<brak>

Ten termin ma: 33.
Oglądasz: 1 - 25


16.10.2018 | Okręgowa Izba Aptekarska w Lublinie

#OIALublin przypomina zasady dot. obortu #SuplementyDiety, w związku z pojawiającymi się zgłoszeniami od aptek, dot. kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej #PIS w zakresie posiadania przez apteki wpisu do rejestru zakładów w zakresie obrotu żywnością,

Zobacz komunikat

11.10.2018 | Rynek Aptek

Opublikowano wyniki badania #PolacyASuplementyDiety, z których wynika, że 78% Polaków stosuje #SuplementyDiety, 48% robi to regularnie, ale tylko 17% konsultuje przed ich zażyciem z farmaceutą lub lekarzem. 

Zobacz szczegóły

01.10.2018 | Puls Farmacji

Rzecznik Praw Dziecka #RPD Marek Michalak zwrócił się do #MinisterstwoZdrowia z prośbą o stanowisko ws. reklam #SuplementyDiety i innych środków spożywczych oraz wyrobów medycznych przeznaczonych dla dzieci.

Zobacz więcej

10.09.2018 | www.imm.com.pl

W sierpniu 2018r. wydatki na reklamę branży farmaceutycznej wyniosły 254 mln zł. Największą kwotę w reklamę zainwestowała #FirmaFarmaceutyczna #Aflofarm z wynikiem ponad 7 mln zł na reklamę marki #Neomag. Dzieląc na kategorie produktów farmaceutycznych największe kwoty zostały przeznaczone na #LekiPrzeciwbólowe (14 proc.) oraz #SuplementyDiety (13 proc.).

Czytaj dalej

30.08.2018 | Okręgowa Izba Aptekarska w Poznaniu

#OIAPoznań przypomina komunikat #WIFKatowice ws. rozmieszczenia w aptece leków i #SuplementyDiety i prosi o zapoznanie się z jego treścią.

Zobacz komunikat

13.08.2018 | media.kpt.krakow.pl

Na terenie krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej Spółka #Unimetal Rec Sp. z o.o. sp. k. pod marką #Unilab uzyskała pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej, która będzie polegała na analizie i badaniach właściwości fizykochemicznych produktów. Z usług będą korzystać #FirmyFarmaceutyczne, kosmetyczne i producenci #SuplementyDiety.

Więcej szczegółów

08.08.2018 | Rynek Aptek

Według przedstawiciela Instytutu Monitorowania Mediów w lipcu tego roku #KosztyReklam, które obejmowały #Leki#SuplementyDiety wyniosły ponad 227 mln zł. Wśród farmaceutyków reklamowano przede wszystkim elektrolity, preparaty na grzybicę, przeciwko poceniu się i na odchudzanie. 

Więcej na ten temat

03.08.2018 | badamysuplementy.pl

#IBSM czyli Instytut Badań Sektora Medycznego uruchomił platformę internetową pod adresem #Badamysuplementy.pl. Systematycznie będą tam umieszczane wyniki badań poszczególnych preparatów. #SuplementyDiety będą analizowane pod względem zawartości sugerowanych substancji odżywczych, zawartości metali ciężkich czy zanieczyszczeń mikrobiologicznych. 

Czytaj dalej

02.08.2018 | Polityka Zdrowotna

W 2017 r. przebadano 4280 suplementów, w tym zdecydowana większość stanowiły preparaty wytworzone na terenie naszego kraju. Jak zapewia Zbigniew Król #SuplementyDiety są coraz lepiej nadzorowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną. 

Czytaj dalej

20.07.2018 | Polityka Zdrowotna

Główny Urząd Statystyczny #GUS publikuje dane nt. kupowania produktów z aptek przez polskie społeczeństwo. Z danych wynika, m.in. że Polacy coraz chętniej sięgają po różnego rodzaju #SuplementyDiety, jednak rządziej kupują #LekiPrzeciwbólowe

Zobacz szczegóły

12.06.2018 |

Dzień jak dzień, wydaje mi się, że w aptece pojawił się zwykły pacjent. Boli go gardło prosi o coś na tą przypadłość i tak w jego rękach lądują tabletki do ssania. Na ich pudełku dużymi literami napisane „wyrób medyczny”. Ku mojemu zaskoczeniu zapytał, a cóż oznacza takie stwierdzenie. I tak się zastanawiam jak mu odpowiedzieć… hmmm… może, że to coś pomiędzy lekiem a suplementem. Trochę tak, ale właściwie każdy spełnia inną funkcję. Poszperałem w Internecie i przeczytałem wyklepaną regułkę. Aby Was nie spotkał taki sam problem w aptece przygotowałem tekst, w którym poruszę różnice pomiędzy wyrobem medycznym a produktami leczniczymi i suplementami diety.

Produkty sprzedawane w aptece są podzielone na kilka kategorii, w zależności od celu ich przeznaczenia, jak i skutku jaki dzięki nim ma zostać osiągnięty. Różnice można znaleźć również w procedurach ich produkcji, nadzorze nad sprzedażą oraz osobach, które mogą mieć do nich dostęp i dla których są przeznaczone.

Produkt leczniczy - najważniejszy w aptece?

Produkt leczniczy - czyli lek. Musimy sobie zdać sprawę, że jeszcze duża część pacjentów, którzy odwiedzają aptekę traktują wszystkie produkty w niej kupowane jako leki. Niestety tylko ok. 50% asortymentu aptecznego może się pochwalić tym mianem (oczywiście wszystko zależy od rodzaju apteki). Produkt leczniczy można zdefiniować jako substancję bądź też mieszaninę substancji mające właściwości zapobiegania lub leczenia chorób. Może być również podawany w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji funkcji fizjologicznych organizmu poprzez wykazywanie działania farmakologicznego, immunologicznego bądź metabolicznego.

Aby wprowadzić lek na rynek apteczny musi on przejść skomplikowaną i długoletnią procedurę rejestracyjną, która oprócz sporządzenia właściwej dokumentacji obejmuje również przeprowadzenie badań klinicznych. Po przeprowadzeniu wszelkich procedur producent danego leku zgłasza się z prośbą do #URPL o uzyskanie pozwolenia na dopuszczenie go do obrotu. Po jego otrzymaniu preparat taki jest wpisywany do #RejestruProduktówLeczniczychDopuszczonychDoObrotu na terytorium RP. Leki, które uzyskały pozwolenie na ich sprzedaż w aptece podlegają ciągłej kontroli, którą sprawuje #GIF. Produkty lecznicze podlegają również bardzo rygorystycznym przepisom jeśli chodzi o reklamy. W telewizji mogą pojawić się jedynie informację nt. tych wydawanych bez recepty oraz nie może być mowy o zachęceniu do ich kupienia. Również żaden farmaceuta ani lekarz nie może uczestniczyć w tego typu spocie czy to w radio, czy telewizji.

 Produkty lecznicze również dzielą się na kategorię dostępności: na receptę (Rp.), na środki narkotyczne i odurzające (Rpw.) oraz leki bez recepty (OTC). Wiele osób błędnie do tej ostatniej grupy zalicza również suplementy diety oraz wyroby medyczne czy kosmetyki, traktując całość jako OTC. Wynikiem takich zaniedbań są zawyżone wyniki sprzedażowe tej grupy asortymentu wobec leków wydawanych na receptę.

Wyrób medyczny - czy to lek, czy suplement diety?

Wyrób medyczny jest to narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał albo inny artykuł stosowany samodzielnie bądź też w połączeniu, w tym z oprogramowaniem stosowanym u ludzi, m.in. w celu diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia przebiegu choroby, a także zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub procesu fizjologicznego. Najważniejsza różnica pomiędzy produktem leczniczym a wyrobem medycznym odnosi się do sposobu jego działania, który w przypadku tych drugich najczęściej ma charakter fizyczny. Nie mogą one natomiast, w przeciwieństwie do produktów leczniczych wykazywać działania farmakologicznego ani metabolicznego. Aby wprowadzić wyrób medyczny na rynek apteczny należy wszcząć przeprowadzenie jego oceny klinicznej, uruchomienie postępowania ws. incydentów medycznych oraz dot. jego bezpieczeństwa , a następnie powiadomić Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (#URPLWMiPB). Po wprowadzeniu wyrobu medycznego na rynek apteczny kontrolę nad nim sprawuję zarówno ww. urząd jak i GIF.

Suplementy diety - czy leczą?

Suplementy diety jak sama nazwa wskazuje mają za zadanie jedynie być substytutem codziennej diety. Nie leczą one jak produkty lecznicze, nie wspomagają tego procesu tak jak wyroby medyczne. Są zupełnie odrębną grupą, która jest stawiana na równi żywności sprzedawanej w sklepach spożywczych. Suplementy mają za zadanie uzupełnić niedobory witamin, minerałów, czy też innych drogocennych związków dostępnych w pożywieniu, np. flawonoidów, antocyjanów. Wprowadzenie ich na rynek wymaga jedynie zgłoszenia do Inspekcji Sanitarnej #GIS, która również sprawuje kontrolę nad ich sprzedażą. Wobec suplementów diety nie obowiązują żadne restrykcje jeśli chodzi o ich reklamę, dlatego tak często polecane są one przez pana bądź panią w białym kitlu.

#Dermokosmetyki - poznaj prawdę

Kosmetyki są to produkty, które służą do stosowania jedynie na zewnętrzne części ciała, zęby bądź błony śluzowe. Ich wyłącznym celem jest utrzymanie ciała w czystości, zmiana jego wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie jego zapachu. Nie może on posiadać jakichkolwiek właściwości leczniczych ani zapobiegać chorobom. Dermokosmetyk jest to jedynie określenie reklamowe, mające zachęcić większą liczbę pacjentów do jego kupienia. Nie ma on odniesienia prawnego. Dlatego należy przyjąć, że jest to zwykły kosmetyk i nie zmienia nic faktu, iż najczęściej jest sprzedawany w aptece. Wprowadzenie kosmetyków na rynek wymaga jedynie zgłoszenia unijnego do #PortalZgłoszeniaProduktówKosmetycznych oraz przeprowadzenia jego oceny bezpieczeństwa, z której to należy sporządzić raport. Nadzór nad ich obrotem sprawuję GIS oraz #InspekcjaHandlowa.

Podsumowując przytoczone definicje i szczegółowe informacje należy powiedzieć, że wyrób medyczny powinien wspomagać leczenie, które wynika z działania produktu leczniczego. Suplementy diety uzupełniają normalną dietę w potrzebne składniki odżywcze, a kosmetyki upiększają ciało i pozwalają je utrzymać w dobrej kondycji.

P.S. Nie dajcie się zaskoczyć pacjentom J

#WyróbMedyczny
#ProduktLeczniczy
#SuplementyDiety

07.05.2018 | Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi

Państwowej Inspekcji Sanitarnej #PIS przysługuje prawo nieodpłatnego pobierania próbek środków spożywczych , w tym #SuplementyDiety w celu wykonania badań laboratoryjnych w związku z przeprowadzaniem urzędowych kontroli. 

Zobacz szczegóły

21.03.2018 | Rynek Aptek

#KrajowaRadaSuplementówDietyiOdżywek wyraziła zaniepokojenie nt. planów wycofania ze sprzedaży bądź jej ograniczenia #SuplementyDiety w #AptekaOgólnodostępna.

Czytaj więcej

22.01.2018 |

Coraz częściej zdarza mi się tłumaczyć pacjentowi różnice pomiędzy lekiem a suplementem diety. Osoby odwiedzające apteki chcą być świadome wyborów jakie dokonują. Moda na zdrowy styl życia sprawia, że coraz częściej sięgają oni po preparaty witaminowe, czy uzupełniające braki minerałów, które są szeroko reklamowane w mediach. Są to jednak tylko środki uzupełniające niedobory codziennej diety. Nie są to produkty lecznicze, tak jak może myśleć spora rzesza pacjentów. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma grupami produktów? Po czym można je rozpoznać? I kiedy zalecać stosowanie jednych, a kiedy drugich?

Suplement diety, a produkt leczniczy według definicji

Suplement diety jest to środek spożywczy, który uzupełnia normalną dietę. Jest on źródłem witamin, minerałów, bądź też innych składników, które normalnie występują w żywności i mogą wywoływać efekt odżywczy bądź fizjologiczny. Ich stosowanie jest zalecane jedynie w celu uzupełnienia niedoborów diety (definicja według art. 3 ust. 39 Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia). Wskazania do stosowania suplementu nie są w żaden sposób określone.

Produkt leczniczy natomiast definiuje się jako substancję bądź mieszaninę substancji lub związków, która posiada właściwości zapobiegania i/lub leczenia chorób, które występują u ludzi i zwierząt. Jest on zalecany pacjentom w celu przywrócenia, poprawienia bądź też modyfikacji fizjologicznych organizmu (definicja według art. 2 ust. 32 Ustawy #PrawoFarmaceutyczne). Wskazania do stosowania produktu leczniczego są określone w jego charakterystyce, które są zatwierdzone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych #URPL.

W jaki sposób zarejestrować lek a w jaki suplement diety?

Rejestracja suplementu diety dla wprawionej osoby nie trwa dłużej niż kilka minut. Jego wprowadzenie do obrotu jest poprzedzone powiadomieniem Głównego Inspektora Sanitarnego przy pomocy elektronicznego systemu powiadomień oraz przedstawieniem projektu etykiety. Nie jest wymagane przedstawianie jakichkolwiek informacji na temat bezpieczeństwa czy skuteczności rejestrowanego preparatu. Ponadto, za sprawdzenie jakości suplementu odpowiedzialny jest tylko i wyłącznie producent, gdyż na nim jako podmiotowi wprowadzającym go do obrotu ciąży taki obowiązek. Często w reklamach suplementów diety przytaczane są wyniki badań klinicznych potwierdzających ich jakość. Jednak ich prawdziwość nie jest przez nikogo sprawdzana, a podawanie fałszywych informacji nie podlega żadnej odpowiedzialności prawnej.

Wprowadzenie do obrotu produktu leczniczego jest dużo bardziej skomplikowane i trwa zazwyczaj kilka lat. Jest ono poprzedzone szeregiem badań przedklinicznych oraz klinicznych. Producent leku, który chce by się pojawił na rynku musi przedstawić URPL naukową charakterystykę substancji, potwierdzenia przeprowadzenia ww. badań, a także potwierdzających jego jakość, brak toksyczności, bezpieczeństwo stosowania, a także skuteczność terapeutyczną oraz trwałość takiego produktu. Dopiero po przedstawieniu pełnej dokumentacji URPL może dopuścić dany lek do obrotu.

Bezpieczeństwo stosowania ww. preparatów

Pieczę nad jakością produktów leczniczych sprawuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny #GIF. Monitorowanie ich bezpieczeństwa odbywa się na wielu płaszczyznach, tj. poczynając od lekarzy, którzy zbierają informację od pacjentów, poprzez nas, a kończąc na samym producencie, który ma za zadanie przeprowadzać okresowe badanie jakości leku. Odmienna sytuacja dotyczy się suplementów diety. Nie ma obowiązku monitorowania ich ciągłego stosowania, a jakość jest nadzorowana przez #GIS.

Inna ulotka- po tym rozpoznasz czy masz do czynienia z suplementem diety czy z lekiem

Zacznę od tego, że każdy lek musi posiadać ulotkę z informacjami dla pacjenta. Takiego obowiązku nie ma wobec suplementów diety, z ich producenci często ograniczają się jedynie do informacji dla pacjenta, zawartych na opakowaniu. W ulotce leku powinny znaleźć się następujące informacje:

 • postać farmaceutyczna produktu leczniczego,
 • nazwa produktu leczniczego,
 • nazwa chemiczna substancji,
 • grupa farmako-terapeutyczną,
 • wskazania terapeutyczne,
 • przeciwwskazania,
 • środki ostrożności,
 • interakcje,
 • dawkowanie i/lub schematy dawkowania,
 • działanie w przypadku przedawkowania oraz w przypadku pominięcia dawki,
 • działania niepożądane,
 • stosowanie w przypadku ciąży i karmienia piersią,
 • oddziaływania produktu leczniczego na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu,
 • informacja dotycząca daty ważności oraz ostrzeżenia o niestosowaniu produktu po upływie terminu ważności produktu,
 • sposób przechowywania,
 • informacja dotycząca składu jakościowego substancji pomocniczych,
 • dane podmiotu odpowiedzialnego posiadającego pozwolenie na dopuszczenie do obrotu,
 • data ostatniej weryfikacji ulotki dołączanej do opakowania.

Zgoła odmienne informacje muszą znaleźć się na opakowaniu suplementu diety.

 • określenie „suplement diety”,
 • nazwa kategorii składników odżywczych lub substancji charakteryzujących produkt lub wskazanie ich właściwości,
 • porcja produktu zalecana do spożycia w ciągu dnia,
 • ostrzeżenie dotyczące nieprzekraczania zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia,
 • stwierdzenie, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety,
 • stwierdzenie, że suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci.

Również zawsze na opakowaniu leku musi się znaleźć numer pozwolenia na dopuszczenie go do obrotu. Jest to kolejna cecha, która pozwala na jego identyfikację wobec suplementów.

Reklama leków a suplementów diety

Różnice co do tych grup preparatów pojawiają się również w ich reklamie. Prezentacja suplementów diety w mediach nie może przypisywać im jakichkolwiek właściwości zapobiegania chorobom, ich leczenia, czy też informacji, które wskazywałyby, że prawidłowa i zbilansowana dieta nie dostarcza wystarczających składników odżywczych dla organizmu, z tego względu należy je uzupełniać suplementami. Niestety takie informacje często pojawiają się w mediach. Wyjaśnianie tych kwestii trwa bardzo długo, a reklama zdąży już dotrzeć do odbiorców, którzy wykupią wcześniej spore ilości tych preparatów. Ponadto w reklamach produktów leczniczych nie może pojawiać się ani lekarz ani farmaceuta. Takiego zakazu nie ma w kwestii suplementów diety. Sama obecność postaci w białym kitlu może świadczyć posiadaniu właściwości leczniczych danego preparatu.

Dostępność suplementów i dostępność leków

Jedna z najważniejszych różnic pomiędzy lekami a suplementami diety dotyczy ich dostępności zakupu. Pierwsze można kupić tylko i wyłącznie w aptekach oraz punktach aptecznych oraz niewiele z nich jest dostępnych w obrocie pozaaptecznym. Suplementy diety można bez problemu dostać wszędzie, czy to będzie apteka, czy też supermarket albo sklep osiedlowy, wszędzie tam można je kupić, a co ważniejsze sprzedawca nie musi posiadać żadnego pozwolenia na ich obrót.

Wszystkie powyższe przykłady porównań suplementów diety do produktów leczniczych stawiają te pierwsze w złym świetle. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest słaba kontrola i brak restrykcyjnych uregulowań prawnych wobec nich. Prowadzi to do sytuacji, gdy w danym preparacie ilość zapewnianego składnika jest zupełnie niewspółmierna z rzeczywistą, czy do dodawania do suplementów składników posiadających właściwości lecznicze (w szczególności preparaty na odchudzanie i potencję). Nie jest tak, że wszystkie suplementy diety są złe. Jest wielu producentów, którzy dbają o ich wysoką jakość, stopień bezpieczeństwa. My jako farmaceuci powinniśmy uświadamiać pacjentów, z których preparatów warto korzystać, a które mogą nie tylko nie pomóc, ale i czasem zaszkodzić.

#SuplementyDiety

#BadaniaKliniczne

02.01.2018 | W Polityce

Zapowiadane zmiany na rynku #SuplementyDiety mają się pojawić już w tym roku. Planowane posiedzenie Sejmu w tej sprawie ma się odbyć już w lutym. 

Czytaj więcej. 

09.11.2017 | Rynek Aptek

Eksperci wskazują na koniczność stworzenia wytycznych jakimi mieliby kierować się seniorzy podczas wyboru #SuplementyDiety

Czytaj więcej

23.10.2017 | Rynek Aptek

Waldemar Buda stwierdza, że proponowane zmiany dotyczące rynku #SuplementyDiety nie są wymierzone w legalnie firmy działające zgodnie z prawem, ale w nieuczciwych wytwórców. 

Czytaj więcej.

06.10.2017 | Rynek Aptek

Producenci #SuplementyDiety są niechętni wprowadzanym zmianom w prawie. W ich ocenie doprowadzi to do wzrostu cen na rynku oraz uniemożliwi konkurencje z innymi producentami w Europie. 

Czytaj więcej. 

11.09.2017 | Rynek Aptek

Korzystanie z #suplementydiety stało się w Polsce powszechne. Do stosowania zachęcają telewizyjne #reklama, kolorowe ulotki, ale przede wszystkim ogólna dostępność i zapewnienie o stuprocentowej skuteczności. W samym tylko obrocie „pozaaptecznym” można kupić nawet kilka tysięcy różnego rodzaju środków. Polacy stosując preparaty wyrównują w organizmie poziom magnezu, żelaza, czy cynku. Witaminy i minerały w tabletkach albo proszku – to dodatek do codziennych posiłków. 

Czytaj więcej

31.08.2017 | mgr.farm

Z raportu "Rynek Suplementów Diety. Bezpieczeństwo, trendy, regulacje" przedstawionego podczas konferencji poświęconej rynkowi suplementów wynika, że w 2011 r. wartość sprzedaży preparatów z segmentu #SuplementyDiety sięgnęła 3 mld zł, w 2015 r. zwiększyła się do 3,5 mld zł, a w 2017 r. przekroczy 4 mld zł.

Czytaj więcej

31.08.2017 | Rynek Aptek

wiceprezes #NIA Marek Tomków zapowiedział, że Izba chciałaby, aby każdy #SuplementyDiety posiadał certyfikat jakości. Miałoby to zapewnić dla pacjentów, dostęp tylko do produktów o potwierdzonej jakości. 

Czytaj więcej. 

21.08.2017 | Rynek Aptek

#JakośćWCenie to nowy program, który umożliwia producentom #SuplementyDiety na poddanie się dobrowolnym badaniom jakości produkowanych produktów. Umożliwi on wyeliminowanie tych preparatów, które wykazują inny skład niż deklarowany. 

Czytaj więcej. 

13.07.2017 | Rynek Aptek

#UOKiK wydało zgodę na przejęcie przez grupę #Maspex spółki #Sequoia. Obie firmy zajmują się w głównej mierze produkcją i sprzedażą #SuplementyDiety

Czytaj więcej. 

30.06.2017 | Puls Farmacji

#PolskiKomitetZielarski wystosował do #MinisterstwoZdrowia apel ws. zakazu sprzedaży przez hurtownie #SuplementyDiety, które mają nazwę i charakterystykę tożsamą z produktami leczniczymi. 

Czytaj więcej. 

Strony