym wpisie.

            Wprowadzenie do polskich aptek kosmetyków sprawiło, że wiele z tych placówek wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów zatrudniło dermokonsultantki, które z wielką starannością pomagały wybrać właściwy produkt, zindywidualizowany do potrzeb klienta. Czy takie działanie jest w pełni zgodne z prawem? Niestety, ale nie. W aptece, jako placówce ochrony zdrowia, zgodnie z art. 90 ustawy Prawo Farmaceutyczne, zatrudnione osoby, świadczące usługi farmaceutyczne, do których należy również porada, muszą posiadać wykształcenie farmaceutyczne, tj. być magistrem farmacji lub technikiem farmaceutycznym. Pracownicy ci, musza ponadto zostać wpisani w książkę ewidencji personelu. Według Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Lublinie obsługa pacjentów w aptece przez dermokonsultantki może wprowadzać ich w błąd, gdyż mogą być pewni, że poradę prezentuje im osoba z wykształceniem farmaceutycznym. Tradycja polskiego aptekarstwa sprawia, że pacjenci traktują każdego pracownika apteki, jako osobę profesjonalną i darzą ją wielką dozą zaufania. Ponadto WIF wskazuje, że żadne kursy ukończone przez dermokonsultantkę nie uprawniają jej do świadczenia usług w placówkach ochrony zdrowia. Ponadto usługi prze nią świadczone należy rozważać w kwestii poprawy estetyki i samopoczucia pacjenta, a nie ochrony zdrowia publicznego (jego profilaktyki, zachowania lub przywracania). Stąd takie działania nie powinny być prowadzone w aptece.

            Czy to oznacza, że dermokonsultacja w aptece jest całkowicie zabroniona? Oczywiście, że nie. Tylko interpretacja, zarówno WIF-ów jak i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych #WSA sprawia, że jakiekolwiek porady i konsultacje w kwestii doboru kosmetyku dla pacjenta w aptece mogą świadczyć osoby z wykształceniem farmaceutycznym- magistrowie farmacji lub technicy farmaceutyczni. Tylko oni są dopuszczeni do świadczenia pacjentom usług w aptece.

            Ponadto  w trakcie prowadzenia kontroli przez WIF-y w aptekach, w których odbywała się dermokonsultacja, w większości przypadków stwierdzono złamanie zakazu reklamy. Dermokonsultatnki miały przyczyniać się do działań, takich jak zachęcanie i informowanie o możliwości zakupu konkretnych produktów, danej marki, które w ich mniemaniu miałyby być skuteczne w zwalczaniu problemów skórnych pacjentów. W ocenie inspektorów, jednak taka procedura powodowała w głównej mierze zwiększenie wartości sprzedaży w danych aptekach.

            Jak sytuacja ma się z możliwością pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, jaką oferuje wiele aptek? Według Naczelnego Sądu Administracyjnego pomiar ciśnienia tętniczego krwi pacjenta wchodzi w zakres ochrony zdrowia publicznego, który można rozumieć jako profilaktykę, ratowanie lub przywracanie zdrowia. W związku z tym, że takie działanie nie jest przypisane ustawowo do żadnej z placówek ochrony, może być wykonywane w aptece. Jednakże w ocenie WIF-ów informacja o możliwości pomiaru ciśnienia tętniczego krwi w aptece, może być traktowana jako forma reklamy apteki i zachęcać pacjenta do wstąpienia właśnie do niej.

            Analogicznie, jak w przypadku pomiaru ciśnienia tętniczego krwi można rozumować decyzję administracyjne dla aptek, które umożliwiają pacjentom wykonać pomiar masy ciała i wzrostu. Działanie takie nie jest zabronione, gdyż wchodzi w zakres ochrony zdrowia publicznego, jednak informacja o możliwości wykonania tego typu świadczenia może być uznana jako forma reklamy apteki.

#WIF

#PrawoFarmaceutyczne

#Dermokonsultacje

21.09.2018 | Okręgowa Izba Aptekarska w Poznaniu

W czasopiśmie #OIAPoznań, #FarmacjaWielkopolska ukazał się tekst nt. nowelizacji ustawy #PrawoFarmaceutyczne, która umożliwia dostarczanie leków do domów niepełnosprawnych pacjentów. Prawnik opisujący tę nowelizację wskazuje, że niepełnosprawni nie walczyli o to prawo, dlatego niezwykle zaskakujące jest jego wprowadzenie tej zmiany w tak szybkim tempie.

Zobacz artykuł

13.09.2018 | mgr.farm

Według nowelizacji ustawy #PrawoFarmaceutyczne przygotowanej przez #MinisterstwoSprawiedliwości oraz #MinisterstwoZdrowia całodobowe zaopatrzenie w produkty lecznicze będzie realizowane przez #AptekaSzpitalna. Ma to dotyczyć pacjentów korzystających z całodobowych świadczeń zdrowotnych. 

Zobacz szczegóły

12.09.2018 | OIA Katowice

#OIAKatowice przypomina o konieczności zaopatrzenia apteki pełniącej #DyżuryNocne. #PrawoFarmaceutyczne mówi o obowiązku zabezpieczenia mieszkańcom możliwości nabycia leków. 

Czytaj ogłoszenie 

28.08.2018 | Sejm

Od momentu wprowadzenie do życia ustawy #PrawoFarmaceutyczne wprowadzającą #AptekaDlaAptekarza, stałe zmniejsza się liczba aptek ogólnodostępnych na terenach wiejskich oraz w miastach do 100 tys. mieszkańców. Zdaniem #MinisterstwoZdrowia ten proceder nie wpływa na spadek dostępności leków dla pacjentów. Przypomnijmy, że osoby odpowiedzialne za wprowadzenie AdA argumentowały ten zabieg możlwością zwiększenia liczby aptek na terenach wiejskich. 

Zobacz więcej

24.08.2018 | Rynek Aptek

Business Centre Club #BCC komentuje komunikat Naczelnej Izbie Aptekarskiej #NIA, w którym Izba informuje, o zagrożeniach związanych z podpisywaniem umów franczyzowych między właścicielami aptek indywidualnych, a dużymi korporacjami. Zdaniem BCC, #PrawoFarmaceutyczne nie zabrania stosowania #FranczyzaApteki

Zobacz szczegóły

17.08.2018 | OIA Katowice

Na stronie #OIAKatowice pojawiła się informacja w sprawie tytułu zawodowego na recepcie. W związku z ustawą #PrawoFarmaceutyczne izba przedstawia stanowisko o umieszczaniu na rewersie recepty brakującego tytułu zawodowego podmiotu wystawiajacego receptę. Według komunikatu izby #MZ ma w najbliższym czasie sprecyzować wątpliwości dotyczące rozporzadzenia.

Więcej na ten temat

09.08.2018 | mgr.farm

Mazowiecki #WIF nałożył karę finansową w wysokości 200 tys. złotych na jedną z gazet, w której znalazły się artykuły sponsorowane i #ReklamaApteki. W gazecie umieszczano logo apteki, jej nazwę i adres. Stanowi to naruszenie art. 94a ust. 1 ustawy #PrawoFarmaceutyczne.

Więcej szczegółów

19.07.2018 | Polityka Zdrowotna

Związek Pracodawców i Przedsiębiorców #ZPP o raz #PharmaNET są "za" wprowadzeniem zmian w ustawie #PrawoFarmaceutyczne, któe umożliwią sprzedaż wysyłkową leków na receptę do pacjentów ze znacznym stopniem niepełnosprawności. 

Zobacz więcej

19.07.2018 | Okręgowa Izba Aptekarska w Katowicach

Nowelizacja ustawy #PrawoFarmaceutyczne z dnia 7 czerwca br. wprowadza obowiązek raportowania przez apteki do #ZSMOPL. Proceder ten zacznie obowiązywać od 1 października br. 

Zobacz komunikat Śląskiej Izby Aptekarskiej ws. ZSMOPL

18.07.2018 | Dziennik Ustaw

W dniu dzisiejszym w #DziennikUstaw ukazała się nowela #PrawoFarmaceutyczne, która wprowadza zmiany w funkcjonowaniu #InspekcjaFarmaceutyczna, znacznie wzmacniając ten urząd. Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od dnia jej ogłoszenia. 

Zobacz nowelę

05.07.2018 | Okręgowa Izba Aptekarska w Katowicach

#OIAKatowice odnosząc się do projektu ustawy o zmianie ustawy #PrawoFarmaceutyczne, informuje, że raportowanie do #ZSMOPL prawdopodobnie będzie możliwe od 1 października 2018 roku.

Zobacz komunikat

02.07.2018 | Polityka Zdrowotna

Senatorzy zagłosowali za zmianami w #PrawoFarmaceutyczne. Mają one, m.in. ograniczyć #WywózLekówZaGranicę oraz zwiększyć kontrolę nad produkcją leków, tak aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich sfałszowania. 

Zobacz szczegóły

19.06.2018 | Medexpress

Zmiana ustawy #PrawoFarmaceutyczne umożliwia zatrudnianie w #InspekcjaFarmaceutyczna farmaceutów posiadających 3 letni staż pracy w aptece ogólnodostępnej, bez wymogu posiadania praktyki w hurtowni farmaceutycznej. Taka zmiana przepisów ma sprawić, że w Inspekcji będzie pracować więcej osób. 

Zobacz szczegóły

08.06.2018 | Rynek Aptek

7 czerwca Sejm przyjął nowelizację #PrawoFarmaceutyczne. Zmiany dot. m.in. wytwarzania i obrotu produktami leczniczymi, ograniczenia #WywózLekówZaGranicę, czy większej dostępności do nowoczesnych metod leczenia. 

Zobacz szczegóły

07.06.2018 | mgr.farm

Wiceminister Zdrowia, Marcin Czech odpowiadał na pytania posłów ws. nowelizacji #PrawoFarmaceutyczne. Zostały poruszone, m.in. tematy #UstawyOZawodzieFarmaceuty oraz opłat za #NocneDyżury

Zobacz szczegóły

07.06.2018 | Rynek Aptek

Posłowie zasiadający w #KomisjaZdrowia przyjęli 4 poprawki, których autorem jet Prawo i Sprawiedliwość  do przedstawionego wczoraj, rządowego projektu nowelizacji ustawy #PrawoFarmaceutyczne.

Zobacz szczegóły

06.06.2018 | RCL

#MinisterstwoSprawiedliwości przedstawiło projekt nowelizacji #PrawoFarmaceutyczne. Zakładów on, m.in. zakaz sprzedaży leków przez apteki do domów opieki społecznej, czy też zakaz wykonywania przesunięć międzymagazynowych do hurtowni farmaceutycznych. Przepisy te mają zapobiegać #OdwróconyŁańcuchDystrybucji

Zobacz szczegóły

05.06.2018 | Rynek Aptek

Dzisiaj, w Sejmie, posłowie wysłuchają sprawozdania ws. nowelizacji #PrawoFarmaceutyczne. Sprawozdanie Komisji ma zostać przedstawione do godziny 12. 

Zobacz więcej

05.06.2018 | Dziennik Ustaw

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji #PrawoFarmaceutyczne, które zawiera m.in. zmiany dot. zapobiegania #OdwróconyŁańcuchDystrybucji

Zobacz projekt

26.05.2018 | mgr.farm

Portal mgr.farm przeanalizował sytuację, w której jeden ze wspólników spółki prowadzącej aptekę umiera i jaki ma to wplyw na pozwolenia prowadzenia apteki ogólnodostępnej. Analiza została przeprowadzona na podstawie #PrawoFarmaceutyczne oraz interpelacji #MinisterstwoZdrowia

Zobacz szczegóły

Strony