Rynek

20.09.2017 | Polityka Zdrowotna

W nowelizacji #Ustawa o VAT wprowadzony zostanie nowy typ kas – online. Chodzi o to, by informacje o transakcji od razu trafiały do fiskusa, co ma ukrócić nadużycia. Wszystkie kasy będą musiały zostać wymienione na nowe.

Czytaj wiecej

20.09.2017 | mgr.farm

Do redakcji portalu mgr.farm napływają sygnały o problemach z #ZestawienieRefundacyjne za okres 17/2017 wysyłanymi przez apteki do #NFZ. Okazuje się, że z raportu zwrotnego znikają niektóre recepty. NFZ przyznaje, że problem taki faktycznie istnieje ale trwają prace nad jego usunięciem.

Czytaj więcej

20.09.2017 | Rynek Aptek

Z danych firmy PEX PharmaSequence wynika, że #RynekApteczny w pierwszych osiemnastu dniach września 2017, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, rośnie wartościowo w przypadku leków OTC, suplementów i homeopatii. Natomiast spadek zanotowano w przypadku leków Rp – 2,8%, kosmetyków  - 10,3% i ziół - 8,5%.

19.09.2017 | Rynek Aptek

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowują nową technologię dającą możliwość podania wszystkich dawek #szczepionka okresu dziecięcego w jednym zastrzyku. Taką możliwość mogą dać opracowane przez naukowców mikroskopijne kapsułki, które najpierw uwalniają dawkę początkową, a po odpowiednim czasie - dawki przypominające (booster).

Czytaj więcej

19.09.2017 | Rynek Aptek

Ograniczenie #polipragmazja stanowi dziś jedno z podstawowych wyzwań w szczególności w opiece nad osobami starszymi. Wydaje się, że #farmaceuta są główną grupą zawodową, która może podjąć to wyzwanie w naszym systemie zdrowotnym – ocenia dr hab. Agnieszka Skowron z Zakładu Farmacji Społecznej CM UJ. 

Czytaj więcej

15.09.2017 | Rynek Aptek

Szykują się zmiany w ochronie danych osobowych, które obejmą również apteki i hurtownie. Najważniejszą kwestią jest powołanie #UrządOchronyDanychOsobowych

Czytaj więcej.

14.09.2017 | Rynek Aptek

Każda #recepta od lekarza z Polski jest ważna we wszystkich krajach UE. Przy czym unijne przepisy nie gwarantują ani nie wymagają, by w aptekach różnych państw dało się kupić te same #leki pod jednakowymi nazwami i w takiej samej postaci. Z myślą o wykupowaniu leków w różnych częściach UE powstało wprawdzie pojęcie #receptatransgraniczna, ale jej format nie został precyzyjnie określony.

Czytaj więcej

14.09.2017 | Rynek Aptek

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco poddali analizie mikrobiom jelitowy 71 pacjentów ze stwardnieniem rozsianym oraz 71 zdrowych osób. Udało im się w ten sposób zidentyfikować szczepy bakterii, które częściej lub rzadziej występowały u osób ze stwardnieniem rozsianym #sm niż w populacji ogólnej. Podczas kolejnego etapu #badania usiłowali ustalić, w jaki sposób te różnice w mikrobiomie jelitowym wpływają na atakowanie przez układ odpornościowy osłonek mielinowych komórek nerwowych.

Czytaj więcej

14.09.2017 | Rynek Aptek

Pracując każdy musi sam ocenić swoje możliwości, czy praca, którą podejmuje nie jest ponad jego siły. To dotyczy także #farmaceuta . Śmierć z przepracowania jest tragedią. Farmaceuci także nie chcą o jednego dyżuru za daleko - ocenia mgr farm. Mariusz Politowicz.

Czytaj więcej

13.09.2017 | Okręgowa Izba Aptekarska w Katowicach

#OIAKatowice przypomina o koniecności informowania właściwej izby, ws. zmian danych osobowych przez farmaceutę. 

Czytaj więcej.

Strony